09.12.2020/09:57

Zdecydowana większość Polaków za otwarciem sklepów w niedzielę 27 grudnia. Zaledwie 24 proc. popiera zakaz handlu

Kolejne badanie pokazuje coraz większą ochotę Polaków do zliberalizowania przepisów o zakazie handlu w niedziele. Z sondażu Inquiry cytowanego przez "Business Insider Polska" wynika, że ponad dwie trzecie naszych rodaków (69 proc.) popiera pomysł otwarcia sklepów w niedzielę 27 grudnia. Taka ewentualna zmiana w prawie oznaczałaby, że wszystkie niedziele w grudniu br. byłyby dniami handlowymi.

Przypomnijmy, że zgodnie ze znowelizowaną specustawą covidową 6 grudnia stał się niedzielą handlową. W kolejne dwie niedziele (13 i 20 grudnia) sklepy i tak będą otwarte, ze względu na wyjątek w ustawie ograniczającej niedzielny handel - chodzi o przepis dopuszczający handel w dwie niedziele poprzedzające Boże Narodzenie.

Teraz otwarty został kolejny niewielki front, dotyczący niedzieli 27 grudnia, która zgodnie z aktualnymi regulacjami ma być dniem niehandlowym. Jednak Olga Semeniuk, wiceminister rozwoju, pracy i technologii przyznała we wtorek, że w rządzie trwają dyskusje na temat otwarcia sklepów we wskazaną niedzielę. Premier Mateusz Morawiecki na razie nie popiera tego pomysłu, ale kto wie, czy nie zmieni zdania, podobnie jak miało to miejsce w sprawie 6 grudnia.

Badanie Inquiry pokazuje, że Polacy są zwolennikami liberalizacji przepisów. Za utrzymaniem zakazu handlu w niedzielę 27 grudnia (formalnie było to pytanie łączone dotyczące 6 i 27 grudnia) opowiedziało się jedynie... 24 proc. respondentów.

Jednocześnie aż 54 proc. badanych negatywnie odebrało zamknięcie większości sklepów w centrach handlowych w ramach tzw. drugiego lockdownu w listopadzie, który trwał do 28 listopada. Decyzję rządu popierało 38 proc. przepytanych osób.

Sondaż Inquiry pokazał także, że 56 proc. Polaków planuje zakupy w sklepach stacjonarnych mieszczących się w galeriach handlowych, wkrótce po tym, jak zostały one otwarte. Negatywnej odpowiedzi udzieliło jednak sporo, bo aż 48 proc. badanych.

Dodaj komentarz

16 komentarzy

 • Mirek 04.01.2021

  To jestem w mniejszości, ale zupełnie nie przeszkadza mi zakaz handlu w niedziele.

 • Teresa 04.01.2021

  Jak na nasze standardy to ta ustawa jest dość liberalna, działają w niedziele żabki, abc, Carrefoury. I bardzo dobrze. Dlatego nie uważam, że trzeba ją na siłę zmieniać.

 • Adam 04.01.2021

  Ataku paniki nie dostaję na myśl, że w niedziele nie wybiorę się do sklepu, naprawdę są ciekawsze rzeczy do roboty, także mi to nie przeszkadza.

 • Iwona 14.12.2020

  A jak do tego maja się przepisy które mówią ze należy się jeden wolny weekend w miesiącu Nadmieniam ze dla nas handlowców właśnie ten świąteczny jest tym jednym jedynym wolnym Państwowa inspekcja pracy powinna się tym zainteresować

 • OLAF 11.12.2020

  NIECH MIŁOSNICY NIEDZIELNYCH ZAKUPÓW , SAMI ZAKASAJĄ RĘKAWY I JAZDA DO ROBOTY W NIEDZIELE.

 • Misia 10.12.2020

  Ludzie chyba nie mają gdzie chodzić na spacery.. To chcą handlowych niedziel..bo do dużych sklepów wchodzi tyle ile chce.. Pracuje w dużym sklepie i Nie popieram niedziel handlowych.

 • Gosc 09.12.2020

  Ada pracownik handlu to nie tylko kasjer że można zastąpić kasą samoobsługową to przede wszystkim tont towaru który ktoś mosi wyłożyć na półki pomyśl zanim cokolwiek napiszesz. Praca na kasie to etap końcowy i najlżejszy w tej branży.

 • Robol 09.12.2020

  To jeszcze niech ta automatyzacja towar rozłoży kible po tych brudasach wyszoruje

 • Sprzedawca 09.12.2020

  Gromadzić się w domach z rodziną nie można ale po galeriach i sklepach łazić każdy może my też chcemy odpocząć mamy rodziny a pracujemy w trudnych warunkach z maskami na twarzyach po 8 h to jak otwieramy sklepy to urzędy i inne instytucje też może dzieci niech mają dodatkowy dzień nauczania to jest kpina naprawdę ludzie 3 dni bez sklepu nie da się żyć tragedia

 • Ewita 09.12.2020

  Ada bez mózgu a kto przyjmie towar, kto wyłoży go na półki, sprawdzi terminy oraz posprząta chlew który po sobie zostawiają tacy jak ty?

 • student 09.12.2020

  @pracownik handlu chcesz, to se odpoczywaj. ja zyskam okazję do dorobku. Odpocznę w tygodniu i tak nawet wolę.

 • pracownik handlu 09.12.2020

  NIEDZIELA OD WYPOCZYNKU, CZYŻBY ADA MIAŁA PROBLEM ZE ZROZUMIENIEM , JAKIM DOBREM JEST NIEDZIELNY WYPOCZYNEK

 • gość 09.12.2020

  Nie spotkałem nikogo kto planuje , lub chciałby 27 grudnia iść do sklepu. Skąd te dane? Pewnie lobby handlowe macza w tym swoje palce.

 • 👍 09.12.2020

  Dla mnie ok.
  Będzie gdzie iść.

 • Ada 09.12.2020

  Pracowniku Handlu, u w mnie w Kauflandzie jest tylko jeden, tak JEDEN sprzedawca na kasie, reszta to samoobslugowe. Niedlugo jak bedzie rząd wprowadzał kolejne zakazy to będziesz musiał zmienić branżę bo nie będziecie potrzebni. Idzie automatyzacja.

 • PRACOWNIK HANDLU 09.12.2020

  zapomnijcie o zakupach 27 grudnia , nikt was nie bedzie obsługiwał,nie zasługujecie na szacunek

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także