REKLAMAKORAL - Bracia Koral - Rożek - Baner Główny (06-10.04.2020)
Rob Philipson, członek zarządu Spar Group

Rob Philipson, członek zarządu Spar Group (fot. Spar Group)

Strona 7 z 16
REKLAMAPPH 2020 - PROMOCJA 25% - Belka w artykułach (kwiecień - maj 2020)

Mamy spore szczęście – nakłady inwestycyjne będą minimalne ze względu na ilość dostępnej przestrzeni. Byłem absolutnie oszołomiony ilością pustej, wysokiej jakości powierzchni logistycznej, która jest w Polsce. Jest to zrozumiałe, bo Polska jest na jednym z głównych szlaków tranzytowych przez Europę.

Jeśli spojrzeć na inne kraje, w których działa Spar Group, to jesteśmy właścicielami wszystkich naszych centrów dystrybucyjnych. Zgodnie ze strategią, tak też powinno być w Polsce – ale na razie, w perspektywie krótkoterminowej, będziemy je wynajmować – aż do momentu, kiedy będziemy mogli ocenić, jak rozwija się nasz biznes. Rozmowy o dedykowanym Spar obiekcie będziemy prowadzić nieco później. Możemy go kupić, zlecić budowę centrum spełniającego nasze specyficzne wymagania lub wybrać opcję najmu na własność. Jak widać, jest wiele możliwości, a my jesteśmy bardzo elastyczni.

Wielu sprzedawców detalicznych buduje własne centra dystrybucyjne, skrojone pod swoje potrzeby. Czy to jest Wasz plan A?

Wszyscy ci detaliści, którzy budują swoje obiekty na zamówienie – robią to, ponieważ wiedzą, jak funkcjonuje ich biznes. My jesteśmy teraz w takim okresie, kiedy wiemy, co mamy w Piotrze i Pawle, wiemy, jaki mamy potencjał – ale nadal jest zbyt wiele niewiadomych. Za 2-3 lata, gdy będziemy już wiedzieć, w jakich proporcjach w sklepach są potrzebne produkty mrożone, krótkiej daty przydatności, świeże i innych kategorii – będziemy w stanie dostosować własny obiekt do naszych potrzeb.

Nie chcemy kierować się tym, co znamy z RPA i stwierdzić, że to właśnie tego czy tamtego potrzebujemy w naszym centrum dystrybucyjnym. Skończyłoby się to porażką. Zdajemy sobie sprawę, że dynamika handlu detalicznego w Polsce bardzo różni się od innych krajów na świecie. Kiedy będziemy znać już strukturę handlu, będziemy mogli dostosować nasze obiekty do potrzeb klienta. Nasze podejście może wydawać się konserwatywne – ale gwarantuje, że skupiamy się najpierw na lokalizacjach i wydajności, a dopiero później na budowie obiektów spełniających nasze wymagania.

Grupa Spar jest notowana na giełdzie w Johannesburgu. Czy zastanawiacie się nad nowymi emisjami akcji w celu pozyskania nowego kapitału na inwestycje w Polsce?

Nie. Możemy inwestować ze środków własnych lub korzystać z finansowania dłużnego.

Czy oznacza to również, że nie rozważacie wejścia na warszawską giełdę? Notowanych jest tam kilku detalistów, niektórzy z nich – jak Dino – w ostatnich latach nawet odnoszą sukcesy.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 28

 • 25
  BARDZO PRZYDATNY
 • 1
  PRZYDATNY
 • 1
  OBOJĘTNY
 • 1
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (8)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~Curious 8 4 miesiące temuocena: 0% 

  Skoro tak niby przestrzegają prawa i wyroków w nasz kraju jak mówią, to dlaczego otworzyli sklep pod logo Spar, skoro sąd ponoć im zakazał bo BacPol przecież ma już sieć Spar w Polsce?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Zizitop 7 4 miesiące temuocena: 80% 

  Przy takiej ekipie czyli TS i społka, czekają Pana, Panie Rob same straty.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Obserwator 6 4 miesiące temuocena: 33% 

  Piotr i Paweł nie pojawił się przypadkowo, tylko Bać-Pol w ramach zaproszenia Afrykanerów zainteresował ich szyldem. A wejście Spar Group nie tyle było wymuszone sytuacją Bać-Polu, co Spar Group najzwyczajniej wykorzystała sytuację w jakiej znalazła się ta polska spółka... Smutne to.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Gracz 5 4 miesiące temuocena: 0% 

  Więcej Ukraińców do magazynu zatrudnić, na 40 osób może 5-6 coś potrafi zrobić.

  oceń komentarz
 • ~ter 4 4 miesiące temuocena: 100% 

  Ciekawe co charakterystycznego moga zaproponowac Polakom. Skupianie sie w wywiadzie na konkurowaniu z brudna Biedronka i jej asortymentem dla najmniej wymagajacych klinetow to kolejne ciagniecie handlu w PL w dol, rownanie do mulu. Czy Spar sprowdzi do Polski artykuly ze swojej czesci swiata? Co chce zaoferowac polskim klientom, co go wyrozni na tle konkurencji? Hiper_Carrefoury stawiaja na roznorodnosc, daja duzo Francji. Lidle opieraja sie na monotonii spozywczej, urozmaicajac ja tygodniami tematycznymi. Bieda jest chyba skierowana do odpornych psychicznie i fizycznie, zdesperowanych kilientow, ktorych nie odstrasza brud, balagan i kolejki do kas Zas wiekszosc mniejszych sklepow (Stokrotki, Dina, D.Centrum itp.) oferuje dokladnie to samo. Ciekawe gdzie widzi sie Spar.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Przedstawiciel Handlowy 3 4 miesiące temuocena: 40% 

  Wszystko pięknie powiedziane tylko dlaczego sklepy Piotra i Pawła zaopatrują się w towar w Eurocashu , Makro itp.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Beengood_bee 2 4 miesiące temuocena: 47% 

  Dynamiczna ekspansja, być może poprzez akwizycję ogryzionych zwłok Tesco. Buńczuczne zapowiedzi, że nie boją się Biedronki....no cóż niektóre mròwki nie lękają się słoni, bo ich nie znają

  oceń komentarz
 • ~ciekawy 1 4 miesiące temu

  czyzby ów Pan z wielkopolski z pewną siecią....??

  oceń komentarz
REKLAMA
do góry strony