23.08.2017/12:40

Znamy szczegóły decyzji Komisji Europejskiej ws. podatku handlowego!

- Polska potwierdziła, że dochodów podatkowych nie można przeznaczyć w całości i wyłącznie na finansowanie z góry określonych rodzajów wydatków, tak więc rzekome powiązanie między świadczeniami wychowawczymi a sektorem handlu detalicznego nie zostało ustalone, ani też nie zostało ustalone rzekome powiązanie między kosztem programu świadczeń wychowawczych a wysokością przychodów przedsiębiorstw handlu detalicznego - uznała Bruksela.

Komisja stwierdziła, że faktycznym, zasadniczym celem podatku handlowego - zamiast rzekomego finansowania 500+ - "jest raczej opodatkowanie przychodów wszystkich podmiotów gospodarczych prowadzących sprzedaż towarów osobom fizycznym będącym konsumentami". W innym fragmencie decyzji Bruksela przypomniała, że zgodnie z orzecznictwem TSUE środków interwencji państwa nie rozróżnia się ze względu na przyczyny lub cele (np. finansowanie 500+), lecz "definiuje się je ze względu na ich skutki, niezależnie od stosowanych technik".

Zachwianie konkurencji

Bruksela doszła również do wniosku, że polski podatek handlowy zakłóca konkurencję, bądź też grozi jej zakłóceniem, jak również wpływa na wymianę handlową wewnątrz Unii. Jak zauważyła Komisja, rynek sprzedaży detalicznej w Polsce jest obecnie otwarty na konkurencję i „charakteryzuje się obecnością podmiotów z innych państw członkowskich” (KE nie wskazała przy tym, jak duży jest udział w rynku takich podmiotów).

- Na podobnych zasadach sprzedawcy detaliczni mający swoją siedzibę w Polsce mogą - obecnie lub w przyszłości - prowadzić działalność w innych państwach członkowskich. W związku z tym wszelka pomoc na korzyść określonych podmiotów gospodarczych będzie miała wpływ na handel wewnątrz Unii - stwierdziła KE.

Komisja jest przekonana, że podatek od sprzedaży detalicznej groziłby zakłóceniem konkurencji. - Selektywna korzyść przyznana w ramach tego środka stanowi pomoc operacyjną. Trybunał Sprawiedliwości konsekwentnie utrzymuje, że pomoc operacyjna zakłóca konkurencję; należy więc uznać, że wszelka pomoc przyznana przedsiębiorstwom o niskim przychodzie zakłóca konkurencję lub grozi jej zakłóceniem, umacniając pozycję finansową tych przedsiębiorstw na polskim rynku sprzedaży detalicznej - czytamy w decyzji KE.

Na analogicznej zasadzie Bruksela stwierdza, że wyższe stawki podatku dla większych sprzedawców detalicznych "mogą zakłócić sprzedaż dużych przedsiębiorstw i zmniejszyć ich udział w rynku lub zmusić je do opuszczenia rynku".

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • Cc 24.08.2017

    A na pewno zgodne jest zasilanie potężnymi zastrzykami kasy po raz kolejny Grupy Schwarz- Lidlow i Kauflandow , na pewno zgodne były wszelkie opłaty za wejścia, haracze itp. kołchoz broni swoich interesów w polskiej kolonii i będzie wszystkie podatki blokował

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.