17.06.2019/12:23

Zarówno mały, jak i duży handel odczują skutki rekordowej podwyżki płacy minimalnej

Właściciele małych sklepów będą mieli problem z planowaną przez obóz władzy podwyżką płacy minimalnej o 200 zł brutto w przyszłym roku. Duży handel spróbuje z kolei częściowo zrekompensować sobie wzrost kosztów poprzez podniesienie cen na półkach - prognozuje Dagmara Chudzińska-Matysiak, area director staffing w Randstad Polska.

- Planowana podwyżka podwyżka płacy minimalnej o 200 zł brutto to dla firm ciągle zatrudniających na bazie płacy minimalnej wzrost kosztów zatrudnienia o ok. 3000 zł brutto w roku za jednego pracownika. Dla przedsiębiorstw handlowych, czy w ogóle małych przedsiębiorców z różnych branż oznacza wzrost kosztów działalności, których często mogą nie być w stanie udźwignąć - podkreśla ekspertka w komentarzu dla portalu wiadomoscihandlowe.pl.

Jak zauważa, już obecnie wysokie koszty pracy sprawiają, że wielu małych przedsiębiorców niestety częściowo wynagradza swoich pracowników w sposób nierejestrowany. Przechodzenie na umowy zlecenie tylko częściowo "rozwiązywało problem" - do momentu, w którym również dla tego rodzaju umowy została przygotowana stawka minimalna.

- Firmy robią tak, aby obniżyć finalne koszty, ponieważ niewysokie marże takich przedsiębiorstw nakładają się na ich słabszą w porównaniu z gigantami pozycję negocjacyjną w przypadku zakupów towarów. Tu głównie mówimy o punktach handlowych, czy możliwościach inwestowania we wspierający działalność marketing w przypadku firm usługowych - zaznacza Dagmara Chudzińska-Matysiak.

Przedstawicielka Randstad Polska ocenia, że również wielkie sieci handlowe odczują wzrost kosztów wynikający z podwyżki płacy minimalnej. Jednak jej zdaniem można przypuszczać, że sieci handlowe podniosą ceny produktów, przynajmniej częściowo, rekompensując sobie wzrost kosztów.

- Sieci handlowe czy przedsiębiorstwa, które pracują ze swoimi klientami na niskich marżach, po znaczącym podniesieniu płacy minimalnej, mogą mieć problem z tak szybkim podniesieniem efektywności, aby utrzymać swoją zyskowność - komentuje Chudzińska-Matysiak.

Ekspertka dodaje, że to, w jaki sposób ta zmiana wpłynie na rynek pracy, zależy także od ogólnego stanu gospodarki. Chudzińska-Matysiak podkreśla, że już obecnie Polska przestaje być tak bardzo konkurencyjna dla biznesu z krajów zachodnich ze względu na koszty pracy.

- Produkty wytwarzane w Polsce również mają coraz wyższe ceny, a tempo tego wzrostu jest bardzo szybkie. Może to wpłynąć na wyhamowanie gospodarki. Jeśli jednak nadal będzie się rozwijała, zaobserwujemy prawdopodobnie coraz mniejszy odpływ polskich pracowników za granicę. Już obecnie Polacy porównują pracę w Polsce i brak konieczności emigracji z wyższymi co prawda zarobkami za granicą, ale także zdecydowanie wyższymi kosztami życia - tłumaczy Chudzińska-Matysiak.

Dodaj komentarz

2 komentarze

 • Kris 03.12.2019

  A ja robie zakupy w Kętrzynie i mam gdzieś robienie zakupów na wsi,ktore musze pieniądze miec na oplaty paliwo niz mam kogos dorabiać.

 • gija888 23.06.2019

  Ludzie przecież kołdra jest jedna.
  Skoro najniższa krajowa idzie w górę to i chleb, masło i mleko też.
  Podwyżki najniższych krajowych do niczego nie prowadzi. Będzie tak, że większość lekarzy, pracowników uczelni wyższych wyemigruje z kraju albo pójdę za kasę stać w sklepach. Przyjdziemy do przychodni i nie będzie miał kto nas leczyć.
  Wyślemy dzieci na naukę za granicę i zapłacimy po kilkanaście tysięcy euro bo nasz poziom uczelni leci na łeb na szyję....ale jest za darmo.
  Los taki jak Grecji, Hiszpanii, Portugalii i Irlandii to tylko kwestia czasu.....

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.