REKLAMAPRIM (KABANOS) - GRILL - Baner Główny (29.04-31.07.2020)
Tesco jednak wyjdzie z Polski?

Tesco jednak wyjdzie z Polski? (fot. wiadomoscihandlowe.pl)

Grupa Tesco rozważa sprzedaż swojego oddziału w Polsce, który "boryka się z problemami" - podała w piątek agencja Bloomberg, powołując się na własne, anonimowe źródła. Sieć woli skupić się na brytyjskim rynku i krajach, które rokują lepiej niż Polska. Detalista odmówił komentarza na ten temat.

REKLAMAWH Market NETTO_belka w artykulach_lipiec-sierpień 2020

Według Bloomberga, sieć analizuje możliwe opcje. Proces ten jest na wczesnym etapie. Agencja podkreśla, że decyzja w sprawie sprzedaży polskiego oddziału Tesco, choć możliwa i rozważana, to jednak ostatecznie może nie zostać podjęta.

Przypomnijmy, że spekulacje o tym, że Tesco rozważa wyjście z Polski pojawiają się systematycznie od kilku lat, co najmniej od 2015 r. - odkąd sieć wstrzymała rozwój w naszym kraju, rozpoczęła wielką restrukturyzację, zaczęła zamykać sklepy (do dziś zlikwidowano ponad 100 placówek), zmniejszać ich powierzchnie, wyprzedawać nieruchomości i masowo zwalniać pracowników. Tesco zamknęło także centrum dystrybucyjne w Poznaniu i zmniejszyło wykorzystanie magazynu w Gliwicach. Ostatnio firma sprzedała też pięć sklepów Kauflandowi.

Na portalu wiadomoscihandlowe.pl wielokrotnie informowaliśmy o tym, że centrala Tesco bierze pod uwagę sprzedaż oddziału w Polsce, jednak do dziś żadne decyzje w tej sprawie nie zapadły. Jeszcze w kwietniu 2018 r. Matt Simister, szef Tesco CEE oficjalnie zapewniał, że firma nie planuje sprzedaży biznesu w tej części Europy.

Restrukturyzacja Tesco w Polsce mogła nawet przynieść pozytywne rezultaty, gdyby nie fakt, że firma bardzo mocno ucierpiała na zakazie handlu w niedziele. Sklepy Tesco w Polsce to hipermarkety i supermarkety, czyli placówki, które de facto nie mogą działać w niehandlowe niedziele. Sieć przespała moment, w którym trzeba było dywersyfikować biznes i postawić na rozwój sklepów convenience, tak jak Tesco zrobiło to w rodzimej Wielkiej Brytanii (koncept Tesco Express).

Format hipermarketowy w ostatnich latach w Polsce albo się kurczył, albo rósł bardzo nieznacznie. Polacy coraz częściej odwracają się od długich, rzadkich, rodzinnych zakupów "na zapas" w wielkich sklepach, a zamiast tego zaopatrują się jak najbliżej domu (i coraz częściej). Oszczędność czasu odgrywa dla klienta coraz większą rolę, niż oszczędność pieniędzy.

Problemem przy ewentualnej transakcji sprzedaży Tesco mogłoby być uzyskanie zgody UOKiK. Tort hipermarketowy w Polsce podzielony jest między zaledwie kilku graczy. Już kupno sieci Real od Metro Group przez Auchan pięć lat temu (warunkowa zgoda UOKiK, z nakazem odsprzedaży ośmiu placówek) pokazało, że dalsza konsolidacja w formacie tzw. big-boxów będzie utrudniona. To oznacza, że gdyby Tesco zdecydowało się na wycofanie z Polski, to być może musiałoby sprzedać sieć sklepów nie w całości, lecz w kawałkach.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 48

 • 28
  BARDZO PRZYDATNY
 • 6
  PRZYDATNY
 • 4
  OBOJĘTNY
 • 10
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (15)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~Ja23 15 9 miesięcy temu

  Byłem stałym klientem małego Tesco..gdzieś pod Poznaniem.Po letniej "restrukturyzacji" juz tam nie kupuję.Powód jest bardzo prosty..tam nic nie ma a i ceny sa znacznie wyższe niz np. w pobliskim DINO.Muszą tym Tesco zarządzać "geniusze".

