REKLAMAKORAL - Bracia Koral - Rożek - Baner Główny (06-10.04.2020)
Na zdj. sklep API Market

Na zdj. sklep API Market (fot. materiały prasowe)

Polska Grupa Detalistów zostanie rozszerzona do czterech podmiotów - dowiedział się portal wiadomoscihandlowe.pl. Do tworzących grupę zakupową sieci Topaz i Prim Market (SPS Handel) dołączą sieci Twój Market i Api Market, jeśli tylko pozwoli im na to UOKiK.

REKLAMA

Z naszych nieoficjalnych informacji wynika, że wniosek w sprawie koncentracji złożony został w UOKiK w piątek 31 stycznia w godzinach popołudniowych.

Polska Grupa Detalistów to kolejna już próba stworzenia grupy zakupowej z prawdziwego zdarzenia, uwzględniającej podmioty o polskim kapitale. Poprzednim projektem tego typu na dużą skalę była Grupa Handlowa PL Plus, w skład której wchodziły: Piotr i Paweł, Polomarket, Topaz i Bać-Pol (Spar Polska i - wówczas - Słoneczko). Grupa działała od początku 2014 r. do wiosny 2018 r., później spółkę GH PL Plus postawiono w stan likwidacji.

W międzyczasie w 2016 r. podobny sojusz zakupowy próbowały zawiązać Grupa Kapitałowa Specjał, Delko i PT Dystrybucja. UOKiK dał zielone światło na kooperację, jednak pomysł spalił na panewce, gdyż wycofało się z niego Delko.

Od niedawna podobną drogą kroczą Topaz i SPS Handel, które zawiązały Polską Grupę Detalistów. Wspólne negocjacje z dostawcami prowadzone są od niedawna. Wniosek do UOKiK ws. utworzenia spółki zakupowej złożony został pod koniec maja 2019 r., a urząd zezwolił na powołanie wspólnego przedsiębiorcy na początku września.

Jak dowiedział się portal wiadomoscihandlowe.pl, inicjatywa polskich sieci nabiera rozmachu. Do Topazu i SPS zgłosili się kolejni gracze chętni do zasilenia sojuszu - wśród nich sieci Api Market i Twój Market, które zdołały już się porozumieć z dotychczasowymi członkami PGD w sprawie wspólnego zaopatrywania się u dostawców.

- Zadaniem Polskiej Grupy Detalistów jest konsolidacja negocjacji i zakupów, wypracowanie przejrzystych warunków współpracy z dostawcami, minimalizacja ryzyka dostaw oraz optymalizacja kosztów operacyjnych i logistycznych. Każdy suwerenny podmiot wchodzący w skład PGD do pracy w jej ramach deleguje swoje najlepsze zasoby kadrowe, wierząc, że profesjonalizm i doświadczenie tych osób znacząco wpłynie na dalszy rozwój grupy i zakresu prowadzonych przez nią działań - tłumaczy w odpowiedzi na nasze pytania biuro prasowe sieci Topaz.

Sieć Topaz, działająca na terenie województw mazowieckiego, podlaskiego, lubelskiego i warmińsko-mazurskiego, ma dziś ponad 120 sklepów Topaz i Topaz Express. SPS Handel to właściciel ponad 60 sklepów Prim Market (woj. mazowieckie, podlaskie i warmińsko-mazurskie). API Market posiada 22 sklepy (woj. mazowieckie), a Twój Market zarządza siecią 52 placówek handlowych w woj. wielkopolskim i kujawsko-pomorskim. Tym samym, jeśli UOKiK zezwoli na kolejną koncentrację, PGD będzie miała pod sobą ponad 250 sklepów.

- Poszerzenie składu Polskiej Grupy Detalistów znacznie umocni pozycję grupy w zakresie kontaktów handlowych z aktualnymi i przyszłymi dostawcami oraz wpłynie na zwiększenie konkurencyjności członków grupy na tle pozostałych sieci handlowych działających w Polsce - komentuje biuro prasowe Topazu.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 12

 • 10
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 2
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (6)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~ble ble 6 miesiąc temu

  w sklepach Twój Market zwyczajnie i brutalnie śmierdzi, zaplecze informatyczno - controllingowe słabe, ceny w promocji publikowanej na poziomie cen standardowych JMD i Lidla

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~zna temat 5 miesiąc temuocena: 100% 

  Nie wiem po co Twój Market chce tam iść. Mają dobrą politykę odsprzedażową, płacą bardzo dobrze i mogą bez problemu sami funkcjonować.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~blabla 4 2 miesiące temuocena: 100% 

  Redaktorze można prosić o podsumowanie obrotów powstałej grupy? Jaki mają potencjał? Dziękuję.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Hm 3 2 miesiące temuocena: 100% 

  Słabo wróżę. To nie ten wolumen i za negocjacjami nic nie stoi. Każdy handluje czym chce. Ile tam jest obrotu, nawet nie 1,5 mld? GHPL Plus miało wspólnie 6 mld obrotu, a też nie dało rady. Małych wycisną, a duzi nawet się nie pochylą. I co z płatnościami? Kto zabezpieczy? API zacznie płacić?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~WoW 2 2 miesiące temuocena: 100% 

  API ma ciągłe problemy z towarem ... powód ?? słabo/nie płacą dostawcą. Wchodząc w grupę pewnie myślą że dostaną towar.. jeśli nie zmienią polityki będą następni po ML, PiP, Alma, Marcpol, Bomi. PGD – kolejna grupa przetrwa do pierwszego konfliktu właścicieli Topazu i SPSu. Spółka na której cele stanął (zarząd) kupiec z Topasu i SPSu .. WOW

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~? 1 2 miesiące temuocena: 100% 

  1) 15 lat za późno, 2) parę miliardów za mało żeby się przebić z oczekiwaniami do dostawców 3) brak centralnej władzy nad listą asortymentową sklepu i tym samym zakupami (nadrzędne ustalenia centralne? regionalne? Czyli kto decyduje). Niemniej kosztowo ma to sens bo utrzymywanie kilku małych zespołów do tych samych zadań senus większego nie ma pytanie tylko, czy w ślad za zespołem idzie decyzyjność?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMA
do góry strony