REKLAMARetail FMCG Congress - Banner Główny - lipiec 2020
pieniądze

pieniądze (fot. Pixabay CC0)

Wkrótce międzynarodowe agencje ratingowe Fitch, S&P i Moody's ocenią kondycję krajowej gospodarki i jej perspektywy. Okaże się, czy wierzą w wyborcze obietnice PiS – podaje money.pl. 

REKLAMAWH Market NETTO_belka w artykulach_lipiec-sierpień 2020

Agencja Fitch zapowiada, że oceni polską gospodarkę w piątek 29 marca. S&P zrobi to dwa tygodnie później – 12 kwietnia. Pierwszy sezon ratingów zakończy Moody's 19 kwietnia. Analitycy money.pl są pewni, że agencje ratingowe nie będą obojętne na najnowsze obietnice Prawa i Sprawiedliwości.

Paweł Cymcyk, prezes Związku Maklerów i Doradców tłumaczy w money.pl, że agencje ratingowe zawsze odnotowują plany i obietnice rządów, oceniają realność ich wprowadzenia i ewentualne konsekwencje dla finansów. Jego zdaniem czasem wystarczają zapowiedzi, czasem agencje czekają na konkretne projekty ustaw. Ekspert przyznał, że prędzej czy później "piątka Jarosława Kaczyńskiego" trafi pod lupę analityków z całego świata.

Money.pl przypomina, że już raz oceny Polski spadły po wyborczym zwycięstwie Prawa i Sprawiedliwości – m.in. przez ogrom obietnic socjalnych. Wtedy analitycy mieli wątpliwości: jak rząd zamierza sfinansować swój program, czy nie będzie się zadłużał, czy nie będzie lawinowo ucinał inwestycji, a podnosił podatki. Zdaniem money.pl istotne były również zapowiedzi reform w sądownictwie. To była pierwsza obniżka ratingu Polski w historii. Kurs złotego natychmiast runął, a rząd zaczął tłumaczenie. Dopiero po dwóch latach noty Polski wróciły do punktu wyjścia. I rząd zaczął na tym zarabiać.

Jak podaje money.pl, w 2019 roku ocena polskiej gospodarki nie powinna spaść. Dlaczego? Bo kluczowe wskaźniki gospodarcze wciąż są na wysokim poziomie. Sytuacja się jednak zmienia – do Europy powoli dociera spowolnienie gospodarcze. Jednocześnie w Polsce kończą się proste metody na zwiększanie wpływów z VAT, w lutym pojawił się już deficyt budżetowy.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 0

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony