11.10.2022/14:31

Zyski Tesco spadają, ale sieć podnosi płace pracownikom i zamraża ceny w sklepach

Po raz trzeci w roku Tesco podnosi płace pracownikom sklepów. Brytyjska sieć supermarketów zamraża również ceny ponad 1000 produktów. Tymczasem zyski gwałtownie spadają – podaje serwis retaildetail.eu.

W pierwszej połowie roku Tesco zanotowało spadek zysku brutto o prawie 64 proc. do 413 mln funtów (470 mln euro). Jednak sprzedaż wzrosła o 6,7 proc. do 32,5 miliarda funtów (37 miliardów euro).

Jednocześnie porównywalny wzrost sprzedaży w brytyjskich supermarketach, czyli na bazie podstawowej działalności Tesco, wyniósł 0,7 proc., ponieważ brytyjscy konsumenci zaczęli oszczędzać na zakupach.

Marki własne zyskują na znaczeniu

Ze względu na kryzys gospodarczy i wzrost kosztów utrzymania brytyjscy konsumenci coraz częściej wybierają w sklepach produkty pod markami własnymi – donosi Tesco. Na przykład sprzedaż marki własnej Finest premium wzrosła w pierwszym półroczu o 13 proc.

Sieć ogłosiła już wcześniej, że zamraża ceny ponad 1000 produktów – zostało to przedłużone do 2023 roku.

Pensje pracowników Tesco idą w górę

Druga połowa tego roku nie przyniosła jak na razie poprawy wyników Tesco. Niemniej, sieć podnosi pensje pracowników – podstawowa stawka godzinowa w sklepach wzrośnie o 20 centów w połowie listopada, co oznacza łączną podwyżkę płac w tym roku o 8 proc.

Wszystkie te koszty oznaczają, że Tesco liczy teraz na zysk detaliczny w wysokości od 2,4 do 2,5 mld funtów za cały rok, w porównaniu z 2,7 mld funtów w zeszłym roku. Detalista ma jednak nadzieję, że w tym roku zaoszczędzi kolejne 500 mln funtów, w tym dzięki automatyzacji kas.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz Komentarz dodany pomyślnie - oczekuje na weryfikację

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także