20.01.2021/10:20

Zamieszanie wokół InPostu. Plany wejścia na giełdę w Amsterdamie to rozgrywka z Allegro?

Biura maklerskie pracujące przy przygotowaniach do wejścia firmy InPost na giełdę w Amsterdamie szacują jej wartość na ponad 30 mld zł – wynika z doniesień agencji Reuters. Skąd tak wysoka wycena? Jak podaje „Business Insider”, może ona wynikać z obecnego boomu na e-commerce, który przekłada się na rozwój sieci paczkomatów, ale także z tego, że do zakupu spółki może być zmuszone Allegro.

„Business Insider” policzył, że wycena InPostu przekraczająca 30 mld zł znaczyłaby, że każdy z przeszło 10 tys. paczkomatów, którego postawienie kosztuje około 100 tys. zł, byłby wart ponad 3 mln zł. Zdaniem anonimowego źródła, na które powołuje się serwis, taka wycena nie musi być wcale przesadzona, jeśli uwzględni się to, że sieć paczkomatów jest brakującym elementem w układance każdego operatora, który chciałby kontrolować branżę e-commerce w naszym kraju.

Udziałowcami sprzedającymi akcje InPostu są AI Prime (kontrolowany przez Advent International), Templeton Strategic Emerging Markets Fund IV, LDC i PZU Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Aktywów Niepublicznych BIS 2. Gdyby teraz to Allegro przejęło kontrolę nad InPostem, mogłoby mu to pozwolić zablokować wejście na rynek ewentualnej przyszłej konkurencji.

Jak czytamy w serwisie „Business Insider”, z drugiej strony światowy gracz, taki jak Amazon czy Alibaba, dzięki ewentualnemu przejęciu operatora paczkomatów miałby zagwarantowane łatwiejsze wejście do Polski. Paczkomaty InPostu są w zasięgu niemal połowy naszego społeczeństwa. Firma obliczyła, że 48,7 proc. mieszkańców może dojść do paczkomatu w 7 minut.

„Business Insider” podaje, że wielu ekspertów jednak dość sceptycznie podchodzi do spekulacji, zgodnie z którymi plany wejścia InPostu na giełdę w Amsterdamie to element domniemanej rozgrywki z Allegro. Jak podawał niedawno InPost w komunikacie, spółka ma ambicję rozwoju poza naszym krajem. Chce kontynuować swoją działalność w Wielkiej Brytanii i rozważa ekspansję we Francji, Hiszpanii i we Włoszech. Firma ma zamiar rozszerzyć też usługę outsourcingu usług logistycznych.

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • AAA 21.01.2021

    Wycena InPostu przekraczająca 30 mld zł znaczyłaby, że każdy z przeszło 10 tys. paczkomatów, którego postawienie kosztuje około 100 tys. zł, byłby wart ponad 3 mln zł. Jak można tak liczyć a gdzie koszty hurtowni, sortowni, samochodów transportowych, pracowników i systemu informatycznego ?

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także