REKLAMADziugas_banner główny_12.05. - 12.06.
Krystyna Pawłowicz interweniuje w sprawie 100 mln euro pożyczki z EBOR dla Kauflanda

Krystyna Pawłowicz interweniuje w sprawie 100 mln euro pożyczki z EBOR dla Kauflanda (Facebook)

Posłanka Krystyna Pawłowicz poprosiła prezesa NBP o interwencję w sprawie pożyczki w wysokości 100 mln euro, jaką Grupa Schwarz otrzymała z Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju na rozwój sieci Kaufland w Polsce. Zdaniem Pawłowicz, pożyczka jest bezprawna, łamie zasady równej konkurencji i niszczy polskie firmy prywatne.

REKLAMANutrend - ISODRINX - belka w artykułach (28.05 - 02.06.2020)

Krystyna Pawłowicz zwraca uwagę na swoim profilu na Facebooku, że EBOR nie jest zwykłym bankiem komercyjnym, może wspierać wyłącznie inwestycje służące rozwojowi sektora prywatnego oraz ochronę środowiska, a działalność sieci Kaufland nie ma z tym związku. Pawłowicz skonsultowała sprawę z prezesem UOKiK Markiem Niechciałem, który wyjaśnił jednak, że „problem tkwi nie w kompetencjach i działaniach polskiego organu antymonopolowego, ale w nadużyciach i bezprawnych praktykach EBOR.” Posłanka poinformowała zatem o sprawie prezesa NBP, Adama Glapińskiego i poprosiła o interwencję.

„Prezes NBP zajął się sprawą w trybie pilnym. Nowy, wyznaczony przez Prezesa przedstawiciel Polski w EBOR, pani Wioletta Barwicka, która od 3 VII tego roku jest jednym z dyrektorów wykonawczych w EBOR, na jednym z najbliższych posiedzeń Zarządu tego banku przedstawi list Prezesa NBP z pytaniami dotyczącymi bezprawnych praktyk pożyczkowych EBOR-u.

Pan Prezes obiecał informować o rozwoju tej sprawy. Może ta interwencja pozwoli ograniczyć nieuczciwe praktyki niemieckich i innych sieci handlowych w Polsce, a EBOR zacznie prowadzić swą politykę pożyczkową zgodnie z obowiązującymi ten bank celami, zadaniami, regulacjami i oficjalnie głoszoną polityką. ” – pisze Krystyna Pawłowicz na Facebooku.

Posłanka PiS argumentuje, że finansowane przez EBOR inwestycje muszą spełniać określone warunki, których nie spełnia działalność Kauflanda w Polsce. Jej zdaniem nie zachodzi przesłanka rozwoju sektora prywatnego, gdyż w Polsce handel jest niemal w całości w rękach prywatnych. Pozostałe przesłanki również nie mają żadnego związku z działalnością i ekspansją handlową sieci Kaufland w Polsce. "EBOR, wspierając bezprawnie środkami z budżetów państw członkowskich – też polskimi – rozbudowę niemieckich prywatnych sieci handlowych w Polsce, drastycznie i nieuczciwie łamie zasady równej konkurencji i niszczy polskie przedsiębiorstwa prywatne" – przekonuje Pawłowicz.

Przypomnijmy: jak informowały wiadomoscihandlowe.pl, w styczniu 2017 r. uruchomione zostały środki z pożyczki, jaką Grupa Schwarz otrzymała z EBOR z przeznaczeniem na rozwój sieci Kaufland w Polsce. Pieniądze mogą być wykorzystane w celu wdrażania wysokich standardów efektywności energetycznej, na zarządzanie zasobami, efektywną logistykę oraz zrównoważone praktyki detaliczne.

