25.10.2017/15:45

Znamy kluczową opinię prawną Biura Analiz Sejmowych ws. handlu w niedziele! [TYLKO U NAS]

Regulamin Sejmu nie został złamany, a zatem projekt ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele może być dalej procedowany w Sejmie w zwykłym, dotychczasowym trybie - wynika z opinii prawnej przygotowanej w trybie pilnym przez Biuro Analiz Sejmowych. Portalowi wiadomoscihandlowe.pl jako pierwszemu udało się dotrzeć do kopii dokumentu.

Na opinię prawną BAS w tej sprawie od dwóch tygodni czekała cała branża handlowa oraz związkowcy z "Solidarności". Od jej treści zależeć mogło nawet to, czy handel w niedziele uda się w Polsce ograniczyć już od stycznia 2018 r., czy może konieczne będzie przedłużenie prac w Sejmie nad ustawą. Chodziło o słynną już poprawkę numer 10 do obywatelskiego projektu ustawy, przygotowaną przez PiS i przegłosowaną na sejmowej podkomisji 12 października.

Wspomniana poprawka zmieniała przepisy szeregu innych, obowiązujących już ustaw, w tym trzech kodeksów: kodeksu pracy, kodeksu karnego i kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia. To właśnie kwestia nowelizacji kodeksów wzbudziła kontrowersje. Regulamin Sejmu dokładnie określa, w jaki sposób wprowadzane mogą być tego rodzaju zmiany. Przewidziany jest dla nich specjalny, odrębny tryb. Szerzej na ten temat pisaliśmy w artykule pt. "Zakaz handlu w niedziele łamie regulamin Sejmu? Śniadek: Mamy problem".

O rozstrzygnięcie spornej kwestii poproszone zostało Biuro Analiz Sejmowych. 23 października sporządziło ono analizę, której wnioski są pomyślne dla obozu Prawa i Sprawiedliwości oraz dla związkowców. Pracownicy sekretariatu sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny jeszcze dziś w rozmowie z naszym portalem utrzymywali, że "nic nie wiedzą" na temat tego, czy opinia już powstała. Jednocześnie zapewniali, że z treścią dokumentu będzie się można zapoznać, ale dopiero na kilka minut przed planowanym na czwartkowy poranek posiedzeniem komisji. Ostatecznie naszemu portalowi udało się dotrzeć do kopii opinii w inny sposób.

- Wprowadzenie przez podkomisję poprawek do projektu (...) nie skutkuje koniecznością dalszego rozpatrywania projektu w tzw. trybie kodeksowym - to główny wniosek, jaki znaleźć można w opinii przygotowanej przez Piotra Chybalskiego, eksperta ds. legislacji w Biurze Analiz Sejmowych.

- Uwzględniając fakt, iż projekt stanowi propozycję przyjęcia nowej ustawy "głównej", nie zaś ustawy nowelizującej przepisy już obowiązujące, a także, iż analizowane modyfikacje projektu zostały dokonane w toku prac podkomisyjnych, a więc w ramach wczesnej fazy prac ustawodawczych, wydaje się, że poprawki przyjęte przez podkomisję nie wykraczają poza konstytucyjny standard wyznaczający granice materii poprawek - napisał autor opinii prawnej.

Chybalski w ośmiostronicowej analizie co prawda zauważa, że projekt ustawy "został poważnie przekształcony" w podkomisji, jednak stawia tezę, iż w jego przekonaniu "skala modyfikacji projektu dokonanych w wyniku prac podkomisji nie wydaje się na tyle znaczna, by można było formułować zarzuty konstytucyjne".

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.