02.12.2020/15:37

Straty centrów handlowych z powodu ograniczeń związanych z pandemią sięgnęły już ponad 25 mld zł

Dyrektor zarządzająca Gemini Holding powiedziała też, że podczas pierwszej fali pandemii, tylko w miesiącach marzec-maj najemcy i wynajmujący odnotowali utratę przychodów w wysokości 17,5 mld zł. Lockdown w listopadzie,  który trwał nie dłużej niż 3 tygodnie to 8 mld utraconych obrotów, a IV kwartał jest dla branży najmu powierzchni handlowej szczególnie istotny.

Uczestniczący w konferencji Artur Kazienko, prezes zarządu Kazar Group dodał, że poza 8 mld zł, które nie wpłynęły do kas retailerów, utrata obrotów jest też wymierną stratą dla gospodarki. Chodzi o podatek VAT, który nie wpłynął do budżetu, podatki dochodowe, PIT od działalności gospodarczej, CIT od spółek prawa handlowego.

Branżę nieruchomości komercyjnych silnie obciążają zamknięcia lokali. Pierwszy lockdown kosztował sam sektor centrów handlowych 1 mld zł. Upusty czynszowe od maja do grudnia wyniosły 2 mld zł.

Dynamika obrotów w centrach handlowych była nieco wyższa niż w latach ubiegłych ze względu na to, że klienci są bardziej zdecydowani co do zakupów. Sieć Kazar odnotowała 28 listopada br. 50 proc. spadek wejść do sklepów w stosunku do roku ubiegłego, natomiast jeśli chodzi o konwersję, to była ona o 50 proc. wyższa. W efekcie spadek obrotów wyniósł około 65-70 proc. wyników roku ubiegłego.

Listopadowe otwarcie centrów handlowych różni się od tego po pierwszej fali pandemii. Wtedy obroty rosły powoli. Odwiedzialność w pierwszych tygodniach maja wynosiła 30-40 proc. r/r. Teraz, podczas zaledwie 3 dni handlu widać, że część klientów przyzwyczaiła się do pandemicznej rzeczywistości i z mniejszą obawą wraca do centrów handlowych. Odwiedzialność w dniach 28 listopada – 1 grudnia wynosiła 55-60 proc. w stosunku do roku poprzedniego.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także