26.11.2020/11:52

Zakupy świąteczne przenoszą się do internetu. Polacy wydadzą na nie o 30 proc. mniej niż przed rokiem

Mniej wydamy na nadchodzące święta, a większość Polaków kupi prezenty tylko online. Wydatki na Boże Narodzenie będą niższe o ok. 30 proc. niż rok wcześniej. Dodatkowa niedziela handlowa sytuacji sprzedawców znacząco nie zmieni – donosi „Rzeczpospolita”.

Trzy czwarte Polaków świąteczne upominki kupi w sieci, a co drugi cały proces zakupowy przeprowadzi online – wynika z badania Kantar dla Wonga, które „Rzeczpospolita" poznała jako pierwsza. Jak donosi gazeta, tegoroczny sezon związany z zakupami bożonarodzeniowymi będzie pod wieloma względami zupełnie inny niż rok temu, w sumie wydatki Polaków w tym okresie mogą być aż o 30 proc. niższe.

Choć z badania Deloitte wynika, że spadek w Polsce jest i tak niższy niż w innych krajach, dla handlu będzie to poważny wstrząs. Z roku na rok grupa wybierających zakupy online rosła, ale w tym roku w związku z zamkniętymi wciąż wieloma sklepami w centrach handlowych jeszcze się powiększyła. To efekt pandemii, ale nie tylko.

– Od niedawna zauważamy systematyczny wzrost liczby ankietowanych, którzy uważają, że zakupy w internecie bardziej się opłacają. W czerwcu na tę odpowiedź wskazało 60 proc. badanych. We wrześniu było to 65 proc., a teraz już 72 proc., co jest jednocześnie najwyższym wynikiem od początku naszego cyklu – mówi Aneta Gergont-Gałązka, dyrektor departamentu marketingu w Wonga Polska w rozmowie z „Rzeczpospolitą”.
Sytuacji nie ratuje nawet dodatkowa niedziela handlowa 6 grudnia. A zarobić mogą nie tylko polscy sprzedawcy. – Dla wielu konsumentów przestało mieć znaczenie, czy zamawiają produkty w sklepach krajowych czy zagranicznych – szczególnie w warunkach pandemicznych, gdy e-zakupy zaczęły nam towarzyszyć na co dzień – mówi Edwin Osiecki, wiceprezes ds. sprzedaży i marketingu w DHL Express Polska.

Więcej na ten temat w „Rzeczpospolitej”
 

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także