09.03.2021 / 18:07
StoryEditor

Czy ratingi ubezpieczeniowe dla handlu detalicznego i hurtu spadną? Które firmy mogą mieć problemy? Wywiad z Tomaszem Starusem, członkiem zarządu Euler Hermes odpowiedzialnym za ocenę ryzyka

Tomasz Starus, członek zarządu Euler Hermes odpowiedzialny za ocenę ryzyka (Euler Hermes)
- Wiosną (2020 r. - red.) nie cięliśmy jakoś mocno limitów branży spożywczej. Największe zmiany – z oczywistych przyczyn - nastąpiły niemal wyłącznie w części, która dostarcza do kanału HoReCa. Tam owszem zawiesiliśmy trochę limitów, w szczególności jeśli chodzi o hurtowników, którzy sporą część swojej sprzedaży kierowali do branży gastronomicznej, bo ta branża stała i należało się spodziewać, że zbyt szybko się nie odrodzi, a co za tym idzie i ci hurtownicy będą mieli kłopoty - mówi portalowi wiadomoscihandlowe.pl Tomasz Starus, członek zarządu Euler Hermes odpowiedzialny za ocenę ryzyka.

Sygnalizował Pan, że branża spożywcza i sektor handlu detalicznego FMCG radzi sobie dość dobrze. Czy przyczyną tego wiosennego cięcia były rzeczywiście czynniki zewnętrzne czyli gospodarcze?

Wiosną nie cięliśmy jakoś mocno limitów branży spożywczej. Największe zmiany – z oczywistych przyczyn - nastąpiły niemal wyłącznie w części, która dostarcza do kanału HoReCa. Tam owszem zawiesiliśmy trochę limitów, w szczególności jeśli chodzi o hurtowników, którzy sporą część swojej sprzedaży kierowali do branży gastronomicznej, bo ta branża stała i należało się spodziewać, że zbyt szybko się nie odrodzi, a co za tym idzie i ci hurtownicy będą mieli kłopoty.

Co do zasady, spożywka to jest jedna z trzech największych branży w naszym portfelu i sytuacja nie zmieniła się diametralnie tej wiosny. Zresztą, jeśli chodzi o nasze zaangażowanie to w ogóle sytuacja nie zmieniła się jakoś mocno, bo porównując rok do roku suma limitów jakie zapisujemy jest dokładnie taka sama jak rok temu, a patrząc miesiąc do miesiąca to są to wahania rzędu 1-2%, raz w górę, raz w dół.

Powiedziałbym, że ekspozycja w branży spożywczej jest jedną z najstabilniejszych. Myślę, że w innych częściach handlu, ekspozycja spadła dużo bardziej, np. w odzieży i obuwiu. Tam faktycznie robiliśmy dość mocne redukcje, ale też jest to mniejsza branża, więc te kwoty inaczej wyglądają.

To zapytam od razu o perspektywę. Czy jest perspektywa zmian w najbliższych miesiącach czy te ratingi pozostaną bez zmian?

Ratingi pozostaną stabilne. Latem przeprowadziliśmy symulację związaną z dostosowaniem na dość dużą skalę ratingów we właściwie wszystkich branżach, tak aby odzwierciedlały one aktualną sytuację. Nasz rating budowany jest w dużej mierze na podstawie danych finansowych, nie tylko, ale głównie. Dane finansowe są opóźnione więc w 2020 roku model ratingowy bierze do kalkulacji dane za rok 2019.

W sytuacji tak gwałtownego szoku ten rating nie za bardzo odzwierciedla aktualną sytuację i musieliśmy, zresztą na wniosek regulatora belgijskiego, który jest regulatorem dla całej grupy Euler Hermes w Europie, dostosować ratingi tak, by odzwierciedlały one sytuację tu i teraz. To oznacza, że musieliśmy zastosować delikatne pogorszenie ratingu, by odzwierciedlić znaczące pogorszenie sytuacji w 2020 roku już w 2020 roku.

Ciąg dalszy artykułu - na kolejnej stronie

05. maj 2024 23:16