22.03.2017/16:40

Związkowcy z Tesco: Rząd powinien włączyć się w negocjacje nad układem zbiorowym pracy w Tesco

Elżbieta Fornalczyk, przewodnicząca Komisji Zakładowej WZZ „Sierpień 80” w Tesco Polska napisała list, w którym zwraca się z apelem do przedstawicieli polskiego rządu aby włączyli się w proces negocjacji nad układem zbiorowym pracy w sieci Tesco.

Elżbieta Fornalczyk, przewodnicząca Komisji Zakładowej WZZ „Sierpień 80”: 

„Zbliża się czas rokrocznych rozmów dotyczących płac pracowników Tesco Polska. Inne sieci handlowe już dawno wprowadziły podwyżki pensji, Tesco o swoich pracownikach zapomniało. Należy pamiętać, że to właśnie pracownicy stanowią fundament, na którym oparte są sklepy wielkopowierzchniowe. W sytuacji niskiego bezrobocia a ogromnych oczekiwań na wzrost płac, zasadne wydaje się już teraz wszczęcie dyskusji na temat podwyżek wynagrodzenia za pracę. Oczekiwania w Tesco są duże.”

„Gdy przed laty w handlu było prosperity i sieć Tesco w Polsce osiągała krociowe zyski mówiono nam, że wzrost pensji może być tylko symboliczny, ponieważ sieć musi mieć środki na inwestycje. Teraz, gdy nastąpiła bessa i spółka zamyka sklepy oraz ogranicza handel internetowy, można usłyszeć o sytuacji kryzysowej i konieczności zaciskania pasa. Każda wymówka jest dobra, lecz nie jest zasadna. Inwestycje Tesco nie powiodła się nie z winy pracowników. Skoro mamy też ponieść ciężar odbudowy firmy i jej wizerunku, to musimy godnie zarabiać, ponieważ to my jesteśmy na pierwszej linii kontaktu z klientami. Chcemy pomóc firmie, ale musi być ona w stosunku do nas uczciwa.”

„Komisja Zakładowa Wolnego Związku Zawodowego „Sierpień 80” w Tesco Polska Sp. z o.o. na podstawie powyższego wnioskuje do Tesco Polska o przedstawienie poważnej propozycji rzeczywistego wzrostu płac dla pracowników zatrudnionych w sieci.”

„Temat płac to jeden obszar naszych żądań. Drugi stanowi zaś potrzeba jak najszybszego wprowadzenia układu zbiorowego pracy w Tesco Polska. Skandalem jest bowiem to, że firma zatrudniająca blisko 30 tysięcy ludzi nie posiada układu zbiorowego pracy! Podejmujemy ten temat jako WZZ „Sierpień 80” i nie będziemy go odpuszczać dopóty, dopóki temat ten nie zostanie pozytywnie załatwiony. Układy zbiorowe pracy są standardem w cywilizowanych państwach, są podstawą relacji na linii pracodawca-pracownik.”

„Uważamy, że w proces negocjacji nad układem zbiorowym pracy w Tesco winien się włączyć także polski rząd. Rząd podjął działania w sprawie zahamowania procederu wyprowadzania zysków przez wielkie sieci handlowe - co odbywało się ze szkodą dla budżetu państwa, a więc nas wszystkich -  i objął je tzw. podatkiem handlowym. Należy iść za ciosem i podjąć podobne działania w imię interesów pracowników tychże sieci, którzy przecież są polskimi obywatelami, wspierając działania na rzecz wprowadzenia w wielkich sieciach handlowych  układów zbiorowych pracy. Minister Pracy ma tu olbrzymie pole do aktywności tworząc warunki i podejmując się roli inspiratora i moderatora takich działań.”

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • 12345 23.03.2017

    I jeszcze należy utworzyć patriotyczne komitety misiewiczowsko-wyklęte, które będą jeździć po sklepach i sprawdzać czy są krzyże a kasy sklepowe czy mają certyfikat poświęcenia.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.