REKLAMADziugas_banner główny_12.05. - 10.06.
Nowy projekt ustawy o podatku handlowym

Nowy projekt ustawy o podatku handlowym (fot. materiały własne)

Poznaliśmy nowy projekt ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej. Będzie on jednym z tematów zaplanowanego na środę 25 maja posiedzenia Stałego Komitetu Rady Ministrów. Szacowane wpływy z podatku handlowego w tym roku - 787,7 mln zł brutto, 638,1 mln zł netto (przy rozpoczęciu pobierania podatku od lipca). Szacowane wpływy w skali pełnego roku - 1,89 mld zł brutto, 1,53 mld zł netto.

REKLAMAFPP/CALPE_belka w artykulach_28.05-04.06.

Aby pobrać projekt ustawy, kliknij w poniższy link:

>> Projekt ustawy <<

W nowym projekcie ustawy przewiduje się kwotę wolną od podatku w wysokości 17 mln zł miesięcznie. Zakłada się wprowadzenie skali progresywnej obejmującej 2 stawki i progi podatkowe: 0,8 proc. od podstawy opodatkowania pomiędzy kwotą 17 mln zł i 170 mln zł oraz 1,4 proc. od nadwyżki podstawy opodatkowania ponad kwotę 170 mln zł.

 Projekt ustawy przygotowany przez Ministerstwo Finansów jest efektem trwających od początku lutego br. konsultacji społecznych, w ramach których przedsiębiorcy sektora handlu oraz organizacje ich zrzeszające zgłosiły liczne postulaty i uwagi.

Projekt zakłada, że przedmiotem opodatkowania będzie przychód ze sprzedaży detalicznej, czyli sprzedaży dokonywanej na rzecz konsumentów (osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych). Przychód ze sprzedaży detalicznej nie będzie obejmował należnego podatku VAT. W podstawie opodatkowania nie będzie uwzględniana sprzedaż na rzecz przedsiębiorców. Projekt nie przewiduje opodatkowania sprzedaży dokonywanej przez internet.

Podatnikami podatku będą sprzedawcy detaliczni dokonujący zbycia towarów (rzeczy ruchomych lub ich części). Projekt nie zawiera szczególnych rozwiązań dotyczących sprzedawców działających w ramach sieci handlowych.

Przewiduje się kwotę wolną od podatku w wysokości 17 mln zł miesięcznie. Podstawę opodatkowania stanowić będzie osiągnięta w danym miesiącu nadwyżka przychodu ze sprzedaży detalicznej ponad tę kwotę.

Zakłada się wprowadzenie skali progresywnej obejmującej 2 stawki i progi podatkowe:

    0,8 proc. od podstawy opodatkowania pomiędzy kwotą 17 mln zł i 170 mln zł
    1,4 proc. od nadwyżki podstawy opodatkowania ponad kwotę 170 mln zł.

Wyłączona z podatku będzie sprzedaż:

- gazu ziemnego dostarczanego do konsumentów za pośrednictwem sieci dystrybucyjnych, wody dostarczanej do konsumentów przez przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjne,
- węgla kamiennego i innych paliw stałych,
- używanych do celów opałowych pozostałych węglowodorów gazowych (zarówno rozlewanych do butli gazowych w składzie podatkowym jak i znajdujących się w przydomowych zbiornikach gazu),
- olejów napędowych przeznaczonych do celów opałowych,
- leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych refundowanych lub finansowanych w całości lub w części, na podstawie odrębnych przepisów,
- towarów zbywanych w ramach świadczenia usług gastronomicznych.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 10

 • 8
  BARDZO PRZYDATNY
 • 2
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (2)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~Enej 2 ponad rok temuocena: 100% 

  Długo siedzieli nad tym projektem, ale wyraźnie widać, że go dopracowali. Niby tylko cztery strony, ale przepisy bardzo konkretne i precyzyjne. Nie ma głupot, jak w projekcie z lutego (typu: kurierzy pobierający podatek od firm zarejestrowanych poza Polską). Myślę, że w takiej formie przejdzie ten projekt przez Sejm. Większych zmian nie będzie, o ile nie wymusi ich UE.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~pytam no 1 ponad rok temu

  hahahaha ten podatek to jakaś porażka. kto go zapłaci?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMAB-BIO lody - Half Page (21.05.-04.06.2020 r.)
do góry strony