20.03.2020/23:55

Zmiany w przepisach ograniczających handel w galeriach! Zobacz nowe rozporządzenie

W sobotę 21 marca zmienia się katalog podmiotów funkcjonujących w centrach handlowych i objętych zakazem lub ograniczeniem działalności. W piątek wieczorem minister zdrowia wydał nowe rozporządzenie w sprawie ogłoszenia stanu epidemii, które de facto doprecyzowuje przepisy zawarte w ubiegłotygodniowym rozporządzeniu, którego interpretacja okazała się dla niektórych przedstawicieli branży problematyczna.

- W odpowiedzi na głos przedsiębiorców, wraz z Ministerstwem Zdrowia przygotowaliśmy zmiany w rozporządzeniu dotyczącym handlu w galeriach handlowych - chwali się Ministerstwo Rozwoju. - Zmiany w zakresie handlu w galeriach, które  doprecyzowują dotychczasowe przepisy, wychodzą naprzeciw postulatom zgłaszanym zarówno przez organizacje zrzeszające galerie handlowe, jak i organizacje przedsiębiorców z różnych branż, m.in. branży kosmetycznej i jubilerskiej - komentuje resort kierowany przez Jadwigę Emilewicz.

W nowym rozporządzeniu pojawił się zmieniony katalog branż dopuszczonych do prowadzenia działalności w obiektach handlowych o powierzchni sprzedażowej powyżej 2 tys. mkw. W tego typu budynkach, począwszy od 21 marca, prowadzona może być sprzedaż:
- spożywcza,
- kosmetyczna, z wyjątkiem produktów przeznaczonych do perfumowania lub upiększania,
- artykułów toaletowych i środków czystości,
- wyrobów medycznych i farmaceutycznych,
- artykułów remontowo-budowlanych,
- prasowa,
- artykułów dla zwierząt,
- paliw.

Jak wskazuje Ministerstwo Rozwoju, dodatkowo w galeriach mogą być świadczone usługi medyczne, bankowe, ubezpieczeniowe, pocztowe, pralnicze lub gastronomiczne, ale tylko w zakresie dowozu, bez usług "na wynos" w samej galerii.

Na terenie galerii z handlu wyłączone będą natomiast tzw. wyspy handlowe. - W efekcie w galeriach dopuszczona będzie nadal działalność podmiotów oferujących jedynie niezbędne w bieżącym okresie produkty i usługi - komentuje Ministerstwo Rozwoju.

Zobacz pełną treść nowego rozporządzenia w Dzienniku Ustaw: http://dziennikustaw.gov.pl/D2020000049101.pdf

Dodaj komentarz

4 komentarze

 • Joanna 21.03.2020

  Powinny być zamknięte również sklepy budowlane typu Obi, Castorama itp. Tam chodzą ludzie na spacerki z mymi dziećmi. Naraz wszyscy się remontują. Przy półkach trudno o odstęp 1.5 metra

 • Nuter 21.03.2020

  W końcu? Gościu Ty chyba na łeb upadłeś...Tak samo było we Włoszech i to samo będzie w Polsce...Można żyć bez otwierania galerii. Pracuję w ochronie w jednej z dużych galerii w Warszawie i teraz galerie są otwierane i takie sklepy jak z asortymentem do łazienek... to jakaś parodia. Spożywcze sklepy powinny być otwarte i tyle.

 • Myjkarz 21.03.2020

  A co z myjniami w galeriach ? Mam nadzieję że je zamknięcie! Ci ludzie są narażeni na zakażenie się wirusem ... nikt ich nie bierze pod uwagę ... proszę o zamknięcie myjni w takich miejscach bo bez tego można żyć!!!

 • Beld 20.03.2020

  W końcu

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.