REKLAMADziugas_banner główny_12.05. - 12.06.

(fot. ŁR)

Już w marcu zeszłego roku pisaliśmy o tym, że stosowanie nazw takich jak „wegeburger”, „kotlety sojowe”, „pasztet z soczewicy” czy „carpaccio z buraka” może zostać zabronione. Nasze przypuszczenia stają się coraz bardziej prawdopodobne. 2 kwietnia tego roku Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi Parlamentu Europejskiego głosowała za zakazem używania nazw odnoszących się do mięsa i produktów mięsnych w odniesieniu do wyrobów pochodzenia roślinnego.

REKLAMAPPH 2020 - PROMOCJA 25% - Belka w artykułach (kwiecień - maj 2020)

Komisja Agri przyjęła wniosek większością 25 do 6 głosów. Jednak ostatecznie o przyszłości nazewnictwa produktów wegańskich i wegetariańskich Parlament Europejski zdecyduje dopiero po majowych wyborach – przegłosowany wniosek o zmianę w przepisach musi bowiem zostać jeszcze zatwierdzony na posiedzeniu plenarnym. Nie ma pewności, że tak się stanie. 

Niemniej zdaniem większości europosłów z komisji Agri, aby uniknąć wprowadzania konsumentów w błąd, w przyszłości nie powinno być na rynku warzywnych hamburgerów, wegańskich sznycli ani mleka sojowego. To ostatnie jest już zresztą nielegalne, dzięki decyzji Trybunału Sprawiedliwości z 2017 roku. Orzekł on wtedy, że produkty pochodzenia roślinnego nie mogą być sprzedawane w Unii Europejskiej pod nazwami zarezerwowanymi dotychczas dla nabiału.

Komisja Rolnictwa Parlamentu Europejskiego nie spoczywa na laurach. Obecnie jej członkowie rozważają zakaz stosowania nazw produktów ziołowych w odniesieniu do produktów odzwierzęcych.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 5

 • 2
  BARDZO PRZYDATNY
 • 3
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
REKLAMAB-BIO lody - Half Page (21.05.-04.06.2020 r.)
do góry strony