REKLAMAKongres Mięsny 2019 - Baner Główny (styczeń - luty 2019)
Część sklepów Żabka korzysta z wyłączenia spod zakazu handlu w niedziele przewidzianego dla placówek pocztowych

Część sklepów Żabka korzysta z wyłączenia spod zakazu handlu w niedziele przewidzianego dla placówek pocztowych (fot. wiadomoscihandlowe.pl/KK)

Żabka w ostatnich tygodniach otrzymywała od swoich franczyzobiorców "niepokojące sygnały" odnośnie przebiegu niektórych kontroli inspektorów pracy w sklepach sieci. Chodzi głównie o kwestię statusu sklepów jako placówek pocztowych. Firma zapowiada, że nie zostawi swoich franczyzobiorców na lodzie - zaoferowała im pomoc prawną, w tym udostępniła analizy prawne mające stanowić dowód, że Żabki mogą być placówkami pocztowymi.

REKLAMAMAGO - belka w artykułach - luty-marzec 2019

- W kilkunastu przypadkach inspektorzy PIP odnosili się sceptycznie do statusu placówki pocztowej - tłumaczy biuro prasowe Żabki w odpowiedzi na pytania redakcji wiadomoscihandlowe.pl o kontrolę przeprowadzoną w sklepach sieci. - W naszym przekonaniu, opartym o trzy różne ekspertyzy prawne, nie ma żadnych podstaw, aby kwestionować uprawnienia franczyzobiorców do korzystania z tego wyłączenia, o ile mają oni umowę z operatorem pocztowym dającą im ten status - dodają przedstawiciele sieci. Przypomnijmy, że chodzi o umowę z firmą PointPack.pl.

Państwowa Inspekcja Pracy nie odpowiedziała na nasze pytania o wyniki kontroli w Żabkach. Jak ustaliliśmy, do końca maja Okręgowe Inspektoraty Pracy miały przekazać szczegółowe informacje na ten temat do Głównego Inspektoratu Pracy. Ten analizuje teraz materiały i ma przygotować raport podsumowujący, który powinien ujrzeć światło dzienne w drugiej połowie czerwca.

Nieoficjalnie słyszymy, że szykowane dokumenty mają uzbroić Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w argumenty za tym, że ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele powinna zostać znowelizowana w taki sposób, aby sklepy spożywcze nie mogły korzystać z wyłączenia przewidzianego dla placówek pocztowych. Jeśli prace się nie opóźnią, projekt nowelizacji ustawy mógłby wpłynąć do Sejmu jeszcze przed wakacjami posłów, rozpoczynającymi się 21 lipca.

O tym, że przepisy ustawy zostaną zmienione, poinformował w ubiegłym miesiącu wiceminister pracy Stanisław Szwed. - Z pewnością będziemy przyglądać się ewentualnym pracom legislacyjnym - zapowiada Żabka. - Ufamy, że ustawodawca oraz strona społeczna nie porzucą pierwotnej intencji tej ustawy, zgodnie z którą ograniczenia dotyczące handlu miały wyrównać szanse drobnych polskich przedsiębiorców w konkurowaniu z handlem wielkopowierzchniowym - dodaje biuro prasowe Żabki.

Ustaliliśmy, że Państwowa Inspekcja Pracy nie zwracała się do spółki Żabka Polska z prośbą o przesłanie jakichkolwiek wyjaśnień w związku z działaniem sklepów sieci w zakazane niedziele. To zrozumiałe, biorąc pod uwagę, że PIP każdorazowo żąda wyjaśnień od konkretnych franczyzobiorców, a nie od centrali sieci. Dowiedzieliśmy się jednak, że zarząd Żabki z własnej inicjatywy wysłał pod koniec maja do Głównego Inspektora Pracy stanowisko spółki dotyczące "statusu franczyzobiorców w kontekście ustawy i przebiegu kontroli w ostatnim czasie".

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 5

 • 2
  BARDZO PRZYDATNY
 • 1
  PRZYDATNY
 • 2
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (5)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~Qba 5 8 miesięcy temuocena: 100% 

  Nawet jak zmienią ustawę to Żabki i take będą mogły być czynne bo są też kawiarniami.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Jac 4 8 miesięcy temuocena: 50% 

  Żaba to nie przedsiebiorstwo- to GANG!!

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Stefan 3 8 miesięcy temuocena: 50% 

  Ted a Ty jakis pieniacz FB?:) Chcesz otwierac to otwierasz,nie chcesz otwierac to nie otwierasz.Jak jest z tym jakis problem,to rezygnuje-jak w kazdej innej firmie. Zyjemy w chorym kraju...

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ted 2 8 miesięcy temuocena: 60% 

  Nowelizacja może być krótka i prosta, do definicji placówki pocztowej należy dodać zakaz sprzedaży alkoholu i papierosów. przykład poniżej Prawo pocztowe- placówką pocztową jest jednostka organizacyjna operatora pocztowego lub agenta pocztowego w który/która nie prowadzi sprzedaży alkoholu i wyrobów tytoniowych .....w której można zawrzeć umowę o świadczenie usługi pocztowej

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Pis to komuna 1 8 miesięcy temuocena: 29% 

  Komuchy z PRL też toczyły bitwę o handel 70 lat temu. Teraz komuchy pisowskie chcą zniszczyć demokrację i przywrócić system nakazowy-rozdzielczy z jedną partią jak było przed 89 rokiem i też toczą bitwę o handel.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
do góry strony