06.06.2019/09:40

Zintegrowany System Kwalifikacji – wsparcie dla przedsiębiorców i pracowników

Czas wyzwań i zmian na rynku pracy trwa – przedsiębiorstwa zgłaszają wyraźną potrzebę powiększenia grona wykwalifikowanych pracowników. Odpowiedzią na te zmiany jest wdrażany obecnie Zintegrowany System Kwalifikacji (ZSK). System wspiera weryfikację umiejętności, wiedzy i kompetencji społecznych kandydatów do pracy, a twórcy ZSK zapowiadają realne korzyści z tego tytułu dla biznesu regionalnego – w tym dla Warszawy i województwa mazowieckiego.

Zintegrowany System Kwalifikacji jest swego rodzaju mechanizmem umożliwiającym potwierdzanie umiejętności nabywanych w toku edukacji i poza nim. ZSK więc nie tylko stwarza nowe możliwości rozwoju, ale także jest idealną odpowiedzią na potrzeby rynku pracy. Działający już w ponad 150 krajach system jest także dobrą alternatywą dla Polaków w kontekście zmiany kompetencji i kierunku zawodowego. Nie musimy kończyć wyższych uczelni, aby podjąć pracę w zawodzie, w którym mamy już doświadczenie.

Co ważne, przekrój kwalifikacji, który pojawia się w systemie, jest bardzo rozległy. W ZSK mogą się znaleźć także kwalifikacje, które dotyczą obszarów istotnych z punktu widzenia regionów – w tym Warszawy i całego województwa mazowieckiego.

Województwo mazowieckie jest jednym z najbardziej rozwijających się gospodarczo regionów w Polsce. Region Mazowsza ma bardzo rozwinięte potrzeby w kontekście pozyskiwania pracowników w wielu branżach – od biznesu, przez przemysł, aż do innowacji i start-upów. Aby region mógł się dynamicznie rozwijać, potrzebna jest otwartość na te wymogi rynku. Zintegrowany System Kwalifikacji wychodzi naprzeciw potrzebom regionu – w skali mikro i makro. Wspieramy kwalifikacje, które wywodzą się z potrzeb rynkowych. W systemie znajdują się np. kwalifikacje związane z nowymi technologiami, jak choćby „Programowanie i obsługiwanie procesu druku 3D”, czy z opieką nad osobami niepełnosprawnymi, starszymi – mówi Agnieszka Orzechowska, Doradczyni Regionalna ds. Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji.

Jak zaznacza Agnieszka Orzechowska, w każdym z województw aktywnie działają doradcy regionalni, których zadaniem jest upowszechnianie Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji na gruncie lokalnym.

Naszym zadaniem jest kooperacja z pracodawcami, organizacjami branżowymi oraz administracją publiczną. Jako doradczyni regionalna udzielam maksymalnie dużo informacji na temat Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji, sposobu jego działania, a także kroków, jakie należy podjąć, by zaangażować się w jego rozbudowę. Co istotne, prace nad naszym systemem odbywają się zarówno na poziomie centralnym przy wsparciu ministerstw, jak i lokalnym – dodaje Orzechowska.

Jak to działa?

ZSK gromadzi, opisuje i porządkuje informacje na temat kwalifikacji. Każda kwalifikacja (np. tworzenie witryn internetowych, pilotowanie imprez turystycznych, programowanie i obsługiwanie procesu druku 3D czy montowanie stolarki budowlanej) jest dokładnie opisana – wskazane jest, co należy wiedzieć i umieć, aby uzyskać formalne jej potwierdzenie i otrzymać certyfikat. Do każdej kwalifikacji przyporządkowany jest także poziom Polskiej Ramy Kwalifikacji, dzięki czemu można porównać je z kwalifikacjami nadawanymi w innych krajach. Kwalifikacje uzyskiwane w Polsce mają szansę stać się rozpoznawalne w Europie.

Istotne jest, by potencjalni pracownicy, także z Mazowsza, potwierdzali swoje kwalifikacje. Certyfikat z numerem Polskiej Ramy Kwalifikacji to klarowna informacja na temat kompetencji kandydata. Ten fakt wpływa pozytywnie na skrócenie czasu oraz trafność rekrutacji. Jest także swoistym drogowskazem dla samego kandydata, który w ten sposób może sprecyzować, czego już się nauczył, a co nadal pozostaje do dopracowania. ZSK pełni zatem także funkcję systemowego doradcy zawodowego – mówi Piotr Ciepliński, Doradca regionalny ds. Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji.
Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.