REKLAMAPartner Logistic - baner główny (14-29.02.2020 r.)

(Pixabay.com)

Aż o blisko 16 proc. wzrosła w I półroczu 2019 r. liczba oszukańczych transakcji kartami i wyniosła 94 tys. -  wynika z danych Narodowego Banku Polskiego.

REKLAMA

Największy wzrost w liczbie operacji oszukańczych odnotowano w kategorii „karty sfałszowane”. W ten sposób dokonano 32,6 tys. oszustw, co stanowi wzrost o 31 proc. w porównaniu do danych z ubiegłego roku. Udział kartami sfałszowanymi pod względem wartości wynosił połowę wszystkich oszukańczych transakcji.

Ilościowo najwięcej transakcji oszukańczych odbyło się przez przejęcie numeru karty bez jej fizycznego udziału np. przez transakcje internetowe i telefoniczne (53,3 proc.). Kolejną kategorią były transakcje dokonane kartami sfałszowanymi (34,6 proc. ), a następnie kartami zgubionymi i skradzionymi (12,1 proc.).

Dane udostępnione przez NBP wskazują, że większość transakcji oszukańczych dokonanych w I półroczu 2019 r. przy użyciu kart wydanych w Polsce realizowana była poza granicami kraju (84 proc.). Przeważały transakcje typu card not present, czyli bez fizycznego użycia karty. Z kolei w kraju przeważały transakcje oszukańcze przy użyciu kart zgubionych i skradzionych.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 0

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony