REKLAMAKORAL - Bracia Koral - Rożek - Baner Główny (06-10.04.2020)
Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa i rozwoju wsi

Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa i rozwoju wsi (fot. wiadomoscihandlowe.pl/ŁR)

Już w przyszłym miesiącu na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych ruszy platforma żywnościowa, na której zawierane będą transakcje na towary rolne - informuje topagrar.pl. Na początek będą one dotyczyć tylko pszenicy, ale z czasem dojdą do niej kolejne towary rolne.

REKLAMADOBROWOLSCY - Syty Wilk Pomaga - Belka w artykułąch (06.04 - 01.03.2020)

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski przypomniał, że plany stworzenia tzw. giełdy rolnej pojawiały się od lat. Teraz ta idea ziszcza się we współpracy z Giełdą Papierów Wartościowych.

– Obserwujemy w rolnictwie dużą dywersyfikację. Są producenci drobni, mający mniejsze gospodarstwa i zamierzamy ich wspierać. Ale mamy również grupę gospodarstw dużych, które produkują dużą ilość surowców rolniczych. Oni muszą mieć miejsce i możliwość bezpiecznego obrotu, bo na rynku działają firmy nieuczciwe. Ale chcemy także zachęcić rolników, którzy nie są gigantami do tego, żeby się organizowali i współpracowali ze sobą – powiedział na dzisiejszej konferencji prasowej na GPW minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.

Rynek Towarów Rolno-Spożywczych (RTRS) ma funkcjonować w ramach Rynku Towarów Giełdowych Towarowej Giełdy Energii (TGE). Uruchomienie projektu odbyło się we współpracy z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa. System platformy żywnościowy będzie testowany do tegorocznych żniw. I do tego czasu nie będą pobierane marże od transakcji. 

Pierwsze proste transakcje SPOT na platformie żywnościowej będą dotyczyły pszenicy. W planach jest uruchomienie transakcji futures.

Marek Dietl, prezes Giełdy Papierów Wartościowych poinformował, że do współpracy w ramach platformy żywnościowej zgłosiły się już dwa biura maklerskie oraz 14 magazynów.

Czytaj więcej na portalu www.topagrar.pl.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 1

 • 1
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (1)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~ZOMBIE 1 miesiąc temu

  Może lepiej skupić się reanimowaniu pacjenta? Ostatnio w programie Moniki Olejnik prof. Marek Belka określił polską giełdę, o ile pamiętam, jako ZOMBIE!!!

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMAPPH 2020 - PROMOCJA 25% - Half Page (kwiecień - maj 2020)
do góry strony