31.08.2020/14:05

100 zł grzywny dla kasjerki, która nie obsłużyła klientki bez maseczki

Sąd Rejonowy w Suwałkach nakazał sklepowej ekspedientce zapłatę 100 zł za to, że odmówiła ona sprzedaży towarów klientce, która nie miała założonej maseczki. Orzeczenie nie jest prawomocne, sprzedawczyni złożyła już sprzeciw do wyroku.

Zdarzenie, o którym informuje "Nasze Miasto", miało miejsce w połowie lipca. Klientka bez maseczki nie posłuchała prośby ekspedientki o zasłonięcie nosa i ust. Sprzedawczyni nie obsłużyła kobiety, a w konsekwencji ta zgłosiła sprawę na policję.

Policja kilka tygodni później złożyła do sądu wniosek o ukaranie ekspedientki. Sprzedawczyni zarzucono wykroczenie przeciwko interesom konsumentów. Konkretnie chodzi o art. 135 kodeksu wykroczeń, który stanowi, iż ten kto bez uzasadnionej przyczyny odmawia sprzedaży podlega grzywnie.

- Rzecz w tym, że miałam powód, aby nie obsłużyć tej klientki - tłumaczyła serwisowi "Nasze Miasto" sprzedawczyni. - Obawiałam się o swoje i innych klientów zdrowie. Żyjemy w czasie pandemii, mamy nadzwyczajną sytuację. Działałam nie tylko w interesie własnym, ale też społecznym - podkreśliła.

Sąd Rejonowy w Suwałkach przyznał jednak rację policji, a nie ekspedientce. Kobieta ukarana została grzywną w wysokości 100 zł.

Sprawa na tym się jednak nie kończy; ekspedientka złożyła bowiem sprzeciw do wyroku. Teraz sąd zajmie się omawianą sprawą 16 września.

Przypomnijmy, że Ministerstwo Zdrowia apeluje do sprzedawców, aby nie obsługiwali klientów bez maseczek. Kasjerzy obawiają się konsekwencji takiego działania, jednak liczni eksperci i przedstawiciele MZ są zdania, że takie obawy są bezpodstawne.

Według resortu zdrowia, pracownik sklepu może odmówić obsłużenia klienta bez maseczki na podstawie kodeksu cywilnego. Istnieje bowiem uzasadniona przyczyna odmowy obsługi klienta. Tym samym nie powinno być obaw o to, że złamany został art. 135 kodeksu wykroczeń. Jednak opisany przez "Nasze Miasto" wyrok Sądu Rejonowego w Suwałkach pokazuje, że kasjerów mogą spotkać problemy za odmówienie sprzedaży klientowi bez maseczki.

Dodaj komentarz

15 komentarzy

 • gty 04.09.2020

  zaskarzyc sanepid,to jest najgorsze gestapo

 • alicja 02.09.2020

  Pracuję w sklepie. W marcu kiedy głoszono o pierwszych przypadkach Covid 19, "oszalali klienci biegali pomiędzy półkami wykupując papier, ryż, makarony- my uspakajałyśmy że towaru nie zabraknie, że nie uciekniemy ze strachu na chorobowe, urlopy itp. że sklepy będą otwarte mimo że bardzo boimy się o nasze zdrowie. Teraz z goryczą patrzę na tych samych klientów którzy w sklepach postanowili manifestować swoją niechęć do... no właśnie do czego, rządu? prezydenta? światowego spisku?. Mnie i moje koleżanki używają jak tarczy. Nie idą bez maseczek do urzędów, nie szturmują zamkniętych przychodni. Idą do sklepu maszerują bez maseczki za nic mając nasze prośby o zakrycie twarzy. "NIE bo jestem wolny", a co z naszą wolnością, co z naszym prawem do bezpieczeństwa. Są zachorowania wśród ekspedientów, to nie jest miejska legenda. Jeśli będzie potrzeba zamykania sklepów z powodu koronawirusa wśród personelu, to czy Pan Karolak po mleko pójdzie wydoić krowę (może być bez maseczki) a Pani bez majtek na twarzy wykopie sobie na najbliższym polu ziemniaczki na obiad. Gdzie my wszyscy pracownicy sklepów zostaliśmy umieszczeni przez buntowników. Ciśnie się jedno zdanie "w du..pie"

