REKLAMAJACOBS - Nowość - Baner Główny (Kwiecień 2018)

Góra tysiąc złotych miesięcznie zarabia na czysto wiejski sklepik działający pod szyldem Cho no tu. Potrzeba skali, by taki biznes miał ekonomiczne uzasadnienie, dlatego operator z Wielkopolski ma już 47 placówek i uruchamia kolejne.

REKLAMAKONGRES RYNKU FMCG 2018 - Belka w artykułach
W 2021 roku ma działać 100 sklepów z logo Cho no tu. Obecnie placówek pod tym szyldem jest ok. 50

W 2021 roku ma działać 100 sklepów z logo Cho no tu. Obecnie placówek pod tym szyldem jest ok. 50 (fot. Cho no tu)

Cho no tu w wielkopolskiej gwarze znaczy „przyjdź do mnie”. O mały włos gwara nie przegrała z kilkoma alternatywnymi nazwami, które brał pod uwagę prezes sieci Piotr Wojciechowski. Założone przez niego na bazie GS­‑ów placówki przez jakiś czas działały pod nazwami: Podkoziołek, Bułeczka, Przy Zakręcie. Ale potem Wojciechowski wpadł na ten pomysł z Cho no tu. I kazał wszystkie szyldy ujednolicić.

O tym, że ktoś tak nazwał sklep, szybko zrobiło się głośno (była nawet migawka w „Teleexpresie”), więc na wszelki wypadek Wojciechowski nazwę opatentował. I po ośmiu latach prowadzenia sklepów z czystym sumieniem może potwierdzić, że wybór był trafiony. Ponoć nazwą Cho no tu inspirowali się twórcy sieci Odido. Prezes Wojciechowski uważa, że obie nazwy są na swój sposób do siebie podobne.

Lokalizacje na wyłączność

Cho no tu to specjalista od handlu na wsi. Placówki – a jest ich dzisiaj 47, w większości własne, tylko 9 funkcjonuje na zasadzie agencji – działają przede wszystkim w miejscowościach liczących do 1000 mieszkańców. Czyli tam, gdzie nie ma hipermarketów i dyskontów, zaś konkurencja sprowadza się do 1­‑2 sklepów prywatnych. Jeśli chodzi o handel zsieciowany, to ścieżki Cho no tu przecinają się praktycznie tylko z Dino. Zdarzają się też lokalizacje „na wyłączność”. – W kilku miejscowościach, np. Kozłowie, jesteśmy jedynym sklepem, a kolejny mieści się 2­‑3 kilometry dalej i też jest nasz – opowiada Tomasz Kaczmarek, koordynator sieci.

Cho no tu to niewielkie placówki, w których sala sprzedaży nie przekracza 70 mkw., asortyment ogranicza się do 5000 indeksów, a personel to dwóch pracowników. Koszty prowadzenia takiego sklepu są zatem niewielkie, ale i zyski skromne – na czysto wychodzi 500, maksymalnie 1000 zł miesięcznie. Żeby taki biznes miał uzasadnienie, potrzeba skali działalności, stąd szyldów Cho no tu jest coraz więcej. 2017 rok sieć planuje zakończyć liczbą 60­‑70 placówek. W 2021 roku ma ich być 100. Wojciechowski, który ten biznes zbudował na bazie GS w Opalenicy, do tej pory przejmował lokalizacje po prywatnych placówkach, rozlewniach mleka, adaptował stodoły itp. Ten rok ma być pierwszym, kiedy zacznie kupować ziemię i budować sklepy od podstaw. Sale sprzedaży będą mieć po 70 mkw. To sprawdzona powierzchnia, przy większej byłoby mnożenie kosztów.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 19

 • 15
  BARDZO PRZYDATNY
 • 2
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 2
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (3)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~piotr 3 ponad rok temuocena: 0% 

  co za prymitywna nazwa dla prymitywnych klientów ....gołodupców z polskich wioch !!! kolejny pomysł na "biznes" jakichś cwaniaczków prezesików którzy w przeszłości rozwalili jakąś sieć !!!!

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~paweł 2 ponad rok temuocena: 25% 

  cho no tu - co za nazwa , co za język .....populizm ........dla hołoty ! te , Grzegorz .....CHO NO TU

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Grzegorz 1 ponad rok temuocena: 93% 

  Pomysł dobry i chyba trafiony skoro jest zapotrzebowanie na kolejne. Jeżeli będzie uczciwie prowadzony to życzę powodzenia. Przez ostatnie 20 lat handel w Polsce został oddany w obce ręce, więc nawet takie inicjatywy są b.potrzebne. Komentarz... Kolejny BIZNES DLA UBOGICH .... świadczy tylko o ślepocie i cwaniactwie piszącego. Widać wyraźnie jaka opcja polityczna jest wzorem dla tzw - managera.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
do góry strony
"