20.01.2020/14:44

Zmarł David Glass – menedżer, który budował podwaliny dzisiejszej potęgi sieci Walmart

David Glass zarządzał siecią Walmart w latach 1988-2000. W tym czasie przychody firmy wzrosły z 16 mld dolarów rocznie do 165 mld rocznie. Menedżer zmarł 9 stycznia 2020 r. Miał 84 lata.

David Glass jest uważany przez rodzinę Waltonów – właścicieli sieci Walmart – za najważniejszą postać w historii firmy, jeśli nie liczyć jej założyciela i wieloletniego szefa, Sama Waltona. To Sam ściągnął Davida Glassa do sieci w 1976 r., powierzając mu pieczę nad finansami. Jego znaczenie wkrótce zaczęło wykraczać poza funkcję CFO, aż w 1988 r. został prezydentem i prezesem zarządu giganta światowego detalu. Przez następne 12 lat budował potęgę firmy, kierując jej niebywale szybkim rozwojem, ekspansją na rynki międzynarodowe i tworzeniem nowych formatów detalicznych.

Jednym z ważnych osiągnięć Glassa było wprowadzenie Walmarta w erę komputerów. Umocnił dominację firmy, sprawnie wykorzystując rodzące się technologie cyfrowe do skomunikowania kwatery głównej sieci, jej sklepów oraz dostawców.

David Glass nadzorował także rozwój formatu Walmart Supercenter oraz konceptu Sam's Club. Pokierował również międzynarodową ekspansją sieci, wprowadzając ją do Ameryki Środkowej i Południowej, Chin oraz Wielkiej Brytanii.

– Jestem głęboko zasmucony informacją o odejściu Davida Glassa. Przez wiele lat mój ojciec starał się go pozyskać dla naszej firmy, aż w końcu udało mu się to w 1976 r. Wtedy nie zdawaliśmy sobie sprawy z tego, jak monumentalny będzie jego wpływ na nas i na całą branżę handlu detalicznego. Jego znajomość branży, ogromna biegłość w kwestiach finansowych, jego entuzjazm dla nowoczesnych technologii były dla nas bezcenne w okresie szybkiego rozwoju biznesu. Gdy odszedł Sam Walton, to właśnie David zaoferował nam stabilne, wizjonerskie przywództwo. Z wyjątkiem Sama Waltona, David w największym stopniu przyczynił się do stworzenia sieci Walmart takiej, jaką jest dzisiaj. W imieniu rodziny Waltonów chciałbym wyrazić najgłębszy szacunek dla Davida jako przywódcy i jako przyjaciela. Będzie nam go bardzo brakować – napisał w pożegnaniu Rob Walton, syn twórcy sieci, obecnie głowa rodu Waltonów.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.