REKLAMARetail FMCG Congress - Banner Główny - lipiec 2020
Piotr Müller, rzecznik rządu

Piotr Müller, rzecznik rządu (fot. MNiSW, Wikimedia Commons, lic. CC-BY-3.0)

Z piątkowej wypowiedzi rzecznika rządu Piotra Müllera wynika, że obóz Prawa i Sprawiedliwości nie zamierza się wycofać z planów wyższej niż pierwotnie zakładano podwyżki akcyzy na alkohol i papierosy.

REKLAMAWH Market NETTO_belka w artykulach_lipiec-sierpień 2020

Zdaniem Müllera, kwestie związane ze zdrowiem społęczeństwa przemawiają za wzrostem cen alkoholu i papierosów w sklepach.

- Jesteśmy w gronie czterech krajów UE, w których cena alkoholu jest najniższa - tłumaczył rzecznik rządu na antenie Radia Zet. - Ile w Polsce sprzedaje się codziennie tzw. małpek? 3 mln dziennie. Średnia wieku się ostatnio nieco się skróciła; nie ukrywajmy, że też ze względu na alkohol i papierosy. W związku z tym to są też argumenty, które w politykach publicznych na całym świecie są poruszane i są argumentami za tym, by wprowadzać dodatkowe koszty w przypadku takich wyrobów - powiedział Müller.

Według przyjętego przez rząd w czwartek projektu noweli ustawy akcyzowej, stawki na alkohole i tytoń mają wzrosnąć w 2020 roku o 10 proc., zamiast zapisanych w projekcie budżetu 3 proc. Branża piwowarska protestuje, twierdząc, że ceny złocistego trunku wzrosną, a wpływy budżetowe mogą być niższe od zakładanych przez rząd.

Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy w Sejmie zaplanowane jest na wtorek 19 listopada. Rząd zakłada, że wzrost wpływów z tytułu szykowanych przepisów wyniesie nawet 1,7 mld zł w skali pełnego roku.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 0

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (1)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~HK 1 7 miesięcy temu

  Oj, to się suweren może zdenerwować. Już 500+ może nie wystarczyć :(

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
do góry strony