REKLAMARetail FMCG Congress - Banner Główny - lipiec 2020

(fot. ŁR, wiadomoscihandlowe.pl)

Prawie 30 proc. Polaków od czasu do czasu spożywa produkty roślinne będące bezpośrednimi alternatywami mięsa. 6 proc. robi to regularnie, a 31 proc. jest otwarta by próbować takich produktów – wskazuje Maciej Otrębski, strategic partnerships manager kampanii RoślinnieJemy.

REKLAMAWH Market NETTO_belka w artykulach_lipiec-sierpień 2020

Asortyment roślinnych substytutów mięsa na półkach sklepowych sieci handlowych jest coraz bogatszy. – Kolejni producenci proponują coraz wyższej jakości roślinne burgery, nuggetsy czy kiełbaski – komentuje Maciej Otrębski. Choć trend zastępowania mięsa roślinnymi alternatywami najsilniejszy jest w krajach Europy Zachodniej, w tym zwłaszcza w Niemczech, to jego znaczenie szybko rośnie również w Polsce.

Wraz ze zwiększeniem rozmiarów rynku produktów wegańskich i wegetariańskich, w Komisji Rolnictwa Parlamentu Europejskiego pojawiła się inicjatywa, aby mocniej regulować ten segment, szczególnie w zakresie nazewnictwa wyrobów. Obecnie zarówno na poziomie unijnym, jak i w niektórych państwach członkowskich są prowadzone prace legislacyjne, zmierzające do ograniczenia możliwości stosowania nazw nawiązujących do pierwowzorów mięsnych w przypadkach produktów pochodzenia roślinnego. Takie restrykcje wprowadziła m.in. Francja.

Jak wskazują eksperci z Centrum Prawa Żywnościowego, we Francji w 2018 roku zakazano producentom stosowania określeń typu: "steki", "filety”, "boczek" czy "kiełbasa" do produktów pochodzenia roślinnego. Zdaniem francuskich prawodawców nazwy takie jak: „steki sojowe”, czy „wegańskie kiełbasy” wprowadzają konsumentów w błąd, ponieważ dotyczą produktów, które nawet częściowo nie składają się z mięsa. Podobny zakaz może zostać wprowadzony w odniesieniu do analogów mięsa na obszarze całej Unii Europejskiej.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 5

 • 4
  BARDZO PRZYDATNY
 • 1
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
REKLAMA
do góry strony