23.05.2024 / 08:36
StoryEditor

Allegro pokazało wyniki. Prezes firmy: Jeszcze nie powiedzieliśmy ostatniego słowa

Roy Perticucci, prezes Allegro (fot. mat. pras.)
– Jesteśmy mocni w Polsce i coraz silniejsi za granicą po udanym starcie Allegro.sk na Słowacji. Obecnie mamy już 20 mln aktywnych kupujących w całym regionie, z czego ponad 5 mln poza Polską. I nie powiedzieliśmy jeszcze ostatniego słowa – mówi Roy Perticucci, prezes Allegro.

Szef Allegro wskazuje, że dzięki Allegro.cz i Allegro.sk jego firma zwiększyła pulę swoich potencjalnych klientek i klientów o łącznie około 16 mln. – Uruchamiając nasze platformy w pięciu nowych krajach, w których już działamy, zamierzamy prawie podwoić 38-milionową bazę potencjalnych klientów, którą mamy w Polsce – wskazuje.

I dodaje: – Allegro.sk wystartowało mniej niż rok po debiucie Allegro.cz, ponieważ dzięki czeskiej platformie zyskaliśmy świetny podręcznik dla kolejnych międzynarodowych wdrożeń. Nasz model ekspansji nie angażuje znacznych aktywów, co oznacza coraz niższe inwestycje kapitałowe z każdą nową platformą przy jednoczesnym zwiększaniu zasięgu i generowaniu nowego GMV. Każda uruchamiana przez nas platforma z miejsca daje lokalnym konsumentom dostęp do największej oferty na ich rodzimym rynku, oferując jednocześnie sprzedającym nowe możliwości dotarcia do szerszej grupy odbiorców.

Roy Perticucci podkreśla, że Allegro buduje nowe źródła wzrostu w reklamie i ofercie fintechowej. – Dbamy również o marże w długim terminie poprzez rozbudowę oferty tanich dostaw, inwestycje w zaawansowaną technologię i zarządzanie produktywnością – zaznacza.

Allegro zwiększa wygodę zakupów i sprzedaży

Spółka spełniła lub przekroczyła wszystkie swoje oczekiwania finansowe na pierwszy kwartał na rodzimym rynku, na którym generuje 95 proc. biznesu. Platforma w dalszym ciągu jest najpopularniejszym miejscem zakupów online – liczba aktywnych kupujących w Polsce osiągnęła poziom 14,8 mln, a ich średnie roczne wydatki były w pierwszym kwartale o 5,8 proc. wyższe rok do roku.

"Kupujący mogą wybierać spośród 445 mln ofert na blisko 130 mln produktów od ponad 150 tys. sprzedających. Allegro Smart! to już program regionalny i wraz z Gwarancją Najniższej Ceny, Allegro Protect czy Allegro Pay tworzą zestaw marek, które stały się synonimem wygodnych i niedrogich e-zakupów, wspierając się wzajemnie jako dźwignie popytu oraz lojalności klientek i klientów" – czytamy w komunikacie spółki.

Wartość pożyczek udzielonych za sprawą Allegro Pay, fintechowej gałęzi Allegro, wzrosła o 27 proc. r/r do 2,1 mld zł w I kwartale, finansując 14,4 proc. GMV platformy. Allegro Pay ma nowego partnera finansowego – Banco Santander, a Allegro Cash – nowe konto depozytowe typu cashback dla konsumentów – jest już w trybie testowym.

Grupa w dalszym ciągu podnosi atrakcyjność dostaw poprzez zwiększanie własnych możliwości i współpracę z partnerami logistycznymi. One Kurier poszerza swój zasięg, a stopień wykorzystania automatów paczkowych One Box systematycznie się zwiększa. DPD będzie teraz realizować dostawy również do One Boksów i One Punktów, a nowa 7-letnia umowa z Ruchem obejmuje dostawy do sieci Orlen Paczki, a także One Boksów i One Punktów.

Wraz z niedawnym aneksem do wieloletniej umowy z InPostem, wiążącym poziom cen z wolumenem, porozumienia te wpisują się w plan skalowania i dywersyfikacji metod dostaw dostępnych dla kupujących na Allegro.

Polscy konsumenci wykazują coraz większą chęć do robienia zakupów i w dalszym ciągu to właśnie Allegro nagradzają swoim zaufaniem, gdy kupują online. Najbogatszy wybór na rynku przełożył się więc na przyspieszenie wzrostu GMV Allegro w Polsce do 10 proc. r/r w pierwszym kwartale, czyli tempa ponownie mocniejszego niż nominalna sprzedaż detaliczna w kraju.