Przed udzieleniem pożyczki bank zbadał wpływ środowiskowy i społeczny związany z budową, renowacją i bieżącą działalnością sklepów detalicznych oraz magazynów sieci, m.in. odbywając wizyty w centrali Grupy Schwarz oraz w siedzibie Kaufland Polska, a także wizytując dwa sklepy sieci we Wrocławiu. Badano także dokumentację związaną z dotychczasowymi inwestycjami w sieci Kaufland i Lidl w Polsce, Rumunii i Bułgarii.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 9

 • 7
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 2
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (8)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~Do cenzurujących 8 ponad rok temuocena: 100% 

  Rany boskie puścili pismoki komentarze!!! STAŁ SIĘ CUD!!!!!!

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Do cenzurujących 7 ponad rok temuocena: 100% 

  Rany boskie puścili pismoki komentarze!!! STAŁ SIĘ CUD!!!!!!

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Do cenzurujących 6 ponad rok temuocena: 100% 

  Rany boskie puścili pismoki komentarze!!! STAŁ SIĘ CUD!!!!!!

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~ 5 ponad rok temuocena: 50% 

  Lidl i Kaufland dostały preferencyjne kredyty na kwotę ok. 900 mln dolarów, których gównym celem jest wyrównywanie nierówności w bogactwie różnych państw. Kredyty te, z założenia finansują duże inwestycje infrastrukturalne oraz programy społeczne. Kredyt dla nich cyt. "na rozwój sieci sklepów w Polsce oraz innych krajach Europy Środkowej i Wschodniej" nie ma takiego charakteru. O czym my mówimy, to jest załatwiona kasa na preferencyjnych warunkach na rozbudowę sieci i zagrabianie lokalnych rynków naruszająca zasady konkurencji.

  oceń komentarz
 • ~Pracownik Kaufland 4 ponad rok temuocena: 33% 

  Baaaardzo tępa kobieta. Wszystko zablokowac! Wszystko nie moze sie rozwijac ! Wszystko musi byc Polskie ! Nie będzie Niczego :D juz to kiedyś slyszalem.... Pewnie byla kiedys na zakupach w Kauflandzie i nie bylo Boczku i sloniny w promocji i sie chce zemscic. Niech pomysli o Tych Polakach ktorzy tam pracują oni tez na tym ucierpią ale ona przecież dba o Polaków wielka Pisiaczka krew mnie zalewa jak widze takich Tępych ludzi samam ma kupe kasy i robi problemy innym :/ stara .......

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~klient Kauflandu 3 ponad rok temuocena: 67% 

  Ja tych inwestycji i modernizacji Kauflandu nie widzę. Sklep w Wągrowcu k. Poznania wygląda jak sprzed 10 lat - brudne wózki, straszna elewacja blaszana, nieporządek na sali sprzedaży.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~trzeźwy 2 ponad rok temuocena: 50% 

  Po pierwsze: EBOR jest organem międzynarodowym. Nie ma powodu dla którego miałby nie udzielić pożyczki akurat firmie niemieckiej, a oburzanie się, że pieniądze "dla Niemców" pochodzą m.in. z naszych składek jest żenujące. Przez prawie dwadzieścia lat polskie firmy z różnych branż dostawały kredyty z EBOiR i dalej dostają. Po drugie: zastrzeżenia można by ewentualnie mieć gdyby bank odmówił udzielenia pożyczki na podobne cele którejś z polskich sieci handlowych a jednocześnie udzielił jej Kauflandowi, ale z treści artykułu raczej nie wynika, że taki jest problem? Po trzecie: pożyczka została uruchomiona w styczniu (!) a sprawa była ogólnie znana - pisały o niej m.in. Wiadomości Handlowe, ale również inne portale branżowe a także biznesowe, choćby money.pl. Trochę się pani poseł zeszło z przemyśleniem tematu i zgłoszeniem swoich obiekcji... Reasumując - fantastyczne zagranie pod publiczkę, nic nie da, ale można się pokazać jako obrońca narodu przed najazdem Niemców... ech...

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Bakbar 1 ponad rok temuocena: 57% 

  B R A W O szkoda,ze jakieś 20 lat za późno

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMAB-BIO lody - Half Page (21.05.-04.06.2020 r.)
do góry strony