26.08.2020/19:30

Żeby system kaucyjny działał potrzebny jest nie tylko kij, ale i marchewka


Wprowadzenie nagród za oddawanie opakowań zwrotnych do sklepów. Zdaniem analityków takie rozwiązania mogłyby przyczynić się do tego, że system kaucyjny będzie efektywny. 

Według dyrektywy unijnej, która obowiązuje od lipca tego roku, w Polsce powinien działać scentralizowany, sprawny system kaucyjny – obejmujący wszystkie opakowania po napojach. Póki co jest to jednak mrzonka – bo dotyczy on jedynie szklanych butelek, a jego funkcjonowanie pozostawia wiele do życzenia. Zdaniem ekspertów jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy jest to, że Polacy nie są do recyklingu zachęcani. 

Jak powiedział serwisowi eNewsroom Marek Lachowicz, główny analityk Instytutu Jagiellońskiego, system kaucyjny nie powinien być wyłącznie penalizujący, ale penalizująco-motywujący. Aktualnie działa u nas ten pierwszy model, bo kaucja dodawana jest do ceny produktu i przepada, gdy opakowanie nie zostanie oddane. Jej wartość jest jednak na tyle mała (wynosi zazwyczaj kilkanaście lub kilkadziesiąt groszy), że ludziom często nie opłaca się podjąć wysiłku, żeby takie opakowanie zwrócić. Zdaniem eksperta znacznie lepiej sprawdziłby się system motywujący, działających równolegle z obecnym.

Innymi słowy za oddanie opakowań powinniśmy dostawać również nagrody. Marek Lachowicz uważa, że w tej roli sprawdziłyby się np. talony wymienialne na rzeczywiste produkty lub ułatwienia w przestrzeni miejskiej – ulgi na komunikację publiczną, dostęp do lepszych miejsc parkingowych. W jego opinii miasta mogłyby wykorzystać te narzędzia, by zmotywować mieszkańców do recyklingu. Zdaniem analityka tam, gdzie jest to możliwe należy wprowadzić zbiórkę automatyczną.

Dodaj komentarz

2 komentarze

  • oko 27.08.2020

    Ludzie oddawaliby butelki, gdyby w sklepach je przyjmowali. Nie mam zamiaru jeszcze dodatkowo kolekcjonować paragonów, żeby móc oddać butelkę za 30 gr.

  • Silentwind 27.08.2020

    Przede wszystkim skończyć z obowiązkiem paragonu zakupu - do oddawanych butelek. Sklep lub punkt zbiorczy powinien mieć obowiązek przyjęcia każdych ilości butelek zwrotnych bez żądania dowodów zakupu.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także