 • cycu 01.09.2020

  Przy okazji, widać, że "eksperci" z wiadomości handlowych i ci, namaszczeni rządowi lepiej znają prawo i negują decyzje sądu, kaganiec ma być , bo przecież niewolnik musi się czymś różnić od elit

 • free 01.09.2020

  Droga Dodo, masz rację, ten stan świadczy jedynie o patologii tego systemu i tych warszawskich przestępców, którzy wcześniej czy później zostaną rozliczeni, zarządzanie przez strach jest najłatwiejsze, obsłużysz - zwolnią Cię, nie obsłużysz - dostaniesz mandat, dlatego już czas wziąć sprawy w swoje ręce...a tak dla zdrowotności, wyłącz telewizornie, stamtąd aż zionie strachem, od razu poczujesz się lepiej a później...uwierz w to, ze jesteś wolnym człowiekiem a nie niewolnikiem zgniłego systemu i tak żyj, odstaw strach na bok, "oni" się nas boją, nas są miliony a tych przestępców jest mała garstka, tyrania i tak upadnie

 • Doda 01.09.2020

  ekspedientką być w czasie pandemii to koszmar obsłuż bez maseczki dostaniesz 500zł kary jak nie obsłużysz to 100zł , wiecznie żyj w strachu czy ktoś cię nie zarazi i jeszcze obrażać będą idże jeden z drugim do pracy w sklepie przekonasz się jaka super praca z ekstra zarobkami

 • free 01.09.2020

  oczywiście, że mało dostała, powinna dostać co najmniej 500, żeby nie bawiła się w egzekutora bezprawia, podobnie powinna wyglądać sprawa z cieciami, którzy nie puszczają bo nie...motłoch egzekwuje bezprawie okupanta, nawet milicji nie trzeba! Wystraszony lud zapomniał, że nawet w tym bezprawnym rozporządzeniu ( podkreślam rozporządzeniu a nie ustawie) są wyjątki i nie wszyscy noszą kaganiec

 • prokurator zero 01.09.2020

  Kasjerka powinna dostać 25 lat bez możliwości bezterminowego zwolnienia z odsiadki.
  A właściciel sklepu powinien przekazać sklep na rzecz nowej sieci tworzonej przez PiS

 • prokurator zero 01.09.2020

  Kasjerka powinna dostać 25 lat bez możliwości bezterminowego zwolnienia z odsiadki.
  A właściciel sklepu powinien przekazać sklep na rzecz nowej sieci tworzonej przez PiS

 • prokurator zero 01.09.2020

  Kasjerka powinna dostać dożywocie.

 • TR 01.09.2020

  Doskonały przykład spójności prawa w naszym kochanym kraju. Jak żyć panie Premierze, jak żyć.

 • myk myk 01.09.2020

  Tak dla przypomnienia, nakaz noszenia maseczek jest nadal nielegalny, czy się zgadzamy z potrzebą noszenia czy nie.

 • Zdrowy psychicznie 31.08.2020

  To dobrze. Jeszcze więcej jej dodać. To jest łamanie praw człowieka. Pozdrawiam

 • Zdrowy 31.08.2020

  To dobrze. Jeszcze więcej jej dodać. To jest łamanie praw człowieka. Pozdrawiam

 • Zdrowy 31.08.2020

  To dobrze. Jeszcze więcej jej dodać. To jest łamanie praw człowieka. Pozdrawiam

 • nn 31.08.2020

  KIEDY TEN SĘDZIA WYLECI NA ZBITY PYSK I JAKIE ZAPŁACI EKSPEDIENTCE ODSZKODOWANIE ZA STRES?

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także