08.08.2016/15:30

Jak globalne uwarunkowania gospodarcze kształtują handel detaliczny - cz. 3/5

Strukturalna niestabilność systemu finansowego, niski wzrost gospodarczy, zmiany demograficzne, erozja klasy średniej – to przykłady globalnych uwarunkowań gospodarczych, które silnie wpłyną na handel detaliczny w 2016 r. i latach następnych. Zagrożeń jest wiele, ale nie brakuje też szans dla tych, którzy potrafią się dostosować do dynamicznej sytuacji.

Analitycy Planet Retail opublikowali obszerny raport, w którym omawiają pięć najważniejszych, ich zdaniem, trendów w światowej gospodarce, które mają istotny wpływ na funkcjonowanie globalnego handlu detalicznego i będą kształtować jego oblicze w 2016 r. i latach następnych. W kolejnych tekstach prezentujemy najciekawsze tezy tej analizy.

4. Europę ze wszystkich stron czekają wyzwania

Europą wstrząsają zarówno wydarzenia globalne, jak i wewnętrzne niedoskonałości strukturalne. Kryzys trwa nieprzerwanie od 2008 r. Niepewność planowania i spadek standardów życia konsumentów od niemal dekady są codziennością detalistów i producentów. Europa zapewne poradziłaby sobie z kryzysem w Grecji, kryzysem bankowym, Brexitem, napięciami w stosunkach z Rosją czy napływem imigrantów – gdyby to wszystko nie działo się jednocześnie. Ale te wszystkie problemy występują razem, wstrząsając fundamentami Unii. Stabilizacja będzie trwała całe lata.

Jednak Unia Europejska to potężny obszar gospodarczy, z bardzo atrakcyjnymi poziomami przychodów, wciąż drugi na świecie, po USA. Jest także, obok Stanów, jednym z dwóch głównych obszarów rozwoju nowoczesnego detalu, innowacji produktowych i przedsiębiorczości w zakresie technologii dla handlu.

Europejski Bank Centralny starał się dać rządom więcej czasu na działanie, stosując na dużą skale luzowanie ilościowe – drukując pieniądz. Jednak nie wszystkie rządy wykorzystały tę szanse na przeprowadzenie niezbędnych reform. W rezultacie detaliści i ich klienci mogą wciąż spodziewać się polityki zaciskania pasa.

Problem uchodźców i emigrantów zarobkowych jest daleki od rozwiązania, a po wydarzeniach w Turcji może powrócić ze zdwojoną siłą. Dla handlu głównym zagrożeniem jest przywrócenie kontroli na granicach wewnątrz strefy Schengen, co będzie oznaczało utrudnienie transferu towarów. Europejscy detaliści są bardzo uzależnieni od swoich międzynarodowych łańcuchów dostaw, tym bardziej że na całym kontynencie rozkwitają obecnie ponadgraniczne grupy zakupowe. W dłuższej perspektywie czasowej integracja imigrantów powinna zwiększyć ogólny popyt na żywność, szczególnie na różne narodowe specjały. Powinno to sprzyjać formatom nastawionym na duży wybór produktów, takim jak hipermarkety. Wobec problemów strukturalnych, z jakimi boryka się ten format, może to być dla niego szansa na złapanie oddechu.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.