14.03.2022 / 11:55
StoryEditor

Branża handlowa i przemysł spożywczy pomagają Ukrainie. Nie wiesz jak? Sprawdź co możesz zrobić?! [LISTA]

Pomoc dla Ukrainy płynie ze wszystkich stron Polski (fot. Andreas Wolochow / Shutterstock.com)
Takiego zatrzęsienia dobrodusznych deklaracji ze strony sieci handlowych - a w zasadzie kogokolwiek - jeszcze nigdy nie mieliśmy. Zebraliśmy dla Was w jednym miejscu informacje, w jaki sposób sieci handlowe pomagają swoim ukraińskim pracownikom i współpracownikom, franczyzobiorcom, ich rodzinom oraz uchodźcom uciekającym przed wojną. Niech ta lista służy za źródło inspiracji dla tych, którzy zastanawiają się, co jeszcze mogą zrobić, aby pomóc Ukrainie bestialsko napadniętej przez Rosję.

1. Bezpośrednia pomoc finansowa - przelanie pieniędzy na konta fundacji i stowarzyszeń, które specjalizują się w pomocy humanitarnej, np.:

 

2. Organizowanie w sklepach zbiórek żywności, odzieży i innych kluczowych w tej chwili produktów.

3. Samodzielne przekazanie produktów, które znajdują się w magazynach sieci. Przetransportowanie produktów za pomocą własnej floty.

4. Uruchomienie infolinii dla pracowników mówiących po ukraińsku i/lub po rosyjsku.

5. Wsparcie psychologiczne dla Ukraińców i Ukrainek.

6. Zorganizowanie transportu dla rodzin pracowników z granicy do miejsc pobytu w Polsce.

7. Obniżka ceny podstawowych produktów w sklepach. Ważne szczególnie w sklepach znajdujących się w pobliżu granicy.

8. Zapewnienie ciepłych napojów i przekąsek w sklepach blisko granicy Polski z Ukrainą.

9. Wydłużenie godzin otwarcia sklepów. Dotyczy to zwłaszcza sklepów na ścianie wschodniej.

10. Otwarcie części sklepów w niedziele. Było to szczególnie ważne w minioną niedzielę, ale w najbliższą taka potrzeba również będzie istniała. Zdaniem rządu prowadzenie handlu w niedziele na terenie województw podkarpackiego i lubelskiego jest legalne ze względu stan wyższej konieczności. Niebawem mają się pojawić dodatkowe regulacje w tym zakresie.

11. Pomoc w znalezieniu noclegu dla przybywających do Polski uchodźców. Niektóre firmy deklarują nawet, że opłacą czynsz w okresie pierwszych kilku miesięcy.

12. Zachęcenie własnych pracowników i współpracowników do wolontariatu na rzecz Ukraińców.

13. Zaopiekowanie się własnymi pracownikami z Ukrainy. Udzielenie im płatnego urlopu. Zapewnienie ich, że nie utracą miejsc pracy, nawet jeśli teraz wyjadą bronić swojego kraju.

14. Wypłacenie ukraińskim pracownikom pensji za marzec z góry.

15. Przyznanie dodatkowego wsparcia finansowego ukraińskim pracownikom.

16. Szybka pomoc w zatrudnieniu uchodźców w sklepach, magazynach i biurach.

17. Przyłączenie się do apelu POHiD i Polskiej Izby Handlu skierowanego do rządu, aby władze wprowadziły ułatwienia w zakresie uzyskiwania zezwolenia na pracę dla obywateli Ukrainy. Dotyczy to także przepisów dot. możliwości zamieszkania w naszym kraju.

18. Stworzenie punktów konsultacyjnych, w których pracownicy z Ukrainy łatwo uzyskają potrzebne informacje o możliwym wsparciu oraz odpowiedzi na wszelkie inne pytania.

19. Rozesłanie do sklepów informacji z podstawowymi sformułowaniami w językach ukraińskim i rosyjskim, by maksymalnie ułatwić obsłużenie nowych klientów, którzy nie znają języka polskiego i nie zawsze znają angielski.

20. Wycofanie ze sprzedaży rosyjskich i produktów w geście solidarności z walczącą o wolność Ukrainą. Zerwanie współpracy ze wszystkimi rosyjskimi i białoruskimi partnerami.

Czy czegoś brakuje na powyższej liście? Jeśli tak, koniecznie daj nam o tym znać!

Drodzy Czytelnicy! Na bieżąco moderujemy wszystkie komentarze umieszczane pod naszymi artykułami i postami w social mediach. Nie ma przyzwolenia na rosyjską propagandę i dezinformację w sieci. Redakcja portalu wiadomoscihandlowe.pl w pełni solidaryzuje się z Ukraińcami i Ukrainkami.

21. wrzesień 2023 09:44