22.03.2019/13:30

Zbigniew Grycan, prezes Grycan: Ubiegłoroczne wyniki producentów lodów uratowała pogoda!

Dobra pogoda pozwoliła producentom lodów obronić wyniki w ubiegłym sezonie. Niedziele z zakazem handlu w niedziele bardzo nam doskwierają – mówi Zbigniew Grycan, prezes firmy Grycan – Lody od Pokoleń. W niedziele niehandlowe firma otwiera jedną trzecią swoich lodziarni (około 50 lokali). Ich utargi w te dni sięgają 30-50 proc. wyników, które te punkty osiągały przed wprowadzeniem ograniczeń niedzielnego handlu.

– W polskiej tradycji niedziela zapisała się jako dzień, kiedy chodzi się do kościoła i na lody. Prowadzimy ponad 150 lodziarni, niedziele zawsze były istotnym dniem dla obrotów tych placówek - mówi Zbigniew Grycan.

Przez ograniczenia handlu w niedziele producent lodów z Mazowsza znacząco wyhamował z liczbą otwarć nowych lodziarni. - W szczytowym okresie było 20 otwarć rocznie, teraz mieścimy się w granicach pięciu rocznie, ale wiele placówek kwalifikuje się do zamknięcia, bo rachunek biznesowy się nie spina. Mamy podpisane umowy z właścicielami obiektów i musimy płacić czynsz. Nikogo nie interesuje wysokość naszych obrotów – podkreśla Zbigniew Grycan.

Większość umów jest podpisywanych na 5 lub 10 lat. – Zamierzamy otwierać lokale poza centrami handlowymi, ale interesują nas wyłącznie topowe lokalizacje, a podpisanie umów będą poprzedzać bardzo dokładne analizy – zaznacza Grycan.

- Niektóre z naszych lokali mocno odczuły spadek obrotów z uwagi na niedziele. Dni objęte zakazem handlu są nie do odrobienia, dynamika obrotów nie nadąża w nich za dynamiką kosztów – opowiada Marcin Snopkowski, dyrektor generalny firmy Grycan – Lodziarnie Firmowe. Obecnie firma uruchamia w niedziele objęte zakazem handlu około jedną trzecią swoich lodziarni (mniej więcej 50 punktów). Obroty w nich wynoszą 30-50 proc. obrotów przed wprowadzeniem ograniczeń niedzielnego handlu. Snopkowski uważa, że gdyby zamiast trzech niehandlowych niedziel w miesiącu były dwie (tak jak w ub.r.), to byłaby to „znacząca zmiana na plus”. – Dla kilku lokali i kilkudziesięciu pracujących w nich osób oznaczałoby to, że te punkty nie będą przygotowywane do restrukturyzacji – precyzuje Marcin Snopkowski.

Aby poprawić marże w lodziarniach firma wprowadza nowy asortyment, m.in. bardziej wysublimowane smaki lodów gałkowych oraz droższe desery.

Lokale na terenie centrów handlowych, które nie przynoszą zadowalających zysków, są zamykane, jeśli jest taka możliwość. Szczególnie dotyczy to obiektów, w których firma prowadzi więcej niż jedną lodziarnię, np. CH Sukcesja w Łodzi. Jeśli chodzi o najbliższe otwarcia, to lodziarnie pojawią się m.in. w budowanej na obrzeżach Warszawy Galerii Młociny (planowane otwarcie jesienią) oraz na terenie CH Gryf w Szczecinie.

Spadek obrotów w lodziarniach firma próbuje sobie rekompensować w detalu. Przede wszystkim w tym sezonie skupi się na budowaniu dystrybucji lodów Grycan (od czterech lat lider rynku lodów familijnych w Polsce) w dyskontach, na który przypada 38 proc. wartości sprzedaży tego segmentu. W Lidlu, w którym w ub.r. były dostępne trzy indeksy z logo Grycan, w tym sezonie jest ich siedem (trzy mleczne i dwa sorbety, wszystkie w opakowaniach 0,5 l). Marka powróci też do Biedronki z co najmniej trzema podstawowymi wariantami lodów Grycan (waniliowy, truskawkowy i czekoladowy).

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.