07.12.2018/12:14

Akcje Atlanta Poland znikną z giełdy. Kolejna spółka spożywcza ucieka z warszawskiego parkietu

Firmy Rockfield Holding AG, Rockfield Jurata oraz Atlanta Poland podpisały porozumienie w sprawie zakupu akcji od pozostałych akcjonariuszy Atlanty, tak by osiągnąć co najmniej 90 proc. głosów na WZ i w tym celu wspólnie ogłosiły wezwanie do zapisywania się na sprzedaż akcji. To oznacza, że akcje producenta bakalii znikną z warszawskiego parkietu, podobnie jak to miało miejsce w przypadku takich firm jak Bakalland, Graal, czy Colian.

Obecnie strony tego porozumienia mają 3 622 947 akcji Atlanta Poland, stanowiących 59,47 proc. jej kapitału zakładowego i głosów na WZ. Porozumienie dotyczy nabycia akcji od pozostałych akcjonariuszy spółki w celu osiągnięcia poziomu co najmniej 90 proc. ogólnej liczby głosów na Walnym Zgromadzeniu Spółki, co skutkować będzie przeprowadzeniem przymusowego wykupu akcji spółki od akcjonariuszy mniejszościowych w celu uzyskania przez strony porozumienia posiadania 100 proc. akcji spółki.

Strony porozumienia będą chciały doprowadzić do podjęcia na WZ spółki uchwały dotyczącej dematerializacji jej akcji oraz ich wycofania z obrotu na rynku regulowanym. Porozumienie zostało zawarte do 31 maja 2019 roku lub do dnia, w którym akcje spółki zostaną wycofane z obrotu na rynku regulowanym prowadzonym przez GPW i nastąpi zniesienie ich dematerializacji.

Atlanta Poland, Rockfield Holding oraz Rockfield Jurata ogłosili wezwanie na 2 468 957 akcji spółki, stanowiących 40,53 proc. głosów na WZ, po 4,20 zł za akcję. Wzywający zamierzają osiągnąć łącznie 100 proc. ogólnej liczby głosów na WZ spółki, czyli 6 091 904 akcji spółki. Zapisy potrwają od 7 stycznia do 6 lutego 2019 roku. Planowaną datą rozliczenia transakcji jest 13 luty 2019 roku. Spółka zamierza nabyć 1 218 381 akcji, stanowiących 20 proc. ogólnej liczby akcji spółki, natomiast Rockfield Holding AG zamierza nabyć 1.250.576 akcji, stanowiących 20,53 proc. akcji.

Giełda Papierów wartościowych w Warszawie nie ma szczęścia do sektora spożywczego i handlowego, po okresie intensywnych debiutów, od kilku lat mamy potężny odpływ z giełdy spółek z branży FMCG. Z jedynej strony wiele firm znikło z parkietu w wyniki problemów finansowych i bankructw, np. Bomi, Alma Market, czy producent wódki firma CEDC. Część spółek pozyskała inwestora, który zdecydował się na wycofanie akcji firmy z giełdy. Przykłady z ostatnich lat, to Bakalland, Colian, Graal czy handlowa Emperia Holding.

Na giełdzie można znaleźć jeszcze kilkunastu  przedstawicieli WIG-u Spożywczego, np. Auga Group AB, Agroton Plc, Ambra SA, Astarta Holding NV, Atlanta Poland SA, Gobarto SA, Helio SA, IMC SA, Indykpol SA, Kernel Holding SA, Kruszwica SA, Krynica Vitamin SA, Makarony Polskie SA, Marie Brizard Wine & Spirits, Ovostar Union NV, Pamapol SA, Pepees SA, Seko SA, Tarczyński SA, Wawel SA, ZM Henryk Kania SA, ZPC Otmuchów SA, czy Grupę Żywiec.

Źródło: money.pl

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.