REKLAMAJACOBS - PRIMA - Baner Główny (październik 2019)
Minister środowiska Henryk Kowalczyk

Minister środowiska Henryk Kowalczyk (fot. KPRM/CC0)

Ministerstwo Środowiska pracuje nad wprowadzeniem kaucji za plastikowe butelki - donosi "Gazeta Wyborcza". W dzienniku czytamy, że propozycja nowego prawa zawarta zostanie w przygotowywanym przez resort pakiecie odpadowym.

REKLAMAROS-SWEET - HURTUM.pl - Belka w artykułach (21-31.10.2019)

- Rozważamy różne systemu kaucyjne, nie tylko dla plastiku, ale też dla szkła - mówi Kowalczyk "Gazecie Wyborczej". Zdaniem szefa MŚ, w Polsce potrzebne jest "znacznie większe włączenie odpowiedzialności producenta wprowadzającego opakowania na rynek". - Powinien ponosić część kosztów pozwalających na ich skuteczne odzyskanie - uważa Kowalczyk.

Jak czytamy w "GW", kaucje za plastikowe butelki obowiązują aktualnie w 11 krajach Unii Europejskiej. System co do zasady się sprawdza, bowiem w niektórych państwach recykling sięga 90 procent.

W Polsce co roku do obrotu wprowadza się aż 220 tys. ton PET, a recyklingowi podlega jedynie 37,4 proc. Prezes Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Recyklingu Jerzy Ziaja powiedział "GW", że pozostałe butelki leżą "w lasach, rowach i na składowiskach".

Przypomnijmy, że jeszcze na jesieni ub.r. zarówno instytucje Unii Europejskiej jak i większość państw członkowskich chciało wprowadzenia kaucji za butelki plastikowe. Polska wtedy mówiła jednak zdecydowane "nie" takiej propozycji. Najprawdopodobniej do zmiany zdania w tej kwestii skłonił polskie władze brak alternatyw w dojściu do założonego przez UE celu, jakim jest osiągnięcie poziomu recyklingu butelek plastikowych na poziomie 90 proc. do 2025 r.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 2

 • 1
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 1
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (2)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~Kryssek 2 6 miesięcy temu

  OCZYWIŚCIE. KAUCJĄ MUSZĄ BYĆ OBJĘTE ABSOLUTNIE WSZYSTKIE OPAKOWANIA.TAKŻE OPONY SAMOCHODOWE ZALEGAJĄ PO LASACH. KAUCJA NIE MOŻE BYĆ MNIEJSZA NIŻ 1PZL /SZTUKA. BO INACZEJ NIE DA EFEKTU. JEŚLI KTOŚ WYRZUCI DRUGI NATYCHMIAST TO PODNIESIE. JEŻDŻĘ DUŻO ROWEREM WOKÓŁ WROCŁAWIA. BRÓD NIEPRAWDOPODOBNY.POLSKA JEST BRÓDNA.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~klient niemieckiego marketu 1 6 miesięcy temuocena: 100% 

  Wprowadzić maszyny do odbioru kaucji za butelki, tak jak w Niemczech!

  oceń komentarz
REKLAMA
do góry strony