23.08.2017/12:40

Znamy szczegóły decyzji Komisji Europejskiej ws. podatku handlowego!

- Żaden z tych czynników nie może stanowić uzasadnienia dla nakładania podatku progresywnego na przychody przedsiębiorstwa" - odpowiada Warszawie Bruksela, zauważając, że w przeciwieństwie do podatków od dochodu, podatek od przychodu nie bierze pod uwagę kosztów poniesionych na osiągnięcie tego przychodu. – Podatki od przychodu obciążają przedsiębiorstwa w zależności od ich wielkości, a nie rentowności czy zdolności płatniczej (…) – tłumaczy KE.

Jednak, jak zauważyła Komisja, pewien zakres progresywności mógłby być uzasadniony, gdyby Polska wykazała, że "efekty zewnętrzne wywołane przez działalność podlegającą opodatkowaniu intensyfikują się wraz ze wzrostem przychodów (lub wielkości przedsiębiorstwa) podatnika". Jednak strona polska takich wyjaśnień Brukseli nie przedstawiła.

I co teraz?

Po stwierdzeniu przez Komisję, że polska ustawa o podatku od sprzedaży detalicznej stanowi niezgodną z unijnym prawem pomoc państwa, Warszawa powinna zostać zobowiązana do "odzyskania pomocy od jej beneficjentów". Jednak w związku z tym, że jak dotąd podatku handlowego nie zapłacił w Polsce nikt (pobór daniny został zawieszony już w pierwszym miesiącu na mocy rozporządzenia ministra rozwoju i finansów, a później w wyniku znowelizowanej ustawy), nie istnieje konieczność odzyskiwania pomocy.

Przypomnijmy, że - jak powiedział 18 sierpnia Polskiej Agencji Prasowej Wiesław Janczyk, wiceminister finansów, Polska "nosi się z zamiarem" zaskarżenia do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej czerwcowej decyzji Komisji Europejskiej w sprawie podatku handlowego. Jak stwierdził przedstawiciel MF, polski rząd nie zgadza się z zaklasyfikowaniem przez KE daniny jako pomocy publicznej dla firm.

Jednak ostateczna decyzja w sprawie ewentualnego zaskarżenia decyzji KE nie została jeszcze podjęta. - Decyzja [KE] jest analizowana przed podjęciem ostatecznej decyzji odnośnie dalszych kroków - odpowiedziało biuro prasowe Ministerstwa Finansów na pytania naszego portalu.

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • Cc 24.08.2017

    A na pewno zgodne jest zasilanie potężnymi zastrzykami kasy po raz kolejny Grupy Schwarz- Lidlow i Kauflandow , na pewno zgodne były wszelkie opłaty za wejścia, haracze itp. kołchoz broni swoich interesów w polskiej kolonii i będzie wszystkie podatki blokował

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.