Wzrost GMV w kluczowych kategoriach Supermarket oraz Zdrowie i Uroda przewyższył średnią o 1,5-2,0x. Sprzedający i marki chcą skorzystać z zainteresowania milionów klientów, co z kolei pomogło Allegro zwiększyć przychody z reklam w Polsce o 26 proc. r/r w pierwszym kwartale. Wszystkie te czynniki wraz z wyższą średnią prowizją od sprzedaży stoją za wzrostem skorygowanego zysku EBITDA o prawie 37 proc. w skali roku, co wpłynęło na wzrost marży i obniżenie dźwigni finansowej.

Allegro.sk idzie w ślady Allegro.cz

Allegro oferuje obecnie najszerszy dostępny wybór zarówno w Polsce, Czechach jak i na Słowacji. Klienci we wszystkich trzech krajach korzystają już ze Smarta!, Gwarancji Najniższej Ceny na setki tysięcy ofert, oraz szerokiego wyboru metod dostawy lokalnej i transgranicznej.

Allegro.sk wystartowało na Słowacji w marcu z aż 100 milionami ofert, czyli z ofertą 10 razy większą niż jakikolwiek inny e-sklep na rynku. Allegro.sk i Allegro.cz w Czechach mają łącznie ponad dwa miliony aktywnych kupujących, z czego 1,3 miliona to nowi klienci w grupie.

Allegro ma już ponad 520 000 zagranicznych Smartowiczów! – o jedną trzecią więcej niż kwartał wcześniej – a ponad 45 tysięcy sprzedających, czyli o 20 proc. więcej w ujęciu kwartalnym, działa na Allegro.cz i Allegro.sk, łącznie z przejętymi przez Allegro lokalnymi markami MALL i CZC.

Allegro stopniowo przekształca MALL i CZC w dochodowych sprzedających na Allegro. Wyniki tych marek przełożyły się na większy od oczekiwanego przez Allegro spadek GMV i przychodów w Segmencie International w ujęciu rocznym, ale ich stopniowa transformacja i uruchomienie nowych platform przełożyły się z kolei na niższą niż oczekiwano skorygowaną stratę EBITDA tego segmentu.

Allegro będzie w dalszym ciągu wdrażać swój model ekspansji, który nie angażuje wielkich aktywów. Każda nowa platforma w nowym kraju będzie kosztować mniej, jednocześnie zwiększając zasięg i GMV.

– Allegro dobrze rozpoczęło rok, a GMV w Polsce przyspieszyło tempo wzrostu do 10 proc. r/r w pierwszym kwartale. Lepsza monetyzacja w połączeniu z bieżącymi inicjatywami w zarządzaniu kosztami wciąż procentują, pomagając napędzać wzrost skorygowanego zysku EBITDA do prawie 37 proc. r/r w pierwszych trzech miesiącach roku, które zwykle są spokojnym sezonem dla branży. W pierwszym kwartale inwestowaliśmy w możliwości dostaw jak i dywersyfikację ich metod oraz pozyskaliśmy Banco Santander jako drugiego partnera finansującego Allegro Pay. Zakończyliśmy także przejście na pobieranie prowizji od sprzedających u źródła, co w połączeniu z wysoką rentownością i przepływami pieniężnymi obniżyło dźwignię finansową grupy do 1,4x – komentuje Jon Eastick, CFO Allegro.

11.06.2024 / 13:50
StoryEditor
Maciej Ptaszyński, prezes Polskiej Izby Handlu o liberalizacji ustawy dotyczącej niedziel handlowych
Projekt nowelizacji ustawy o handlu w niedziele dzieli przedsiębiorców (Shutterstock)
Polska Izba Handlu, reprezentująca niektóre sieci handlowe nie zareagowała entuzjastycznie na pomysł przywrócenia niedziel handlowych. Organizacja sprzeciwia poselskiemu projektowi ustawy o zmianie ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta.

PIH, reprezentujący takie sieci jak ABC, Delikatesy Centrum, Euro Sklep, Groszek, Gama, Lewiatan, Eden, Duży Ben, Odido, Rydz, Duży Ben, Żabka zaznacza, że „dzięki wprowadzeniu ...

