22.12.2023 / 15:45
StoryEditor

“Meble z tektury”, czyli na czym polega nowy element ekodesignu?

PENANG, MALAYSIA - 1 FEB 2023Interior view furniture department in Harvey Norman store Penang. Australian based multinational retailer of furniture, bedding and consumer electrical products.
Produkcja nowych mebli to przede wszystkim drogi proces pod względem zużycia zasobów wody i energii elektrycznej. Dlatego coraz częściej na półkach sklepowych oraz w galeriach wnętrz pojawiają się ekomeble. Są to najczęściej wyroby z tektury i innych materiałów będących przedmiotem recyclingu. Równolegle do dbałości o planetę, tzw. meble tekturowe posiadają jeszcze inne zalety. Są lekkie, oryginalne, o ciekawej kolorystyce naturalnej tektury. Można je samemu malować lub dowolnie zmieniać barwę i fakturę. Każdy taki mebel przypomina designerskie dzieło sztuki użytkowej. Warto zatem poznać bogatą gamę przedmiotów tekturowych stworzonych do wystroju i wyposażenia wnętrz.

Lekkie, tekturowe półki do różnych pomieszczeń

Dużym plusem mebli tekturowych jest ich niewielka waga. Z tego też powodu nadają się idealnie m.in. do pokoików dziecięcych, czy po prostu mieszkań na wynajem. Nie ma obawy, że w czasie zabaw dziecko strąci półkę, a w przypadku wykorzystania lokalu do celów inwestycyjnych - zastąpienie tego typu mebla będzie niewielkim kosztem. Dodatkowo z powieszeniem tekturowej półki na ścianie poradzi sobie dosłownie każdy. Nie trzeba używać grubych kołków, wkrętów – wystarczy niewielki gwoździk.

Meble z tektury stały się modne, gdyż ich produkcja jest odpowiedzią na ekotrend w przemyśle meblarskim. Jak wynika z raportu Consumer Life firmy GfK z 2022 roku, już 55 proc. Polaków uważa, że biznes musi brać odpowiedzialność za ochronę środowiska naturalnego. Co więcej, 3 na 4 gospodarstwa domowe w Polsce oszczędzają energię i wodę, a także segregują odpady.

W te tendencje wpisują się również meble teksturowe. Do ich głównych zalet zalicza się fakt, iż po prostu nie niszczą zasobów naturalnych w takim stopniu jak produkcja konwencjonalna. Tworzone są z tektury pochodzącej z recyclingu. Zatem nie ma obaw, że gdy się znudzą, będą zaśmiecać ziemię. Po prostu, gdy nie będą już potrzebne, można je ponownie przetworzyć. 

Meble z tektury idealnie sprawdzą się w pomieszczeniach mieszkalnych: salonach, sypialniach, przedpokojach, biurach i pokojach dziecięcych. Dominują półki i niewielkie szafki lub stoliki. Popularne są też ozdoby z kartonu. Karton jest łatwy do obróbki, dlatego można z niego uzyskać dowolny kształt. To właśnie odróżnia meble tekturowe od tych, wykonanych z drewna, plastiku lub metalu.

Meble z kartonu po recyclingu hitem wnętrzarskim

W magazynach wnętrzarskich i na blogach o wyposażeniu wnętrz często goszczą meble z tektury. Ich niewątpliwą zaletą są oryginalne kształty i ciekawa faktura. Takiego efektu wizualnego nie da się uzyskać w przypadku sztywnych mebli drewnianych, z płyty lub plastiku. Tekturę można dowolnie formować, przycinać, sklejać i układać. To daje nieskończone wręcz możliwości projektowania. Osoby, które szukają ciekawych, niepowtarzalnych wzorów w dobrej cenie, chętnie sięgają po meble z tektury. Są niedrogie, ekologiczne i oryginalne.

Dużym plusem jest też możliwość doboru kolorystyki. Jeśli planowany jest remont i zmiana wystroju pomieszczenia, taką półkę z tektury można samemu pomalować specjalną farbą do kartonu. W ten sposób mebel z tektury zyskuje nowe oblicze i nie trzeba szukać nowego wyposażenia.

Nie bez różnicy pozostaje kwestia wcześniej wspomnianej ceny - szczególnie w przypadku osób młodych. Pary, które szukają pierwszego M na wynajem lub zakup musi się mierzyć ze stawkami, które biją już najśmielsze prognozy ekspertów. 

Tylko w Warszawie według serwisu Gethome.pl [stan na grudzień 2023 roku] wynajem kawalerki to już średni wydatek na poziomie 3 220 zł. W przypadku kupna mieszkania w stolicy w nowym budownictwie należy nastawić się na średni koszt metra kwadratowego (mieszkania z rynku wtórnego w stolicy są co prawda nieco tańsze) na poziomie 16 205 zł [szacunki serwisu rynekpierwotny.pl z grudnia 2023 roku]. W obliczu takich wydatków tanie, a zarazem relatywnie wytrzymałe meble eko to wręcz niezbędne rozwiązanie. 

Designerskie meble z tektury: trwałe, użyteczne, piękne

Tektura z recyklingu jest trwała. To nie jest zwykły papier. To specjalnie ułożone bloki tektury. Są klejone i dzięki temu projektanci uzyskują różne grubości. Od frontu nie widać, że jest to tektura. Dopiero niemalowane, surowe, brązowe boki zdradzają, jaki materiał został użyty do zbudowania pięknej półki lub oryginalnego stolika. Zaletą tektury jest estetyka, ale też odporność na zakurzenie, więc nie wymaga częstego odkurzania.

Czy ekodesign przetrwa próbę czasu? Dla niektórych jest to już wyznacznik świadomej konsumpcji i silny trend w imieniu ratowania planety. Dla innych z kolei meble tekturowe są sprytnym rozwiązaniem, które po prostu optymalizuje wydatki bez większych kompromisów estetycznych - a m.in. oferty mieszkań na sprzedaż w Krakowie, Warszawie, Wrocławiu oraz innych metropoliach i tak coraz częściej wymuszają pewne oszczędności. 

09. maj 2024 09:51