26.10.2020/13:13

Akcje Eurocash najtańsze od blisko 11 lat. Spadki firm detalicznych, spółki gastronomiczne lecą w przepaść

Akcje spółki Eurocash staniały do poziomów nie notowanych od końca 2009 r. W ostatnich dniach nieznacznie tanieją akcje Dino Polska – chodzi jednak raczej o korektę po szybkich wzrostach. Warszawska Giełda Papierów Wartościowych bezlitośnie obchodzi się ze spółkami z sektora gastronomicznego, który chwieje się w posadach na skutek restrykcji pandemicznych.

Grupa Eurocash wciąż nie może odzyskać zaufania inwestorów. Nie pomaga nawet fakt, że spółka poinformowała w piątek o zmniejszeniu o blisko 35 mln kwoty zabezpieczenia zapłaty ewentualnego zobowiązania w podatku VAT za lata 2013 - 2017. W poniedziałek akcje spółki wciąż tracą – w południe wyceniane na były 12,61 zł (spadek o 0,86 proc.) – w pewnej chwili kurs spadł nawet do poziomu 12,29 zł. To najniższa wycena od blisko 11 lat, ostatni raz kurs był równie niski w listopadzie 2009 r. W ciągu ostatnich 30 dni walory firmy staniały niemal o 11 proc. Od początku 2020 r. spadek wyniósł prawie 42 proc.

W minionym tygodniu spadała także wycena akcji spółki Dino Polska – o nieco ponad 6 proc. W jej przypadku można jednak mówić co najwyżej o drobnej korekcie po niedawnych sporych wzrostach – w perspektywie 30 dni wartość tych papierów utrzymała się na niemal niezmienionym poziomie, a wzrost od początku roku to niemal 56 proc. W poniedziałek akcje Dino Polska notują spadek o 0,71 proc. i są warte 222,80 zł – dane z godz. 12:00.

Niezwykle trudną sytuację mają także giełdowi restauratorzy. Ich walory tracą praktycznie od początku pandemii, a ostatnie decyzje rządu, w praktyce przywracające pełny lockdown branży, najwyraźniej odebrały inwestorom resztki optymizmu – spadki przyspieszyły.

Pod koniec piątkowej sesji walory AmRestu zniżkowały o ponad 7 proc., do 15,58 zł za sztukę. Od początku 2020 r. spadek wyniósł aż 64 proc. W poniedziałek papiery spółki wciąż pikują – w południe spadek wynosił 7,39 proc.

Akcje Sfinks Polska od początku roku straciły na wartości ponad 58 proc. W piątek wyceniane były na 0,25 zł za sztukę. W poniedziałek trwa gwałtowna wyprzedaż – w południe kursy spadały aż o 10,71 proc.

Mniej znana spółka Mex Polska – zarządzająca sieciami Pijalnia Wódki i Piwa oraz The Mexican – od początku roku przeceniona została o ponad 62 proc. W poniedziałek firma nieco odbrabia straty – w południe jej walory zyskiwały 0,89 proc.

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • Jurek 27.10.2020

    a takie były zapowiadane sukcesy, co to miało nie być i ta buta handlowa

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także