04.07.2024 / 07:00
StoryEditor

Politycy! Nie zabijajcie polskich mediów!

W jednodniowej akcji protestacyjnej bierze udział ponad 350 mediów
Polskie media są ważną częścią życia każdego z nas – wszystkich żyjących, mieszkających i pracujących w Polsce.

Są częścią naszego dziedzictwa kulturowego i systemu demokratycznego. I jako takie muszą przetrwać.

W całej swojej, także niedawnej historii, stały na straży wolności, demokracji, obywatelskiego prawa do debaty publicznej, prawdy i odpowiedzialności za słowo. W interesie Polski jest, by to się nie zmieniło.

Niestety, musimy mierzyć się z groźbą, jaką jest dominacja globalnych gigantów technologicznych na rynku polskich mediów. To organizacje niezwykle potężne i wpływowe.

Wskutek szybkiego rozwoju przejęły lwią część środków reklamowych finansujących dotąd polskie media. Bezkarnie i nieodpłatnie wykorzystują tworzone przez nas treści, a zyski przekazują za granicę.

Dlatego, by przetrwać, musimy mieć wsparcie demokratycznego państwa. Tego samego, którego zawsze z tą samą pasją bronimy. Niestety, po raz kolejny państwo w tej roli się nie sprawdza.

Podczas uchwalania przepisów o prawie autorskim w świecie cyfrowym kompletnie zlekceważono nasze postulaty. A o wiele nie zabiegaliśmy. Oczekiwaliśmy wprowadzenia instrumentów mediacji między platformami i wydawcami w przypadku sporu o należne nam tantiemy, sprawiedliwej rekompensaty za ekspozycję naszych treści w sieci oraz ochrony przed ich kopiowaniem. To były nasze główne postulaty, kompletnie zignorowane przez MKiDN i Sejm.

Sprawy, o których piszemy, są kluczowe dla polskich mediów, ambitnego dziennikarstwa i rzetelnej debaty o sprawach publicznych. Niechęć rządzących do zajęcia się tym problemem świadczy o braku odpowiedzialności i krótkowzroczności. Dziś nie jest jeszcze za późno.

Apelujemy do władzy, do posłów i senatorów wszystkich opcji politycznych, by wysłuchali naszych racji i poprawili szkodliwe prawo.

Oddanie tych obszarów w całości globalnym graczom technologicznym nie tylko poważnie zuboży nas jako społeczeństwo, ale może też zagrozić demokracji, jaką znamy. Nie wolno do tego dopuścić. Politycy – zróbcie coś nie tylko dla zagranicznych gigantów technologicznych, ale też dla Polski, Polek i Polaków!

Polscy wydawcy, redakcje i dziennikarze

Apel o tej treści ukazał się 4 lipca 2024 r. w ponad 350 mediach.

***

O co dokładnie walczą polskie media? Kliknij tutaj, aby przeczytać więcej.

21.06.2026 / 17:45
StoryEditor
Szantażowali SM Mlekovita i żądali 4 mln zł haraczu. Właśnie zostali skazani
Szantażowali SM Mlekovita i żądali 4 mln zł haraczu. Właśnie zostali skazani (fot. SM Mlekovita + Canva)

Sąd Okręgowy w Poznaniu skazał dwóch mężczyzn za próbę wyłudzenia 4 mln zł od spółdzielni mleczarskiej Mlekovita. To finał głośnej afery, która ciągnącej się latami. Jednocześnie sędzia uniewinnił dwie inne osoby i wytknął błędy prokuratury

W artykule przeczytasz:

  • Kary więzienia za próbę wyłudzenia 4 mln zł od Mlekovity
  • Kluczowych dowodów dostarczył sam oskarżony
  • Sąd uniewinnia dwie osoby: dziennikarza i byłą pracownicę Mlekovity
  • Krytyka prokuratury za umorzenie wątku antydatowania produktów Mlekovity

Kary więzienia za próbę wyłudzenia 4 mln zł od Mlekovity

Sąd Okręgowy w Poznaniu 19 czerwca 2026 r. zakończył głośny proces dotyczący próby wyłudzenia 4 mln zł od Spółdzielni Mleczarskiej Mlekovita. Na ławie oskarżonych zasiedli m.in. leszczyński prawnik Marcin O. oraz były pracownik hurtowni Mlekovity w Kościanie, Przemysław S.

Sędzia Tomasz Borowczak uznał obu mężczyzn za winnych stosowania gróźb bezprawnych w celu zmuszenia przedstawicieli SM Mlekovita do przekazania im 4 mln zł. Sąd wymierzył im kary po 2,5 roku pozbawienia wolności oraz grzywny w wysokości 60 tys. zł.

