29.05.2018/15:00

Znamy wyniki kontroli PIP w Biedronce. Zmiany w dobach pracowniczych zgodne z prawem

Doba pracownicza, która rozpoczyna się 15 minut po północy w poniedziałki po niedzielach niehandlowych, jest zgodna z prawem - uznała Państwowa Inspekcja Pracy po kontroli w Biedronce. Redakcja wiadomoscihandlowe.pl dotarła do wyników kontroli.

Przypomnijmy, jak informowaliśmy jako pierwsi pod koniec kwietnia, Państwowa Inspekcja Pracy przeprowadziła kontrolę w poznańskim biurze Biedronki. Chodziło o kwestię wprowadzenia dwóch dób pracowniczych. Była to odpowiedź Biedronki na wprowadzenie ograniczenia handlu w niedziele.

Jak wynika z pisma wysłanego do związków zawodowych, na wniosek których rozpoczęto kontrolę, nowy regulamin pracy wprowadzający zmienione dobry pracownicze jest zgodny z prawem. - Pracodawca nie naruszył i nie zmienił pojęcia doby pracowniczej, która pozostaje niezmiennie i oznacza zgodnie z (...) kodeksu pracy 24 kolejne godziny, poczynając od godziny, w której pracownik rozpoczyna pracę zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy - brzmi fragment pisma wysłanego przez PIP.

Według PIP zgodna z prawem jest definicja niedzieli, wpisana do regulaminu sieci Biedronka. W Biedronce w normalne dni dobra pracownicza rozpoczyna się o godz. 6. Z kolei po niehandlowych niedzielach, pracownicy muszą przyjechać do swoich sklepów tuż po północy. To, zdaniem związkowców, mogło być niezgodne z prawem.

Oto pełna treść pisma:

Przypomnijmy, jeszcze w czerwcu znane mają być ogólne wyniki kontroli przeprowadzane w kontekście zakazu handlu w niedziele. Na ich podstawie przygotowane mają zostać zmiany w prawie. Przedstawiciele związków zawodowych postulują m.in. zmiany w godzinach obowiązywania zakazu handlu w niedziele. Obecnie zakaz rozpoczyna się o godz. 00:00 w niedziele i trwa do 00:00 w poniedziałek. Solidarność chce, by zakaz obowiązywał od godz. 22 w sobotę do 5 rano w poniedziałek. Chodzi m.in. o kwestię rozpoczynania pracy o godz. 00:15 w poniedziałek po zakazie handlu, który został wdrożony w kilku sieciach handlowych.

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • soso 11.06.2018

    Macie w tej redakcji korektora? Raczej nie:
    - "...regulamin pracy wprowadzający zmienione DOBRY pracownicze jest..."
    - "...w normalne dni DOBRA pracownicza rozpoczyna się..."
    Tak to jest, jak się nie przeczyta całego tekstu po jego napisaniu, tylko zaufa komuterowi.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.