REKLAMARetail FMCG Congress - Banner Główny - lipiec 2020
Hipermarket Tesco w Warszawie

Hipermarket Tesco w Warszawie (materiały własne)

Spółki 4fi i Origami przejęły portfel pięciu nieruchomości należących do Tesco w Polsce. To prawdopodobnie pierwszy etap zmian własnościowych, który doprowadzi do tego, że ostatecznym właścicielem lokalizacji zostanie jedna z sieci handlowych działających na polskim rynku. Warto zastanowić się, który z operatorów może być najbardziej zainteresowany tego typu przejęciem. Obecnie najwięcej przesłanek wskazuje na sieć Kaufland.

REKLAMAWH Market NETTO_belka w artykulach_lipiec-sierpień 2020

W ciągu ostatnich kilku miesięcy Tesco zamknęło dwa, a wystawiło na sprzedaż 16 hipermarketów. Nieoficjalnie wiadomo, że przynajmniej kilka z tych lokalizacji przejęły sieci typu DIY, w tym prawdopodobnie Castorama i Leroy Merlin. Jednak to pakiet pięciu nieruchomości, ze względu na swoją wielkość i wartość budzi największe emocje. Pięć hipermarketów Tesco wraz z galeriami znajduje się w największych miastach kraju - we Wrocławiu, Warszawie, Krakowie, Gdańsku i Lublinie, a do tego w niezwykle atrakcyjnych lokalizacjach. Jednak według ekspertów nie wszyscy operatorzy handlowi - z różnych przyczyn - będą zainteresowani ich zakupem.

W ciągu ostatnich kilkunastu dni redakcja portalu wiadomoscihandlowe.pl zapytała kilku ekspertów rynku nieruchomości, która z działających na rynku sieci handlowych mogłaby być zainteresowana zakupem nieruchomości od Tesco. Kluczowe dla przyszłej transakcji są także pytania o to, która z firm byłaby w stanie kupić hipermarkety nie narażając się na sankcje ze strony UOKiK, a także o to, której z firm ewentualny zakup wpisuje się w realizowany model biznesowy i strategię rozwoju. Gdy spróbujemy sobie odpowiedzieć na te pytania, okaże się że chętnych z branży handlowej nie jest zbyt wielu.

Eksperci rynku nieruchomości, z takich firm jak Jones Lang LaSalle, czy Cushman & Wakefield nie chcieli oficjalnie spekulować na temat tego, który z operatorów może zdecydować się na zakup portfolio pięciu nieruchomości. Jednak analityk firmy Savills zdecydował się na ogólną analizę scenariusza dla wystawionych na sprzedaż hipermarketów Tesco.

Zdaniem Michała Stępnia, associate w dziale doradztwa inwestycyjnego w firmie doradczej Savills ze względu na ograniczenia dotyczące koncentracji, liczba sieci konkurencyjnych, które mogłyby być potencjalnym nabywcą wszystkich nieruchomości jest ograniczona. - Stąd można założyć, że bardziej prawdopodobnym scenariuszem jest rozparcelowanie portfela, a w przypadku niektórych lokalizacji być może zmiana przeznaczenia – wskazał ekspert.

Szukając odpowiedzi rozmawialiśmy z kolejnymi ekspertami, którzy zgodzili się zastanowić, która sieć handlowa może finalnie zostać właścicielem sklepów Tesco. W grę wchodzi jedynie kilku operatorów, czyli Auchan, Carrefour, Kaufland, E.Leclerc, Shiever (Bi1), czy Intermarche.

Analitycy wskazują jednak, że Carrefour i Auchan zmagają się obecnie z wieloma wyzwaniami zarówno po stronie operacyjnej biznesu, jak i marż. Firmom tym nie pomaga także kryzys na rynku hipermarketów, które tracą na popularności wśród klientów. Zdaniem ekspertów „nawet najlepsze lokalizacje nie pomogą im w budowie sukcesu na polskim rynku, a zarządy nie myślą dzisiaj o otwieraniu kolejnych, nowych hipermarketów”. Z tych samych powodów w miejsce Tesco nie wejdą hipermarkety Bi1, należące do firmy Shiever.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 6

 • 4
  BARDZO PRZYDATNY
 • 2
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (2)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~gija888 2 10 miesięcy temu

  Redaktorze - autorze tekstu sugestia moja jest taka, ze zamiast pisać o tym kto weźmie, kto przejmie to nie lepiej podać numer do działu w którym można kupić te budynki. Sam chętnie bym jeden z tych obiektów kupił.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Gość 1 10 miesięcy temuocena: 100% 

  Spółka jest niemiecka więc obstawiam na Kauflanda choć w Bydgoszczy dobrze jakby w miejscu Tesco był Auchan w tym miejscu go brakuje bo Kaufland i inne markety są na górnym tarasie więc bez sensu drugi Kaufland w pobliżu chyba że grupa Schwarz (Kaufland/Lidl) chce rynkiem zawładnąć.

  oceń komentarz
REKLAMA
do góry strony