20.09.2023 / 09:48
StoryEditor

Idealna woda do kawy - jaka sprawdzi się najlepiej? 3 warunki, które powinna spełniać

Z czego składa się kawa? W przypadku kawy przelewowej 98% z wody, a espresso z 90%, dlatego to jakiej wody używamy do zaparzenia kawy, ma niebanalne znaczenie. Jakiej wody najlepiej użyć do parzenia kawy? Oto jedynie trzy rzeczy, na które warto zwrócić uwagę wybierając idealną wodę do naszej kawy w domu.

Po pierwsze — odstawmy kranówkę

Mamy to szczęście, że woda z kranu w naszym nadwiślańskim kraju jest zdatna do picia. Jednak nie oznacza to jeszcze, że jest idealną wodą do parzenia kawy. Na smak kawy wpływa samo ziarno, które powinno być wysokiej jakości, woda oraz sprzęt w którym parzymy kawę. Kawy najwyższej jakości znajdziecie w sklepie Coffeedesk.pl. Woda, której używamy powinna być zatem naturalna dla sprzętu zaparzającego. Łatwo jednak zorientować się, że sprzęty, które stykają się bezpośrednio z wodą z kranu bardzo często szybką stają się ofiarami  tzw. kamienia. Kamień zakłóca przepływ wody i prowadzi do szybszej eksploatacji sprzętu. Kamień wytrąca się z wody o wysokiej twardości pod wpływem procesów chemicznych. Używanie  wody z kranu do parzenia kawy w ekspresie może spowodować nie tylko słaby smak kawy, ale także zwiększyć koszty utrzymania ekspresu ze względu na częstszą awaryjność.

Po drugie — nie szalejmy z minerałami

Aby kawa mogła rozwinąć się w wodzie, powinna mieć odpowiednie środowisko mineralne. Każdy, kto miał okazję pić mineralną wodę leczniczą,wie, że taka woda ma nie tylko swój specyficzny smak i zapach, ale też że prawdopodobnie nie nada się nawet do zaparzania zwykłej herbaty. Zbyt wysokie zmineralizowanie prowadzi do przytłoczenia smaku kawy — będzie ona płaska, kredowa w smaku, niezniuansowana. Jednak woda destylowana, całkowicie pozbawiona minerałów, również nie byłaby idealnym środowiskiem dla kawy. Niedobór minerałów może doprowadzić do nieprzyjemnej, octowej kwasowości. Dlatego odpowiedni balans minerałów powinien być zachowany. W domowych warunkach najlepiej sprawdzi się używanie wody źródlanej, która ma znaczniej miększy profil niż woda z kranu, a jej skład mineralny pozwoli na optymalny rozwój smaku.

Po trzecie — filtrujmy

Oczywiście kupowanie nieustannie butelkowanej wody nie jest niestety ani ekologiczne, ani najtańsze. Dlatego z pomocą przychodzą systemu filtracji wody. Dobierając system filtracji wody do kawiarni, należy dokładnie przebadać wodę i odpowiednio wybrać filtr, jednak w warunkach domowych w zupełności wystarczy nam dzbanek filtrujący wodę. Węglowe filtry w dzbankach i butelkach Dafi usuwają z wody chlor i jego pochodne, a także substancje zaburzające smak i zapach wody. Dzięki żywicy jonowymiennej zawartej w filtrze redukuje on również twardość wody i usuwa metale ciężkie.

28. listopad 2023 15:15