REKLAMAMARKET ROKU 2019 - Baner Główny (styczeń 2019)
Krystyna Pawłowicz, posłanka PiS

Krystyna Pawłowicz, posłanka PiS (fot. A.Grycuk/Wikimedia Commons, na lic. CC BY-SA 3.0)

Krystyna Pawłowicz (Prawo i Sprawiedliwość) złożyła interpelację poselską, w której pyta Jadwigę Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii o ewentualne prace nad nowymi przepisami regulującymi regulujące kwestię sieci franczyzowych. Posłanka w treści interpelacji wskazuje przykłady sieci Żabka i Delikatesy Centrum. Nie jest to pierwszy raz, kiedy Pawłowicz interweniuje w sprawie sieci handlowych.

REKLAMAKongres Mięsny 2019 - belka w artykułach (styczeń 2019)

- Do mojego biura poselskiego zgłosiło się już kilkanaście osób, które straciły dorobek swojego życia w związku z zawarciem umowy franczyzowej z siecią Żabka oraz Eurocash (Delikatesy Centrum) - napisała Pawłowicz.

Jak podkreśliła posłanka, postępowania prowadzone przez UOKiK na jej wniosek wykazały, że zapisy umów franczyzowych są zgodne z obowiązującym prawem. Jednak zdaniem Pawłowicz, już "na pierwszy rzut oka widać, że franczyzodawcy mają pozycję dominującą". Posłanka PiS zwraca uwagę na wymagane przez niektóre sieci handlowe podpisywanie przez franczyzobiorców weksli opiewających na kilkadziesiąt tysięcy złotych. Sieci te mają "bezwzględnie dochodzić spłaty [weksli] w sytuacji upadku sklepu".

- Franczyzobiorcy, którzy się do mnie zgłosili, mają jednak odczucie, że franczyzodawcy podejmują umyślne działania, które mają doprowadzić do upadku ich sklepów. Nie są w stanie wygrać jednak spraw w sądach, ponieważ duże koncerny reprezentowane są przez świetnych prawników, którzy wykorzystują zawiłość przepisów dotyczących umów franczyzowych - napisała Pawłowicz w interpelacji.

Posłanka Prawa i Sprawiedliwości zapytała minister Emilewicz, czy w resorcie przedsiębiorczości i technologii trwają aktualnie prace nad zmianą przepisów dotyczących franczyzy. Na wypadek, gdyby takie prace nie trwały, Pawłowicz przygotowała jeszcze jedno pytanie.

- Czy Pani Minister widzi możliwość zmiany tych przepisów, zapewniając polskim, drobnym przedsiębiorcom pozycję partnerską we współpracy z wielkimi sieciami handlowymi (franczyzodawcami) oraz zapewnienie im możliwości obrony w sytuacjach konfliktowych? (pisownia oryginalna - red.) - zapytała Pawłowicz w interpelacji datowanej na 16 kwietnia (minister Emilewicz jak dotąd nie odpowiedziała na interpelację).

Przypomnijmy, że Pawłowicz nie od dziś interesuje się branżą handlową. Na początku 2017 r. posłanka PiS doprowadziła do zaprzestania posługiwania się przez sieć Kaufland sloganem reklamowym z hasłem "nasze rodzime produkty". O decyzji firmy poinformował prezes UOKiK Marek Niechciał, który podjął interwencję po piśmie skierowanym do urzędu antymonopolowego właśnie przez Krystynę Pawłowicz.

Z kolei na jesieni 2017 r. Pawłowicz poprosiła prezesa Narodowego Banku Polskiego o interwencję w sprawie pożyczki w wysokości 100 mln euro, jaką Grupa Schwarz otrzymała z Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju na rozwój sieci Kaufland w Polsce. Zdaniem Pawłowicz, pożyczka jest bezprawna, łamie zasady równej konkurencji i niszczy polskie firmy prywatne.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 8

 • 6
  BARDZO PRZYDATNY
 • 1
  PRZYDATNY
 • 1
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (5)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~flandria 5 8 miesięcy temu

  Dajmy małym polskim przedsiębiorcom spokojnie działać – wszystkie jest zgodne z prawem co nie!!

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~ewa 4 8 miesięcy temu

  Robi to pewnie z powodu tego myku żabki z usługami pocztowymi, no ale przecież żabka nie zrobiła nic złego, żadne omijanie prawa, tylko wpisanie się w ramy prawne, aby móc lehalnie pracować

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Klos 3 8 miesięcy temu

  Dzięki tej franczyzie tysiące ludzi ma pracę, PIS chyba nie obiecywał wyborcom nękania przedsiębiorców, tylko ułatwianie im życia. A działalność Pawłowicz to ewidentne nękanie

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~miki 2 8 miesięcy temuocena: 100% 

  Oszuści,kłamcy jak tam wejdziesz tracisz wszystko. Należy zrobić z tym porządek. Jestem ajentem Małpki która na dzień dzisiejszy pozamykała sklepy nie zapłaciła wynagrodzeń za luty, marzec, kwiecień,nikt nawet z Zarządu nie tłumaczy się ani nie można się z nimi skontaktować. Nie reagują nawet na wezwania do zapłaty Ci ......... czują się że są ponad prawem!!!!!!!!!!!!

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~endriu88 1 8 miesięcy temuocena: 100% 

  Bardzo dobrze niech się w końcu wezmą za tych złodzieii,gdyby Polska firma robiła takie rzeczy na zachodzie to by już dawno została pogoniona.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
do góry strony