Dziękujemy, że nas czytasz!
Pozostało jeszcze 93% tekstu

Jeśli widzisz ten tekst, oznacza to, że wykorzystałeś limit bezpłatnych artykułów w tym miesiącu lub próbujesz przeczytać artykuł premium, dostępny wyłącznie dla naszych Subskrybentów. Wspieraj profesjonalne dziennikarstwo. Wykup subskrypcję i uzyskaj nieograniczony dostęp do naszego portalu.

Kliknij i sprawdź wszystkie korzyści z prenumeraty WH Plus

DOSTĘP 30 DNI
34,99 zł - 30 dni
PRENUMERATA ROCZNA WH PLUS
399,99 zł - 365 dni

W RAMACH SUBSKRYBCJI OTRZYMASZ:

 • Dostęp do ekskluzywnych treści publikowanych wyłącznie na naszym portalu
 • Dostęp do wszystkich bieżących artykułów - newsów, analiz, raportów, komentarzy, wywiadów
 • Dostęp do całego archiwum artykułów na portalu wiadomoscihandlowe.pl - ponad 50 tys. materiałów dziennikarskich

W ramach Prenumeraty WH Plus także:

 • 6 wydań magazynu Wiadomości Handlowe w wersji drukowanej i e-wydania
 • Raport:Lista 60 regionalnych i lokalnych spożywczych sieci handlowych – trendy, prognozy wyzwania dla małych sieci
 • Tygodniowy przegląd kluczowych informacji i analiz. W każdy piątek w twojej skrzynce e-mail.
 • Gwarantowane miejsce na webinarach organizowanych przez Wiadomości Handlowe
 • Rabat 30% na wybrane raporty WH MARKET

13.06.2024 / 13:23
StoryEditor
Kolejne sklepy otwarte w niedziele objęte zakazem handlu! Chcą korzystać z triku na klub czytelnika [NASZ NEWS]
Klub czytelnika w sklepie sieci Prim Market (fot. od Czytelnika)
W Sejmie ruszają prace nad liberalizacją przepisów o niedzielnym handlu, a tymczasem - jak dowiedział się portal wiadomoscihandlowe.pl - kolejna sieć zdecydowała się na otwarcie sklepów w dni "niehandlowe". W wybranych placówkach Prim Marketu pojawiły się książki do wypożyczenia, uruchomiono też klub czytelnika. To trik, który w przypadku innych firm był kwestionowany zarówno przez Państwową Inspekcję Pracy, jak i przez sądy, w tym Sąd Najwyższy. Jednak część przedsiębiorców wciąż chętnie korzysta z tej metody, gdyż niedzielny utarg w sklepach jest zdecydowanie wyższy od ewentualnych, rażąco niskich kar.

Strefy klubu czytelnika w ostatnich dniach pojawiły się w niektórych sklepach sieci Prim Market. Jak ustaliliśmy, w wybranych lokalizacjach sklepy Prim otwarte były w mini...

Dziękujemy, że nas czytasz!
Pozostało jeszcze 98% tekstu

Jeśli widzisz ten tekst, oznacza to, że wykorzystałeś limit bezpłatnych artykułów w tym miesiącu lub próbujesz przeczytać artykuł premium, dostępny wyłącznie dla naszych Subskrybentów. Wspieraj profesjonalne dziennikarstwo. Wykup subskrypcję i uzyskaj nieograniczony dostęp do naszego portalu.

Kliknij i sprawdź wszystkie korzyści z prenumeraty WH Plus

DOSTĘP 30 DNI
34,99 zł - 30 dni
PRENUMERATA ROCZNA WH PLUS
399,99 zł - 365 dni

W RAMACH SUBSKRYBCJI OTRZYMASZ:

 • Dostęp do ekskluzywnych treści publikowanych wyłącznie na naszym portalu
 • Dostęp do wszystkich bieżących artykułów - newsów, analiz, raportów, komentarzy, wywiadów
 • Dostęp do całego archiwum artykułów na portalu wiadomoscihandlowe.pl - ponad 50 tys. materiałów dziennikarskich

W ramach Prenumeraty WH Plus także:

 • 6 wydań magazynu Wiadomości Handlowe w wersji drukowanej i e-wydania
 • Raport:Lista 60 regionalnych i lokalnych spożywczych sieci handlowych – trendy, prognozy wyzwania dla małych sieci
 • Tygodniowy przegląd kluczowych informacji i analiz. W każdy piątek w twojej skrzynce e-mail.
 • Gwarantowane miejsce na webinarach organizowanych przez Wiadomości Handlowe
 • Rabat 30% na wybrane raporty WH MARKET

14. czerwiec 2024 18:41