11.12.2018/14:06

Polska Izba Handlu do UE: Zakaz tworzenia grup zakupowych oznacza bankructwo tysięcy sklepów

Unia Europejska pracuje nad  projektem dyrektywy w sprawie nieuczciwych praktyk handlowych w relacjach między przedsiębiorstwami w łańcuchu dostaw żywności. Polska Izba Handlu wysłała do instytucji unijnych pismo, gdzie wyraża szczególny niepokój wobec planowanych zmian w funkcjonowaniu grup zakupowych oraz możliwości ograniczenia ich rozwoju. Wybrane poprawki wniesione do projektu, mogą stanowić zagrożenie dla działania sieci franczyzowych i grup zakupowych.

>> Uwaga! Więcej na ten temat pisaliśmy w listopadzie. Kliknij i przeczytaj artykuł "Czy to koniec grup zakupowych w handlu? Kontrowersyjna poprawka w Parlamencie Europejskim" <<

Polska Izba Handlu argumentuje, że handel detaliczny, zwłaszcza w obszarze żywności, w wielu krajach Unii Europejskiej opiera się na tworzeniu grup zakupowych lub integracji mniejszych przedsiębiorstw w inny sposób, czy to wokół dystrybutorów, czy poprzez tworzenie systemów franczyzowych, które są swego rodzaju zaawansowaną odmianą grup zakupowych.

– Zaproponowane do dyrektywy poprawki, które w teorii  wynikają z życzenia, by pomóc rolnikom, sprawią, że potężne międzynarodowe koncerny żywnościowe oraz wielkie sieci handlowe staną się jeszcze silniejsze kosztem małych i średnich przedsiębiorstw, tak w obszarze produkcji żywnościowej jak i handlu. Propozycje poprawek zakazujące między innymi tworzenia grup zakupowych stanowią poważne zagrożenie dla wszystkich podmiotów na rynku żywności – komentuje Waldemar Nowakowski, prezes Polskiej Izby Handlu.

PIH zwraca uwagę, że zakaz tworzenia grup zakupowych stoi w sprzeczności w zasadami konkurencji i prowadzić on będzie do ekspansji wielkich sieci handlowych  oraz przyczyni się do kurczenia i stopniowej likwidacji rodzinnych sklepów, doprowadzi także do eliminowania z rynku lokalnych producentów.

– Funkcjonowanie grup zakupowych w segmencie handlu detalicznego jest niezbędne dla przetrwania małych i średnich przedsiębiorstw handlu detalicznego oraz małych i średnich producentów żywności, którzy nie są w stanie funkcjonować jako dostawcy wielkich sieci handlowych z powodu swoich rozmiarów oraz możliwości produkcyjnych, a doskonale sprawdzają się jako dostawcy do mniejszych podmiotów handlu. Brak możliwości tworzenia grup zakupowych przez te  mniejsze podmioty handlu doprowadzi do ich bankructw. Lokalni producenci, którzy nie są w stanie zostać dostawcami wielkich sieci, stracą rynki zbytu – mówi Waldemar Nowakowski, prezes Polskiej Izby Handlu.

Dyskonty wywierają ogromną presję cenową na producentów, którą są w stanie wytrzymać tylko największe firmy. Dlatego właśnie małe podmioty dzięki współpracy w grupach zakupowych oraz systemach franczyzowych mogą podejmować walkę konkurencyjną w obszarze cen. Wprowadzenie w życie poprawek do dyrektywy o nieuczciwych praktykach rynkowych może spowodować, że tworzenie grup zakupowych nie będzie możliwe. Pociągnie to za sobą likwidację sieci franczyzowych, bankructwo tysięcy sklepów spożywczych oraz w konsekwencji zwiększenie przewagi konkurencyjnej sieci hipermarketów i dyskontów, zwiększenie ich presji na producentów żywności oraz eliminację mniejszych producentów rolnych i żywnościowych, obecnie zaopatrujących mniejsze podmioty.

>> Uwaga! Więcej na ten temat pisaliśmy w listopadzie. Kliknij i przeczytaj artykuł "Czy to koniec grup zakupowych w handlu? Kontrowersyjna poprawka w Parlamencie Europejskim" <<

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • usi 12.12.2018

    Czy ci politycy żyją w jakimś odrealnionym świecie i sobie myślą, że w razie wystąpienia fali bankructw będzie miało to negatywne przełożenie duże dla klientów. Potencjalnie zliczają liczbę tych niezadowolonych i poszkodowanych może to wywołać również fale strajków w całej UE. Pachołki Korporacji wybory tuż tuż mam nadzieje nigdy was już nie zobaczyć w tym parlamencie. Czy oni naszą wytrzymałość testują? Czy co? W tym roku nie chce mi się już zliczać liczby zakazów. Tragedia a myślę, że nie generalizuje aż nadto.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.