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Och 14 9 miesięcy temuocena: 57% 

  Niech zgadnę: jakie mogą być teraz myśli co lepiej zorientowanych i funkcyjnych? Iść już teraz na zwolnienie lekarskie czy jeszcze brać delegacje, nie robić nic/wrażenie zapracowanego? Będą parytety czy nie? Kurde, a myślałem/am że do emerytury dociąogne

  oceń komentarz
 • ~Czytelnik 13 9 miesięcy temuocena: 100% 

  Wygląda to tak, że kierownicy z Krakowa chcą brać kasę jak najdłużej pomimo, że firma już dawno się powinna wycofać z Polski. Lepiej nie będzie. Każdy kolejny miesiąc Tesco w Polsce to straty. Im szybciej Tesco wyjdzie z Polski tym lepiej. Sklepy może przejąć obcy inwestor, spoza Polski. Wtedy będzie zgoda UOKiK. Tesco jest obecnie małą siecią.

  oceń komentarz
 • ~gość 12 9 miesięcy temuocena: 100% 

  Bardzo źle zarządzana była ta sieć. Sklepy wyglądają nieświeżo, kolejki do kas, słaby wybór produktów. Firma przespała moment transformacji na rynku. Polacy oczekują ładnych sklepów, szerokiej oferty i niskich cen. Nie będzie mi przykro, jeżeli Tesco opuści rynek. Bardziej trzymam kciuki za Auchan i Carrefoura. Mam tylko nadzieje, że standardy sklepów w Polsce się utrzymają, bo w porównaniu do wielu europejskich państw nie mamy się czego wstydzić, a remonty i innowacje napędza właśnie konkurencja. Ostatnie ograniczanie sieci, sprzedaż nieruchomości itd. to ewidentny dowód, że Tesco przygotowuje się do ewakuacji.

  oceń komentarz
 • ~boddo 11 9 miesięcy temuocena: 100% 

  jak moga nie splajtowac zmniejszajac asortyment i podnoszac ceny to czym chca handlowac

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Domste 10 9 miesięcy temuocena: 60% 

  Według mnie polski zarząd świadomie doprowadził Tesco do tak słabych wyników....gdzie tak jest,że kolejka jest aż w alejkach bo czynne są tylko kasy samoobslugowe.w cerfurze 7 kas czynnych w Tesco żadna szok...nikt Nie chce samoobsługowych bo tam zawsze jest jakiś problem zrozumcie to i zróbcie coś z tym...może jeszcze coś utracie...bo ceny macie dobre...

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~antek 9 9 miesięcy temuocena: 0% 

  i bardzo dobrze :) wypad. niekompetencja na maxa.. kazdy kto pracuje w handlu i musial jechac do tej sieci to powie ze gorszej sieci nie ma.. mysla ze skoro sa mocni u siebie to moga dyktowac warunki wspolpracy na naszym rynku xD i dlatego upadli jako konsument tez nie robie tam zakupow bo drogo na maxa i slaby asortyment

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~POlak 8 9 miesięcy temu

  (komentarz niezgodny z regulaminem forum)

  Edytowany: 9 miesięcy temu

  oceń komentarz
 • ~klient lidla 7 9 miesięcy temuocena: 30% 

  do łuki : to zabieraj najpierw swoje Orleny, Reserved i inne z zagranicy.

  oceń komentarz
 • ~łuki 6 9 miesięcy temuocena: 15% 

  HuRRRAAA wreszcie dobre wiadomości dla prawdziwych POLAKÓW jeszcze pogonić Lidle Biedry Kauflany i będzie git !!!!!

  oceń komentarz
 • ~Totylkoja 5 9 miesięcy temuocena: 82% 

  To wszystko to tylko spekulacje,.. Jak ma zarabiać sklep który powierzchnię do sprzedaży ma tak dużą że na terenie jednego sklepu zmieściłyby się trzy Biedy, Lidl i kilkadziesiąt Żab? Muszą się zmieścić na mniejszej powierzchni, ograniczyć ilość towaru mało chodliwego, resztę powierzchni oddać pod wynajem. Sklep cieszy się w miarę dobrą opinią, jak na ilość oferowanego towaru przypadki niewłaściwej ceny są przypadkowe, a nie jak w innych marketach jest to celowym oszukiwaniem klientów.

  oceń komentarz
 • ~FanMazgaja 4 9 miesięcy temuocena: 71% 

  Jeśli wyjdą to też z Czech i Słowacji. Szkoda ale to najbardziej brudne i syfiaste sklepy

  oceń komentarz
 • ~Beengood_bee 3 9 miesięcy temuocena: 82% 

  Te spekulacje trwają od lat. Najpierw jednak sprzedane zostaną wartościowe aktywa - nieruchomości. Z samego kurzu przy przeliczaniu kasy ze sprzedaży powstanie niejedna fortunka. To co zastanie będzie oczywiście przebrandowane/zlikwidowane/porzucone/oddane za1zł* (niepotrzebne skreślić) ku uciesze Zarządu UK i akcjonariuszy Tesco PLC. Chyba mało kto wierzy w powodzenie akcji zmniejszania sklepów przy jednoczesnej poprawie operacji i zakupów. Napewno zarząd jest niewierzący. Simple as that.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Sosna 2 9 miesięcy temuocena: 33% 

  (komentarz niezgodny z regulaminem forum)

  Edytowany: 9 miesięcy temu

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Heniu 1 9 miesięcy temuocena: 90% 

  Tesco przygotowuje się do zamknięcia następnego centrum dystrybucji w Gliwicach i z tego co słyszałem to już manager dystrybucji na Polskę otrzymał wypowiedzenie, więc kwestia czasu kiedy Tesco opuści nasz kraj.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
do góry strony