15.09.2020/07:16

Związek Polskie Mięso: zakaz uboju rytualnego niezgodny z prawem i szkodliwy ekonomicznie!

Związek Polskie Mięso podał szczegółowe dane na temat strat, jakie poniosą rolnicy, gdy ograniczenie uboju rytualnego wejdzie w życie. Ucierpi na tym przede wszystkim rolnictwo i 30-40 zakładów zajmujących się ubojem rytualnym bydła oraz 40 zakładów zajmujących się ubojem drobiu.

– Zdaniem Związku Polskie Mięso, reprezentującego przemysł mięsny w Polsce, projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie zwierząt oraz niektórych innych ustaw (numer EW-020-248/20)1 przygotowany przez posłów Prawa i Sprawiedliwości (PiS), przedstawiony 11 września 2020 roku, w zakresie wprowadzenia do ustawy ogólnego zakazu uboju według szczególnych metod wymaganych przez obrzędy religijne z jednoczesnym ustanowieniem wyjątku dla związków religijnych działających w Polsce jest sprzeczna z polskim prawem i prawnie bezskuteczna ze względu na obowiązujący w tej materii wyrok Trybunału Konstytucyjnego oraz ekonomicznie szkodliwa – podkreśla ostro Związek Polskie Mięso. 

W uzasadnieniu ZPM podaje, że próba przywrócenia ograniczenia uboju rytualnego jest niezgodna z prawem i wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego (z dn. 10 grudnia 2014 r.), gdyż Konstytucja RP mówi o tym, że wyrok TK jest ostateczny i ma moc powszechnie obowiązującą. 

– Propozycja przepisu zawężającego katalog podmiotów uprawnionych do dokonywania uboju religijnego jedynie do członków związków wyznaniowych stoi w sprzeczności z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego – dodaje ponadto ZPM. Związek Polskie Mięsa podkreśla, że pomysł jest nie tylko niezgodny z prawem, ale również kompletnie nieuzasadniony ekonomicznie.
Jak podkreśla ZPM po wprowadzeniu zakazu w Polsce w 2013-2014 r. cena żywca wołowego w ciągu kilku miesięcy spadła o 1,5- 2 zł na kilogramie. Obecnie Związek Polskie Mięso szacuje, że strata – z tytułu ponownego wprowadzenia zakazu uboju religijnego – będzie większa i wyniesie 2-3 zł na kilogramie dla polskiego rolnika, co przyniesie rolnikom stratę dochodów rzędu 20-30 proc.

Jak zaznacza ZPM w Polsce funkcjonuje około 40 zakładów, które zajmują się ubojem rytualnym bydła, a pochodzące z tej metody uboju mięso stanowi 40 proc. całkowitego eksportu polskiej wołowiny (i kolejne 40 proc. stanowi drób ubijany rytualnie). Nie trudno sobie zatem wyobrazić, co stanie się dalej z polską branżą wołową. 

– Ponadto należy podkreślić, że rynek żywności halal w tym mięsa w 2019 roku był warty blisko 1,8 bln dolarów. Jest to najszybciej na świecie rosnący rynek. Eksperci dla tego rynku skumulowany roczny wskaźnik wzrostu CAGR (Compound Annual Growth Rate) prognozują na poziomie 12-13 proc., co spowoduje, że ten rynek w 2027 roku będzie warty około 2,1 bln dolarów – czytamy w uzasadnieniu ZPM.
 

Źródło: topagrar.pl

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także