22.11.2020/13:41

ZPP do rządu: Czekamy na wytyczne sanitarne dotyczące handlu

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców z zadowoleniem przyjął zapowiedź otwarcia galerii handlowych i pozostałych sklepów od soboty 28 listopada, ogłoszoną przez premiera Mateusza Morawieckiego. - Wydaje się że rząd przyjął kierunek stopniowego łagodzenia restrykcji dla działalności gospodarczej - podkreśla organizacja.

- Od dłuższego czasu konsekwentnie postulowaliśmy powstrzymanie się przed pełzającym lockdownem i uruchamianie kolejnych sektorów gospodarki, przy zachowaniu ścisłego reżimu sanitarnego. Cieszymy się, że ogłoszone decyzje stanowią odzwierciedlenie tego podejścia - czytamy w komunikacie ZPP.

Związek zaznacza, że podczas konferencji prasowej premier Morawiecki przekazał, że placówki handlowe wznowią działalność "w najwyższym reżimie sanitarnym". - Na ten moment nie sprecyzowano, jaki charakter będzie miał ten reżim i jak daleko będzie ingerował w organizację sklepów, niemniej jednak sam fakt dopuszczenia placówek handlowych do funkcjonowania zasługuje na gorącą aprobatę. Mamy przy tym nadzieję, że jak najszybciej opublikowane zostaną oficjalne wytyczne sanitarne dotyczące handlu, tak by właściciele podmiotów mieli czas na jak najlepsze przygotowanie swoich sklepów do realizacji nowych założeń - podkreśliła organizacja.

Warto zauważyć, że rząd już po konferencji prasowej opublikował trzy projekty rozporządzeń, zakładające różne warianty rozwoju epidemii w Polsce (zmniejszanie się liczby dobowych zakażeń albo ich wzrost). W najbardziej optymistycznym wariancie, tzw. etapie odpowiedzialności, od 28 listopada w sklepach wciąż miałby obowiązywać limit 1 klienta na 15 mkw. Taki sam limit obowiązywałby, gdyby cała Polska wróciła do bycia czerwoną strefą (średnia siedmiodniowa 19 tys. zachorowań, a w przypadku strefy żółtej (spadek średniej zakażeń do 9,4 tys. dziennie) mielibyśmy limit 1 klienta na 7 mkw. Zielona strefa (poniżej 3,8 tys. zachorowań dziennie) to brak tego typu ograniczeń, z kolei narodowa kwarantanna (powyżej 27 tys. przypadków dziennie) oznaczałaby limity na poziomie 1 osoby na 20 mkw. i zamknięcie części sklepów w galeriach, tak jak ma to miejsce obecnie. Projekty rozporządzeń są aktualnie konsultowane z przedsiębiorcami.

ZPP w komunikacie wskazuje, że wcześniejsza decyzja rządu o zamknięciu części sklepów wygenerowała "szereg negatywnych skutków".

- Powszechnie prowadzona była dyskusja dot. tego, dlaczego sklepy jednego rodzaju pozostały otwarte, podczas gdy inne nakazano zamknąć. W niektórych przypadkach, takich jak choćby sklepy z elektroniką, zamknięcie sprawiło na przykład, że dostęp do podstawowych w trakcie pandemii artykułów, niezbędnych choćby dla nauki czy pracy zdalnej, był utrudniony - podkreślono w stanowisku ZPP.

- Mamy nadzieję, że wraz z odmrożeniem handlu podjęte zostaną prace nad przywracaniem do życia kolejnych sektorów gospodarki. Branże takie jak np. gastronomia udowodniły, że doskonale potrafią funkcjonować w warunkach ścisłego reżimu sanitarnego. Każdy kolejny tydzień ich zamknięcia to następne bankructwa i redukcje zatrudnieni - dodała organizacja.

ZPP zaapelowało do rządu o "rozpoczęcie już w tej chwili" prac nad odmrażaniem kolejnych branż i przygotowaniem zasad sanitarnych dostosowanych do ich specyfiki.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także