05.02.2019/08:04

16 osób, od których zależy los każdego przejęcia w Polsce [TYLKO U NAS]

Od Departamentu Kontroli Koncentracji w Urzędzie Ochrony Konkurencji i Konsumentów zależy los niemal każdej dużej akwizycji w polskiej gospodarce. Niewielu jednak wie, że o pozytywnej lub negatywnej ocenie ponad 200 transakcji rocznie i kilkuset innych spraw decyduje zespół zaledwie 16 osób...

Rok 2018 dla UOKiK był niezwykle pracowity. Do Urzędu wpłynęło wówczas łącznie 251 wniosków ze sprawami dotyczącymi koncentracji, a także wszczęto 1 postępowanie z urzędu. W ciągu 12 miesięcy urząd wydał łącznie 229 decyzji - niemal zawsze pozytywnych (tylko w 1 przypadku podjęto decyzję o umorzeniu postępowania).

Dla przykładu, UOKiK w minionym roku podjął decyzję w sprawie przejęcia sieci Stokrotka przez Emperię, firmy Partner (20 sklepów Lewiatan) przez Eurocash, sieci stacji Moya przez Enterprise Investors, sprzedaży PayUp przez Eurocash czy współpracy między sieciami E.Leclerc i Frac. A to tylko kilka ze znacznie większej liczby małych i dużych transakcji dotyczących zarówno branży handlowej, jak i spożywczej, nieruchomościowej czy budowlanej.

O wszystkich tych sprawach decyduje zespół Departamentu Kontroli Koncentracji, kierowany przez Roberta Kamińskiego. Jak wynika z informacji portalu wiadomoscihandlowe.pl, obecnie składa się on z zaledwie 16 osób, w tym jednej pracującej na pół etatu. O szczegółach związanych z pracą zespołu rozmawialiśmy z Małgorzatą Cieloch, dyrektorem Biura Prasowego w UOKiK.

- Na początku 2019 r. Departament otrzymał dodatkowo nowy etat, na który udało się zatrudnić nowego pracownika - mówi.

Małgorzata Cieloch zdradza także, ile zarabiają osoby zajmujące się koncentracjami. - Najniższe wy-nagrodzenie (bez dodatków, sam mnożnik) to ok. 3400 zł, otrzymuje je osoba nowozatrudniona. Średnia zarobków w Departamencie Kontroli Koncentracji to ok. 5000 zł brutto - tłumaczy.

Problem w tym, że wzrost liczby zatrudnionych w Departamencie jest znacznie wolniejszy, niż wzrost liczby spraw prowadzonych przez jednostkę. Jeszcze w 2016 roku wydano 196 decyzji - w 2018 było to 229. - Rynki są coraz bardziej skoncentrowane, więc stopień skomplikowania spraw także rośnie. Dlatego reagujemy na bieżąco, jeśli sytuacja kadrowa jest zagrożona, urząd natychmiast udziela wsparcia w postaci dodatkowego etatu - zapewnia Małgorzata Cieloch.

Rosnące trudności widać m.in. po wydłużaniu się średniego czasu postępowania w sprawie kontroli koncentracji. W 2017 roku Urząd rozpoczął 228 nowych postępowań i wydał 206 zgód na koncentrację oraz umorzył 2 sprawy. Średni czas postępowania w I fazie wynosił 33 dni (w 2018 roku - 36 dni) oraz 196 dni dla postępowań w II fazie (199 dni w 2018 roku). W 2016 roku było to 30 dni dla I - przy 215 zakończonych sprawach.

Tak długi okres trwania procesu nie jest niczym dziwnym, jeśli przeanalizujemy zgody wydawane przez UOKiK. Przykładowo, jedna z najważniejszych decyzji w branży handlowej w 2018 roku (zgoda na przejęcie sieci Stokrotka przez litewską firmę Maxima Grupe) to łącznie 47 stron uzasadnienia. UOKiK w celu analizy, czy akwizycja będzie miała wpływ na rynek handlowy w Polsce (ale także na rynki lokalne - na których działają sklepy Stokrotka), przeprowadził szczegółowe badania rynków stwierdzając np. jaki jest udział uczestników koncentracji na dany rynek z punktu widzenia każdego z około 450 sklepów Stokrotki. Przebadano łącznie ponad 50 firm, dzięki czemu okazało się, że w Kołobrzegu w rejonie ul. Złotej 17 po potencjalnym połączeniu obu sieci działałyby 3 sklepy grupy (w tym 2 należące przed akwizycją do Maximy), przez co ich udział w rynku wynosiłby od 10 do 15 proc. (dokładne dane są utajnione). To tylko jedna z krótkich (a są znacznie dłuższe) analiz wpływu koncentracji na lokalny rynek pokazująca wyzwanie, jakim jest ocena znaczenia przejęcia jednej sieci handlowej przez drugą.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.