Jak opisuje „Głos Wielkopolski”, skazani „stosowali groźbę bezprawną rozgłoszenia wiadomości uwłaczających czci Spółdzielni Mleczarskiej Mlekovita, a mających świadczyć o fałszowaniu dat przydatności do spożycia produktów mleczarskich w magazynie hurtowni numer 25 Spółdzielni Mleczarskiej Mlekovita w Kościanie”.

image

Mlekovita ma ponad 10 mld zł przychodu. "Kluczem jest elastyczność"

W przypadku odmowy wypłaty żądanej kwoty, szantażyści zapowiadali przekazanie zebranych materiałów bezpośrednio do prokuratury oraz do teleiwzji. 

Dziękujemy, że nas czytasz!
Pozostało jeszcze 66% tekstu

Jeśli widzisz ten tekst, oznacza to, że wykorzystałeś limit bezpłatnych artykułów w tym miesiącu lub próbujesz przeczytać artykuł premium, dostępny wyłącznie dla naszych Subskrybentów. Wspieraj profesjonalne dziennikarstwo. Wykup subskrypcję i uzyskaj nieograniczony dostęp do naszego portalu.

Kliknij i sprawdź wszystkie korzyści z prenumeraty WH Plus

DOSTĘP 30 DNI
34,99 zł - 30 dni
PRENUMERATA ROCZNA WH PLUS
399,99 zł - 365 dni

W RAMACH SUBSKRYBCJI OTRZYMASZ:

  • Dostęp do ekskluzywnych treści publikowanych wyłącznie na naszym portalu
  • Dostęp do wszystkich bieżących artykułów - newsów, analiz, raportów, komentarzy, wywiadów
  • Dostęp do całego archiwum artykułów na portalu wiadomoscihandlowe.pl - ponad 50 tys. materiałów dziennikarskich

W ramach Prenumeraty WH Plus także:

  • 6 wydań magazynu Wiadomości Handlowe w wersji drukowanej i e-wydania
  • Raport:Lista 60 regionalnych i lokalnych spożywczych sieci handlowych – trendy, prognozy wyzwania dla małych sieci
  • Tygodniowy przegląd kluczowych informacji i analiz. W każdy piątek w twojej skrzynce e-mail.
  • Gwarantowane miejsce na webinarach organizowanych przez Wiadomości Handlowe
  • Rabat 30% na wybrane raporty WH MARKET

15.06.2026 / 12:52
StoryEditor
Lidl otworzy 1000. sklep w Polsce! Data i miasto długo trzymane były w tajemnicy
Na zdj. sklep sieci Lidl w Polsce/zdjęcie ilustracyjne (fot. Magda Wygralak/Shutterstock)

Lidl w tym roku - i to już w wakacje - otworzy swój sklep numer 1000 w Polsce. Choć firma oficjalnie nie potwierdza, kiedy i gdzie się to wydarzy, to jednak wiele wskazuje na to, że dyskonter właśnie uchylił rąbka tajemnicy.

Lidl od wielu miesięcy pytany był przez dziennikarzy o 1000. sklep w Polsce, jednak sieć konsekwentnie pozostawała nieugięta i nie wskazywała ani miejsca, ani daty. Teraz jedna...

Dziękujemy, że nas czytasz!
Pozostało jeszcze 94% tekstu

Jeśli widzisz ten tekst, oznacza to, że wykorzystałeś limit bezpłatnych artykułów w tym miesiącu lub próbujesz przeczytać artykuł premium, dostępny wyłącznie dla naszych Subskrybentów. Wspieraj profesjonalne dziennikarstwo. Wykup subskrypcję i uzyskaj nieograniczony dostęp do naszego portalu.

Kliknij i sprawdź wszystkie korzyści z prenumeraty WH Plus

DOSTĘP 30 DNI
34,99 zł - 30 dni
PRENUMERATA ROCZNA WH PLUS
399,99 zł - 365 dni

W RAMACH SUBSKRYBCJI OTRZYMASZ:

  • Dostęp do ekskluzywnych treści publikowanych wyłącznie na naszym portalu
  • Dostęp do wszystkich bieżących artykułów - newsów, analiz, raportów, komentarzy, wywiadów
  • Dostęp do całego archiwum artykułów na portalu wiadomoscihandlowe.pl - ponad 50 tys. materiałów dziennikarskich

W ramach Prenumeraty WH Plus także:

  • 6 wydań magazynu Wiadomości Handlowe w wersji drukowanej i e-wydania
  • Raport:Lista 60 regionalnych i lokalnych spożywczych sieci handlowych – trendy, prognozy wyzwania dla małych sieci
  • Tygodniowy przegląd kluczowych informacji i analiz. W każdy piątek w twojej skrzynce e-mail.
  • Gwarantowane miejsce na webinarach organizowanych przez Wiadomości Handlowe
  • Rabat 30% na wybrane raporty WH MARKET

22. czerwiec 2026 07:19