REKLAMANaturio_banner główny_styczeń 2020

Nie żyje Alexandre Soares dos Santos, portugalski biznesmen, twórca potęgi Jerónimo Martins i sieci dyskontów spożywczych Biedronka. O śmierci portugalskiego przedsiębiorcy donoszą portugalskie media, powołując się na informacje od przedstawicieli Grupy Jerónimo Martins.

REKLAMA
Alexandre Soares dos Santos, portugalski biznesmen, twórca potęgi Jerónimo Martins i sieci dyskontów spożywczych Biedronka

Alexandre Soares dos Santos, portugalski biznesmen, twórca potęgi Jerónimo Martins i sieci dyskontów spożywczych Biedronka (Jeronimo Martins)

Aleksander Soares dos Santos zmarł 16 sierpnia br., miał 85 lat. Urodził się 23 września 1935 r. w Porto. Firmę Jeronimo Martins, zarządzała w Portugalii siecią sklepów, przejął od swojego ojca i prowadził ją przez 45 lat, do 2013 roku.

Pod koniec lat 80-tych XX wieku dos Santos zaczął rozszerzać działalność Jeronimo Martins o rynki zagraniczne. W roku 1995 portugalski operator kupił od przedsiębiorcy Mariusza Świtalskiego w Polsce sieć (ok. 500) hard dyskontów Biedronka i na ich bazie w ciągu 20 lat stworzył krajowego potentata handlu. ]

Z przychodami przekraczającymi 50 mld zł Biedronka jest obecnie największym detalistą działającym na polskim rynku.

Jak informują portugalskie media, uroczystości pogrzebowe dos Santosa będą miały charakter prywatny, a obecni mają być na nich tylko członkowie najbliższej rodziny.

 

Aleksander Soares dos Santos - życiorys

Alexandre Soares dos Santos (ur. 23 września 1935 w Porto; zm. 16 sierpnia 2019) – portugalski przedsiębiorca, po przejęciu przedsiębiorstwa od ojca, przez 45 lat, do listopada 2013 r., kierował portugalskim przedsiębiorstwem Jerónimo Martins, które zarządza m.in. sieciami handlowymi Biedronka w Polsce, Ara w Kolumbii, a także Pingo Doce i Recheio w Portugalii.

Po ukończeniu Colégio Almeida Garrett w swoim rodzinnym mieście Porto, rozpoczął studiować prawo na uniwersytecie w Lizbonie, studia te przerwał. Następnie pracował dla Grupy Unilever, m.in. w Irlandii i Niemczech. W 1968 roku objął stanowisko dyrektora ds. marketingu w Brazylii. W 1969 zmarł jego ojciec, założyciel Jerónimo Martins. Jako członek rady dyrektorów przedsiębiorstwa ojca, powrócił do Portugalii. Grupa była w dużej mierze dotknięta zawirowaniami gospodarczymi po rewolucji goździkowej w 1974 r. Przedsiębiorstwo prowadzi w Portugalii sieci handlowe Pingo Doce i Recheio. Korzenie przedsiębiorstwa sięgają 1792 r., a rodzina dos Santos kontroluje je od 1921 r.

Pod koniec lat 80. wprowadził spółkę na giełdę, nabył kilka innych przedsiębiorstw spożywczych (w tym Iglo i Feira Nova) i rozszerzył działalność na Wielką Brytanię, Holandię, a zwłaszcza na Polskę, gdzie Jerónimo Martins stworzył swoją lokalną markę Biedronkę z ponad 2800 sklepów, dziś lidera na rynku handlu żywnością w Polsce. Po 45 latach prowadzenia przedsiębiorstw Jeronimo Martins, Alexandre Soares dos Santos w listopadzie 2013 r. podał się do dymisji. Jego następcą został jeden z jego synów Pedro Soares dos Santos.

Źródło: Wikipedia

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 11

 • 7
  BARDZO PRZYDATNY
 • 1
  PRZYDATNY
 • 2
  OBOJĘTNY
 • 1
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (4)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~Luis 4 5 miesięcy temuocena: 100% 

  A umiesz odróżnić TWÓRCE POTEGI SIECI od TWORCY SIECI? Ludzie nie potrafia dzis czytac...

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Madrala 3 5 miesięcy temuocena: 0% 

  Co to za bzdury....twórca sieci sklepów ktora przejęła ....biedronka byl Marian Świtalski Polak ...poza tym część sklepów została przejęta z sieci sklepów Plus....także trochę wiedzy i rzetelnego przedstawiania faktów.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~AW 2 5 miesięcy temu

  Dos Santos był pomysłodawcą nie założenia Biedronki, lecz jej kupna od Mariusza Świtalskiego, który założył ją w 1995 i sprzedał jemu 2 lata później. W tym samym czasie kiedy zakładał Biedronkę, Świtalski sprzedał też jemu Elektromis/Eurocash, który później sprzedał, pozostawiając wyłącznie Biedronkę.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Artur 1 5 miesięcy temu

  Coś nie po polskiemu to zdanie ;) "Firmę Jeronimo Martins, do która zarządzała w Portugalii sieć sklepów,"

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
do góry strony