REKLAMAHelio masy

BRANŻA PO GODZINACH

 

22 marca 2017, 00:00

(Pixabay CC0)

Branża handlu i produkcji FMCG wykorzystuje mnóstwo specyficznych zwrotów i skrótów biznesowych, nie zawsze zrozumiałych dla każdego. Pochodzą one najczęściej z języka angielskiego - i podobnie jak w innych dziedzinach życia przenikają do języka polskiego i do naszego biznesowego "narzecza". Są powszechnie stosowane, nie zawsze całkiem poprawnie. Redakcja portalu wiadomoscihandlowe.pl przygotowała podręczny słowniczek najbardziej popularnych skrótów i terminów. Będziemy go systematycznie rozszerzać. W naszych tekstach w miarę potrzeby będziemy zamieszczać odnośniki do tego słowniczka.

REKLAMAWorld Food 2017

CAPEX

(ang. capital expenditures, capital expense) – nakłady inwestycyjne. Środki wydane na zakup nieruchomości, budowę lub modernizację obiektów, zakup maszyn i urządzeń.

CLICK&COLLECT

(ang. kliknij i odbierz) Jeden z systemów logistycznych w e-handlu i m-handlu, polegający na organizacji punktów odbioru zamówień na terenie wybranych placówek danej sieci. Kupujący przy okazji wizyty np. w galerii handlowej może odebrać zakupy zrobione przez Internet czy mobilnie.

CONVENIENCE

(ang. wygodny, poręczny) – sklepy znajdujące się zazwyczaj blisko osiedli mieszkaniowych, dzielnic biurowych i miejsc o dużym natężeniu ruchu, z ofertą towarów impulsowych i kupowanych codziennie, często także z kącikami gastronomicznymi. Ich podstawowy atut to wygoda zakupów. TOWARY CONVENIENCE – produkty najczęściej sprzedawane w takich sklepach.

CPI

(ang. Consumer Price Index) – indeks wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych. Najpopularniejsza na świecie miara inflacji.

EBIT

(ang. earnings before interest and taxes) – zysk operacyjny przedsiębiorstwa przed potrąceniem odsetek od zaciągniętych zobowiązań oprocentowanych (kredytów, obligacji) oraz podatków.

EBITA

(ang. earnings before interest, taxes and amortization) – zysk operacyjny przedsiębiorstwa przed potrąceniem odsetek od zaciągniętych zobowiązań oprocentowanych (kredytów, obligacji), podatków oraz amortyzacji wartości niematerialnych i prawnych.

EBITDA

(ang. earnings before interest, taxes, depreciation and amortization) – zysk operacyjny przedsiębiorstwa przed potrąceniem odsetek od zaciągniętych zobowiązań oprocentowanych (kredytów, obligacji), podatków, amortyzacji wartości niematerialnych i prawnych (ang. amortization) oraz amortyzacji (deprecjacji) rzeczowych aktywów trwałych (ang. depreciation).

EBITDA-CAPEX

Bardziej praktyczny sposób obliczania zysku operacyjnego. Oznacza tyle co zysk EBITDA pomniejszony o nakłady inwestycyjne (por. CAPEX).

EDLP

(ang. everyday low price) – codziennie niskie ceny. Grupa produktów oferowana zgodnie ze strategią stałej, niskiej ceny – w przeciwieństwie np. do okresowych promocji cenowych.

FOOD-TO-GO

(ang. jedzenie na wynos) – potrawy – kanapki, przekąski, zupki itd. – sprzedawane w postaci nadającej się do jedzenia w drodze.

FORECOURT

(ang. plac, podjazd, parking, pole serwisowe) – sklepy zlokalizowane w miejscach odwiedzanych przez zmotoryzowanych, głównie na stacjach benzynowych.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 5

 • 4
  BARDZO PRZYDATNY
 • 1
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Portal wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony
"