27.06.2017/10:10

600 mln zł na bezpłatne terminale dla sklepów

Nawet 600 mln zł zostanie przeznaczonych w ciągu trzech lat w ramach Programu Wsparcia Obrotu Bezgotówkowego na bezpłatne terminale dla firm, w tym sklepów i punktów gastronomicznych.

Ministerstwo Rozwoju, Związek Banków Polskich oraz organizacje płatnicze Mastercard i Visa podpisały porozumienie w sprawie finansowania Programu Wsparcia Obrotu Bezgotówkowego. Dzięki niemu liczba terminali płatniczych na polskim rynku w trzy lata ma się podwoić.

- W Polsce nie będzie konkurencyjnej gospodarki opartej na innowacjach bez szybkiego i wygodnego dostępu do cyfrowych płatności. Każdy z nas ma prawo do tego, żeby w sklepie czy urzędzie zapłacić kartą lub telefonem. Chcemy w Polsce znacząco zwiększyć obrót bezgotówkowy, a do tego niezbędne jest rozszerzenie systemu akceptacji kart płatniczych i innych instrumentów płatniczych – powiedział wiceminister rozwoju Tadeusz Kościński.

Celem programu będzie wsparcie przedsiębiorców, którzy do tej pory nie przyjmowali w swoich placówkach opłat bezgotówkowo, w uruchomieniu terminala oraz pokrycie opłat transakcyjnych.

Poziom obrotu bezgotówkowego jest jednym z wskaźników rozwoju gospodarczego państwa. Pomimo ciągłego wzrostu na rynku, cały czas wielu przedsiębiorców nie posiada terminala płatniczego, a klienci dokonując zakupów, nie zawsze mogą zrealizować płatność bezgotówkowo.

Popularność płatności bezgotówkowych wśród Polaków wyraźnie rośnie, czego dobrym przykładem jest wzrost udziału płatności bezgotówkowych w ogólnej liczbie płatności detalicznych w porównaniu z gotówką. 10 lat temu było to 2%, obecnie udział ten szacuje się na ponad 20%.

Przykładowe dane o kartach płatniczych wskazują wzrost wszystkich płatności bezgotówkowych: Obecnie w portfelach Polaków znajduje się ponad 36,9 mln kart płatniczych. Liczba transakcji rośnie z roku na rok, a w II półroczu 2016 r. przeprowadzono ponad 2,1 miliarda transakcji bezgotówkowych z użyciem kart płatniczych. Rosnąca popularność kart wynika także z dynamicznego wzrostu liczby terminali płatniczych. Jeszcze w 2010 r. w Polsce było ich 252 tys., sześć lat później liczba ta wynosiła już 530,9 tys., co oznacza wzrost o ponad 100%.

Zgodnie z przyjętym harmonogramem uruchomienie fundacji Polska Bezgotówkowa, która będzie kierować programem, planowane jest na przyszły miesiąc. Dokumenty rejestracyjne fundacji zostały już złożone w sądzie. Szefem instytucji będzie Mieczysław Groszek a jego pierwszym zastępcą Paweł Widawski. Pilot programu ma zostać uruchomiony w październiku i potrwa kilka tygodni. W grudniu ma zostać dokonana rewizja zasad a operacyjne uruchomienie PWOB planowane jest na styczeń przyszłego roku.

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • Janina 28.06.2017

    Nie ma nic bezpłatnego - zapłacimy za to gdzie indziej podobnie jak przy podatku bankowym . Tak samo jest z bezpłatną służbą zdrowia czy przywilejami dla górników - przecież wszyscy się na to zrzucamy. Społeczeństwo utrzymuje też pasożytów z obszaru polityki, których szczególnie dużo napłynęło ostatnio z PISu do spółek skarbu państwa.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.