24.02.2017/12:29

Alma bliska upadłości, ale Jerzy Mazgaj szybko mnoży swój majątek

Jerzy Mazgaj, twórca sieci Delikatesów Alma, uplasował się na 91. pozycji w rankingu 100 najbogatszych Polaków opracowanym przez magazyn "Forbes". Problemy spółki Alma Market nie wpłynęły znacząco na majątek biznesmena - na koniec roku 2016 r. Mazgaj mógł się pochwalić majątkiem o ok. 31 proc. większym, niż rok wcześniej.

Przypomnijmy, Mazgaj w trakcie 2016 r. zrezygnował ze stanowiska prezesa Alma Marketu, a parę miesięcy później z miejsca w radzie nadzorczej giełdowej spółki. Jednocześnie w pierwszych miesiącach bieżącego roku przestał być większościowym udziałowcem chylącej się ku upadłości Almy. Stery w spółce przejął nowy inwestor, Tomasz Żarnecki.

"Forbes" szacuje aktualny majątek Jerzego Mazgaja na 485 mln zł. Rok temu biznesmen w rankingu także znajdował się na 91. pozycji, tyle że wówczas jego majątek wynosił 370 mln zł. Dwa lata temu Mazgaj uplasował się na 97. miejscu z majątkiem oszacowanym na "jedynie" 250 mln zł.

Jerzy Mazgaj papierów Alma Marketu pozbywał się na początku tego roku po cenie ok. 1,4 - 3 zł za walor. Dziś kurs Almy utrzymuje się blisko dolnej granicy tego przedziału. Tymczasem jeszcze w listopadzie 2013 r. za jedną akcję Almy płacono ponad 40 zł. W maju 2007 r. cena za pojedynczy walor wynosiła nawet 160 zł. W czasach świetności sieć delikatesów Alma liczyła blisko 50 sklepów - dziś działają już tylko cztery placówki.

Alma to jednak niejedyna firma, z którą powiązany jest Mazgaj. Biznesmen posiada w swoim portfolio pokaźne pakiety akcji Vistuli (takie marki jak Wólczanka, czy W.Kruk) i Krakchemii, kieruje też radą nadzorczą obu spółek. Akcje Vistuli w minionym roku podrożały o ok. 15 proc., jednak papiery Krakchemii w tym samym okresie straciły blisko jedną czwartą swojej wartości.

Jerzy Mazgaj nie jest jedynym reprezentantem branży handlowej i spożywczej, który znalazł się na tegorocznej liście "Forbesa". Najwyżej, bo na piątym miejscu, sklasyfikowano Jerzego Staraka i Annę Woźniak-Starak, właścicieli Herbapolu Lublin i Polpharmy. Ich majątek oszacowano na 3,8 mld zł. W czołowej 50-tce znaleźli się jeszcze Józef Bałdyga (JBB, 31. miejsce), Zbigniew Komorowski (Bakoma, Polskie Młyny, Komagra; 33. miejsce), Teresa i Kazimierz Mokryszowie (Mokate; 35. miejsce), Tomasz Biernacki (sieć Dino; 38. miejsce), Dariusz Oskroba (Piekarnie Oskroba, 41. miejsce), Robert Kaminski (twórca Kamisu; 43. miejsce), Krzyszto Klicki (Kolporter, 45. miejsce), oraz właściciele Grupy Maspex Wadowice: Krzysztof Pawiński, Zdzisław Stuglik, Jerzy Kasperczyk, Sławomir Rusinek oraz Józef Szczur (ex aequo 48. miejsce).

Najbogatszymi Polakami po raz kolejny okazali się spadkobiercy Jana Kulczyka, Dominika Kulczyk i Sebastian Kulczyk - ich majątek oszacowano na 14,3 mld zł. Drugie miejsce zajął Michał Sołowow (11,8 mld zł), a trzecie Zygmunt Solorz-Żak (10,3 mld zł).

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.